Da se u Srbiji primenjuju evropski kriterijumi, malo ko bi ispunio uslove za takmičenje

Hoćemo u Evropu, a ne želimo da se ugledamo na nju.
Ako bi se finansijska i infrastrukturna pravila Superlige Srbije uskladila s poljskom Esktraklasom, a najbolje lige Evrope da i ne pominjemo, više od pola klubova trenutno ne bi imalo pravo nastupa u najjačem rangu takmičenja!

U Srbiji se i dalje gleda kroz prste klubovima iako ne ispunjavaju osnovne uslove za učešće u eliti.

Bez milosti

Primer najstarijeg kluba Poljske najbolje govori kako bi trebalo da se radi u Srbiji. Polonija iz Varšave je uprkos odličnim rezultatima preseljena u četvrti rang jer uprava kluba nije izmirila dug od osam miliona zlota, odnosno oko dva miliona evra.

Neizmireni dugovi u 2013. koštali su 22 evropska kluba nedobijanja licence za narednu takmičarsku sezonu u elitnom rangu. I dok se u ozbiljnim zemljama klubovi sele u amaterski rang, u Srbiji, uprkos očajnoj infrastrukturi i još goroj finansijskoj situaciji, svi mogu da igraju u Superligi, a i pored desetina miliona evra duga završavaju se licence za nastup u evrokupovima.

Srpska pravila

Generalni sekretar Zajednice superligaša Miodrag Janković objašnjava kakva pravila važe u srpskom fudbalu.
- Našim klubovima je najveći problem regulacija finansijskih uslova za sticanje licence, što se ne razlikuje uopšte od ispunjavanja uslova koji su neophodni za UEFA takmičenja. To znači da pre dobijanja dozvole za igranje u Superligi jedan klub mora da izmiri sva dugovanja prema igračima, trenerima i drugim klubovima ili da je dogovorena dinamika isplate zaostalih obaveza - rekao je Janković.
miodrag-jankovic.jpg
Zorana Jevtic