MBAPE ISPUNIO DEČAČKI SAN: Francuz postigao prvenac u "kraljevskom klubu", Real osvojio Superkup VIDEO

Kieran McManus / Shutterstock Editorial / Profimedia

Fudbaleri Reala osvojili su prvi trofej u sezoni.

Madriđani su osvojili Superkup pošto su u Varšavi savladali Atalantu sa 2:0 (0:0).

Golove za "kraljevski klub" postigli su Federiko Valverde u 59. minutu i Kilijan Mbape u 68. minutu.

Bio je to prvenac Francuza koji je letos pojačao klub iz Madrida, gol koji je sanjao još od detinjstva.

Ovo je najava berićetne sezone Reala. Anćeloti na raspolaganju ima strašan tim, a svo teško oružje je ubacio od početka utakmice, uključujući napadački trio Vinisijus - Belingem - Mbape.

Atalanta je u prvom poluvremenu bila ravnopravan rival, a mogla je i do vođstva početkom drugog poluvremena kada je Kurtoa paradom odbranio šut Pašalića. Italijani kao da su pali posle toga, jer je Real u narednim minutama stigao do vođstvoa i pobede.

Bio je ovo rekordni šesti Superkup Reala, takođe rekordni peti trenera Karla Anćelotija.

REAL - ATALANTA 2:0 (0:0)

2. POLUVREME

90. minut - Izmena u Atalanti

Izlaze Pašalić i Hien, a ulaze Palestra i Manconi.

89. minut - Izlaze Belingem i Karvahal

Ulaze Sebalos i Vaskez.

88. minut - Izlazi Vinisijus

Ulazi Arda Guler umesto Vinisijusa.

83. minut - Ovacije za Mbapea

Brahim Dijaz menja Kilijana Mbapea koji dobija ovacije.

82. minut - Nova velika prilika za Real

Ponovo je Vinisijus pravi dar-mar po levoj strani, pokušao da centrira, ali je jedan defanzivac Atalante skrenuo loptu i umalo pogodio svoj gol.

76. minut - Modrić menja Rodriga

Nova izmena u Realu.

74. minut - Rodrigo je pokušao

Ređaju se naleti Reala, ovog puta je Rodrigo pokušao, ali Muso brani.

70. minut - Izmena u Atalanti

Umesto Seada Kolašinca u igri je Baker.

68. minut - GOOOL! Mpabeov prvenac za 2:0

Rodrigo je oduzeo loptu, Vinisijus nastavio akciju, a na pas Belingema Mpabe postiže prvenac za Real.

66. minut - Belingem u prilici

Mogao je Englez da duplira vođstvo, međutim Muso ponovo na mestu.

65. minut - Žuti karton za Đimšitija

Faulom je zaustavio napad Reala.

63. minut - Dvostruka izmena u Atalanti

Retegi ulazi umesto De Ketelera, Godfri menja Zapakostu.

61. minut - Vinisijus promašio gol šansu

Izbio je Vinisijus sam ispred golmana Musoa, a ovaj je na fantastičan način intervenisao. Posle kornera još jednom Argentinac spasava Atalantu.

59. minut - GOOOL! Valverde strelac - 1:0

Belingem je započeo akciju, dodao do Vinisijusa koji je na tacni uposlio Valverdea koji je neometan sa 2-3 metra poslao loptu u mrežu. Defanzivci Atalante pratili su Mbapea i zaboravili na Valverdea.

56. minut - Belingem šutira preko gola

Valverde je lepo ostavio loptu Belingemu, a ovaj šutirao preko gola sa ivice šesnaesterca.

47. minut - Velika prilika za Atalantu

Pašalić se našao u odličnoj prilici, ali je Kurtoa sjajno intervenisao.

46. minut - Mbape je pokušao

Prošao je Francuz po levoj strani, ušao u peterac iskosa sa leve strane, ali je loše šutirao.

1. POLUVREME

45+1. minut - Rodrigo pogađa prečku

Opasan napad Reala u smiraj prvog poluvremena. Vinisijus je uposlio Rodriga, a ovaj sa desetak metara pogađa prečku. Najbolja prilika na meču.

44. minut - Lukman izblokiran

Kružio je napad Atalante oko šesnaesterca Reala, pokušao je na kraju Lukman ali je izblokiran.

42. minut - Žuti karton za Vinisijusa

Brazilac je oštro startovao i dobio javnu opomenu.

35. minut - Žuti karton za Belingema

Posle ukazane medicinske pomoći, napadač Reala je dobio žuti karton zbog neoprezne igre.

34. minut - Sudar Belingema i Musao

Vinisijus je poslao loptu do Belingema, ali je golman Muso prvi stigao do lopte. Usledio je jak sudar dvojice igrača.

33. minut - Lukman pokušao da ugrozi Kurtou

Napadač Atalante iznenada je dobio otvoren put ka golu Reala, ali je Rudiger uspeo da ga stigne i interveniše.

27. minut - Novi napad Atalante

Izapao je Kurtoa malo više od gola, to je primetio De Run koji je pokušao da ga lobuje. Lopta prolazi pored gola.

24. minut - Militao pogodio prečku svog gola

Prošao je kapiten Atalante De Run po desnoj strani, centrirao, a defanzivac Reala Militao je nezgodno zakačio loptu glavom i pogodio prečku svog gola.

Mbape u ulozi centralnog napadača

Početak meča Kilijan Mpabe je dočekao na poziciji centralnog napadača. Belingem je levo, a Vinisijus desno. Svakako, menjaće ubitačan napadački trio svoje pozicije tokom meča.

15. minut - Mbape u prvoj šansi

Opasan napad Reala po desnoj strani, Mbape je pokušao da je zahvati, ali je izblokiran.

13. minut - Prva intervencija Kurtoe

Atalanta je agilnija na početku meča. Lukman je prošao po levoj strani, a onda zavrnuo loptu u peterac Reala. Kurtoa je upisao prvu intervenciju na meču.

9. minut - Prvi žuti karton

Zaradio ga je Ederson pošto je s leđa uhvatio za dres Valverdera.

6. minut - Atalanta pripretila

Probili su Italijani po desnoj strani, ušao je Zapakosta u peterac, ali je Lukman napravio prekršaj u napadu.

Počela je utakmica

Real u standardno belim dresovima, Atalanta u plavo-crnim.

Kako su stigli do meča za Superkup

Real Madrid je u finalu Lige šampiona bio bolji od Borusije Dortmund sa 2:0, dok je Atalanta u borbi za trofej Lige Evrope savladala Bajer Leverkuzen sa 3:0.

REAL - ATALANTA

Stadion: Varšava

Sudija: Sandro Šarer (Švajcarska)

REAL: Kurtoa - Karvahal, Eder Militao, Rudiger, Mendi - Valverde, Čuameni - Rodrigo - Belingem, Vinisijus, Mbape. Trener: Karlo Anćeloti

ATALANTA: Muso - Đimšiti, Hien, Kolašinac - Zapakosta, De Run, Ederson, Ruđeri - Pašalić - De Ketelare, Lukman. Trener: Đan Pjer Gasperini

Kako to tradicija nalaže poslednjih godina, utakmicom UEFA Superkupa najavljuje se početak sezone u najjačim fudbalskim ligama Evrope.

Za prvi evropski trofej u sezoni boriće se osvajač Lige šampiona i pobednik Lige Evrope, a to su Real iz Madrida i Atalanta iz Bergama.

Oči fudbalskog sveta biće uprte u Kilijana Mbapea, čija se višegodišnja saga prelaska u madridski klub završila ovog leta. Francuz bi većeras mogao da osvoji prvi trofej sa novim klubom, kojeg sa klupe predvodi preiskusni Italijan Karlo Anćeloti.

"Jedva čekamo da počne meč sa Atalantom. Igramo za prvi trofej u sezoni, koja je zahtevna. Želimo da jako počnemo sezonu, svesni smo izazova. Tim izgleda dobro iako nismo imali mnogo treninga, ali smo motivisani za meč... Kilijan se dobro snašao. Svi imaju šansu da zaigraju. Mbape se dobro prilagodio, fokusiran je na treninge, motivisan i naporno radi. On stalno pokazuje svoj neverovatan kvalitet...", poručio je trofejni trener.

Naravno, i sa druge strane će sedeti trener sa italijanskim pasošem. U pitanju je Đan Pjer Gasperini, koji veoma respektuje svog kolegu i rivala.

"Igraćemo protiv najboljeg tima na svetu i možda najboljeg trenera na planeti, što je samo po sebi ogroman motiv i izazov. Moramo biti fokusirani i imati samopouzdanja svih 90 minuta. Želimo da im maksimalno otežamo stvari i probamo da iskoristimo veliku i zasluženu šansu da se borimo za još jedan trofej", rekao je u najavi utakmice Gasperini.

Finale u Varšavi biće 24. izdanje Superkupa u organizaciji UEFA. Upravo je Real najtrofejniji sa pet naslova. "Kraljevski klub" ih je osvajao 2002, 2014, 2016, 2017. i 2022. godine.

Prošle godine trofej je završio u vitrinama Mančester sitija.