DOKTOR GALETIĆ: Vujoševiću, prestani da ubijaš igrače
Doktor Vladimir Galetić, višegodišnji lekar reprezentativnih selekcija smatra da je uzrok čestih povreda kolena košarkaša Partizana, Davisa Bertansa (jun), Lea Vestermana (novembar) i Dragana Milosavljevića (januar), posledica opterećenosti, treningom.
"Ovi momci ne mogu da izdrže nametnuti ritam, zabrinut sam za njih. Čudim se da u Partizanu, koji je avangarda na ovim prostorima, ne rade nikakve analize koje bi sprečile da se igrači povređuju kao na traci", rekao je Galetić.
On je potom govorio o treneru Dušku Vujoševiću.
"Izuzetno ga poštujem kao trenera i skauta, ali moram da naglasim da sam iskreno zabrinut za momke. Najiskrenije mu savetujem da prestane sa „ubijanjem“ igrača, očigledno je da oni ovakav ritam ne mogu da izdrže. Daleko od toga da je krivica samo njegova, mada je meni neverovatno da se u takvom klubu, koji je avangarda na ovim prostorima, ne rade nikakve analize koje bi sprečile ovakve nemile scene", kaže Galetić, jedan od najcenjenijih stručnjaka iz oblasti sportske medicine i dugogodišnji doktor naših reprezentativnih selekcija.
Galetić smatra da je greška u treningu.
"Prvenstveno u fiziologiji treninga. Suviše se forsira brzinska izdržljivost, a to rezultira oštećenjima na skočnim zglobovima, kolenima i leđima. Ne mogu da se načudim da se ne vodi računa o oporavku. Nije suština da se mnogo i često trenira, nego da se izračuna individualna sposobnost svakog igrača i da se izvrši procena mogu li se oni uklopiti u lokomotorni sistem celog tima. Ako ne mogu, a rezultati su eto vidljivi, moraju se izdvojiti i trenirati po drugačijem programu. Pogrešno se radi.
Rešenje je u smanjenju napora košarkaša
"Isključivo u smanjenju opterećenja i oporavku. Recimo u NBA, u CSKA ili Makabiju oporavak je najbitniji. Koriste se kade s ledom, terapeutske masaže, strečing programi, opuštanje. Ona teza da se mora trenirati po ceo dan odavno ne pije vodu. Iznenađuje me da se to ne prati u Partizanu, a efekat je katastrofalan. To što igrači dožive neviđen pad protiv Bajerna nije slučajnost, verujte. Teško mi je i da gledam kroz šta prolaze.
A kada je u pitanju oporavak.
"Prvi faktor je dobar „fiziološki san“. Igrači moraju da zaspu u pola 12, da se pogase sva svetla i televizori, a da se probude oko 7. Organizam se samo tad oporavlja, sve ostalo je „patološki san“. Drugi je ishrana - izbaciti gazirane sokove, slatkiše i velike količine mesa. Treći - uzimanje obične vode pre, za vreme i posle treninga. Na tajm-autima vidim da je oni nekontrolisano piju, umesto da je slažu, gutljaj po gutljaj, kao Novak Đoković. Tako samo šire želudac, a posle osete umor u nogama. Kolena trpe najveće opterećenje zbog biomehanike pokreta, skoka, doskoka, povrede su samo finalni rezultat. U svetu se mnogo priča na ovu temu, i verujte da će sva trojica uvek imati problema. Očekuje ih jeziv rad. Zato i želim da pošaljem poruku ne samo Vujoševiću nego svim trenerima, u ovom poslu postoji zakon - koliko rada - toliko i oporavka. To mora shvatiti što pre, inače ćemo uskoro pričati možda o Bogdanu Bogdanoviću", zaključio je Galetić.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega