DNO DNA: Naši fudbaleri bi pre izabrali Albaniju nego Srbiju!
BEOGRAD - Čak 155 od 180 anketiranih fudbalera Superlige i Prve lige, radije bi igralo u albanskom šampionatu nego našem, pokazalo je istraživanje Sindikata profesionalnih fudbalera "Nezavisnost" (SPFN).
Srbija je, prema Svetskoj fudbalskoj federaciji (FIFA) treći izvoznik igrača na svetu, iza Brazila i Argentine, a nacionalni tim je 41. na listi, za četiri mesta ispod Albanije.
"Pre šest meseci napravili smo istraživanje koje nedvosmisleno pokazuje šta naši fudbaleri misle o našim saveznim ligama. U anketi „Kada bi ste mogli da birate, da li biste pre igrali u Srbiji ili Albaniji”, u kojoj je učestvovalo 180 fudbalera Superlige i Prve lige Srbije, 155 je odabralo Albaniju. Zašto? Zato što naši igrači znaju da se na arbitraži u našoj zemlji uvek donose odluke u korist klubova koji im stalno duguju novac, pa im je bitno da što pre odu preko, jer međunarodni transferi podležu Fifinom pravu što znači da mogu jednostrano da raskinu ugovor s klubom koji im određeno vreme ne isplaćuje platu. Podnosili smo prijave protiv nekih klubova, ali ne vredi. Ukazivali smo više puta da ima osnova i za krivično gonjenje, ali država očigledno ne shvata koliko je ovo ozbiljan problem. Dok god bude ovako, igrači će glavom bez obzira bežati iz zemlje, pa i tamo gde se objektivno igra loš fudbal, kao u Albaniji", kaže Mirko Poledica (35), predsednik Sindikata profesionalnih fudbalera „Nezavisnost”.
SPFN, osnovan pre četiri godine, dobio je veliko priznanje pošto je prvi od sindikata igrača van Evropske unije ušao u Fifpro. Kao član njegove Komisije za saradnju sa Interpolom i Evropolom, Poledica je učestvovao na mnogim sastancima na kojima je tema bila korupcija u fudbalu.
"Prošle godine Fifpro je objavio „Crnu knjigu istočne Evrope”, u kojoj su odgovori igrača iz svih istočnih zemalja na 22 pitanja. Na primer, iz tog istraživanja se vidi da u Grčkoj 45 odsto fudbalera zna kada igraju nameštenu utakmicu. Što se Srbije tiče, pokazalo se da 42,6 odsto igrača ne prima redovno platu, 44 odsto nema kopiju svog ugovora, a čak 64,8 odsto prima platu kroz nekakve anekse ugovora. Istraživanje je pokazalo i to da se više od 90 odsto mečeva namešta u onim ligama u kojima kasne plate."
Poledica dodaje i da to što naša liga nije na spisku onih koje je Uefa nedavno stavila na spisak rizičnih, kad su nameštaljke u pitanju, ne znači da smo jedna od čistijih liga?
"Preporuka i Uefe i Fife je da domaća policija i pravosuđe sređuju stvari u svom dvorištu. Javna je tajna da i kod nas ima nameštenih mečeva, ali to je teško dokazati jer u klubovima sede političari."
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod