Spisak je započeo Vlade Divac, a za sada ga uzatvara Žofri Lovernj

Vlade Divac, Žarko Paspalj, Predrag Danilović, Aleksandar Đorđević, Željko Rebrača, Ratko Varda, Nenad Krstić, Kosta Perović, Predrag Drobnjak, Jan Veseli, Nikola Peković, Žofri Lovernj... Kakav tim? Strašan tim.

Da su kojim slučajem svi igrali u isto vreme, ili da je od pomenutih igrača napravljen NBA tim, bila bi to ekipa kadra da se bori za mesto u plej-ofu. Ono što čini ponosnim sve ljubitelje košarke kojima je duši draga crno-bela boja je činjenica da su svi pomenuti igrači u Partizanu košarkaški prohodali i potom unovčili svoje znanje daleko od Humske.

http://www.youtube.com/watch?v=fGbTXTFMKSQ
http://www.youtube.com/watch?v=HLtKmVDKneA

Evropski koledž

Zbog impozantnog spiska širom Starog kontinenta, a noričito u NBA ligi, Partizan često nazivaju evropskim koledžom. Ni mnogo poznatiji članovi NCAA lige ne mogu da se pohvale da su proizveli čitavu plejadu igrača za najkvalitetnije takmičenje na planeti kada je magična igra pod obručima u pitanju. Crno-beli univerzitet se nije zadovoljio ostvarenim. Svesni su da se od stare slave ne živi pa se proces proizvodnje nastavlja punom parom, a lista NBA igrača postaje sve bogatija.

Francuz Žofri Lovernj, koji je bio i ostao jedan od ljubimaca navijača Partizana, koji je „postao član crno-bele porodice“, čeka samo radnu vizu i seli se u Ameriku gde će potpisati ugovor sa Denverom na period od dve godine. Lovernj koji je sa Francuzima osvojio titulu prvaka Evrope, sezonu je počeo kao centar ruskog Himkija.

Trenutno je na čekanju kada je NBA liga u pitanju fenomenalni košgeter Bogdan Bogdanović. Reprezentativac Srbije je draftovan od strane Finiksa kao 27. pik, ali je u dogovoru sa čelnicima ovog kluba trenutno na „kaljenju“ u Fenerbahčeu, sa kojim se bori za plasman među osam najboljih timova Evrolige. Mnogi smatraju da NBA potencijal poseduju Davis Bertans, danas član Laboral Kuće, i francuski plejmejker Leo Vesterman, kojeg je Barselona pozajmila Limožu.

Novi projekti crno-bele mašinerije su Vanja Marinković za koga mnogi smatraju da bi u bliskoj budućnosti mogao da bude i bolji od Bogdana Bogdanovića, odnosno Nikola Milutinov za koga stručnjaci smatraju da bi mogao da dostigne slavu i karijeru koju su imali Nenad Krstić i Željko Rebrača.

Dres srpskog velikana nosili su i Semih Erden i Dru Gordon, koji se nisu proslavili u Partizanu, ali su kasnije dobili priliku da osete šta znači biti deo najjače lige na svetu. Plejada vrhunskih košarkaša koji su prošli kroz Humsku i danas imaju značajne uloge u najjačim evropskim takmičenjima. Tu su Tarens Kinsi (Nižnji Novgorod), Džejms Gist (Panatinaikos), Stefan Lazme i Nenad Krstić (Anadolu Efes), Vladimir Micov i Aleks Marić (Galatasaraj), Nemanja Gordić (Cedevita), Bogdan Bogdanović, Jan Veseli, Semih Erden (Fenerbahče), Davis Bertans (Laboral Kuča), Leo Vesterman (Limož), Oliver Lafajet (Olimpijakos), Kurtis Džerals (Uniks), Vladimir Lučić (Valensija)...

http://www.youtube.com/watch?v=1VECQVGmXiM

Odavno navijači Partizana tvrde da bi crno-beli godinama vladali evropskom košarkom kada bi mogao da zadrži igrače koje stvara u dužem vremenskom periodu. Mnogi se čude i pitaju, zašto igrači pristaju da brane boje Partizana ako nisu plaćeni, ako im kasne plate. Zašto trpe često surove kritike trenera Duška Vujoševića, često i neke vaspitne mere koje su u osnovi zabranjene. Razlog je vrlo jednostavan. U pitanju je ulaganje u budućnost!

Išlo se i u suprotnom pravcu

I košarkaši iz NBA lige dolazili su u Partizan i uglavnom imali značajnu ulogu. Pored pomenutih Kinsija i Lazmea navijači kluba iz Humske se dobro sećaju Vontiga Kamingsa, Nejtana Džavaija, Ejsija Loa, Miltona Palasija...

Ipak prvi Amerikanac koji je zaigrao za Partizan bio je Robert Bač Tejlor, koji je igrao u sezoni 1976/77 i nakon kratkog boravka u Beogradu otišao je u Italiju. Tejlor je zbog tadašnjih propisa igrao samo u Kupu evropskih šampiona.

Danas crno-beli dres nosi Aleksandar Pavlović, koji je sa Klivlendom igrao veliko finale 2007.

http://www.youtube.com/watch?v=NjYl5IqYu7I