IMA JEDAN TIM, IMA JEDAN KOLEDŽ: Niko kao Partizan u NBA! VIDEO
NBA Partizan! Baš tako, crno-beli su iz Evrope regrutovali najviše košarkaša u najjaču ligu sveta. Kakvih sve tu imena nije bilo - od legendarnog Žarka Paspalja, koji je prvi obukao dres nekog NBA ligaša, pa do Bogdana Bogdanovića...
Od košarkaša Partizana mogao bi da se napravi kompletan NBA tim, a bilo bi i viška. O onima koji su draftovani, a nisu odlučili da odu "preko bare", da i ne govorimo.
Led je probio Žarko Paspalj 1989. godine, fenomenalno krilo je, nekoliko nedelja pre Divca, postao član San Antonio Sparsa i uselio se u kuću legendarnog Grega Popovića, kod kojeg je živeo prvih meseci. Međutim, Palja nije imao sreće kao Vlade Divac u L.A. Lejkersima, gde su ga primili kao najrođenijeg i veoma brzo je postao miljenik Medžika Džonsona, a kako je Karim Abdul Džabar završio karijeru, za Divca se otvorio veliki prostor.
Treća crno-bela zvezda u NBA je Predrag Danilović, a neke njegove partije u Majamiju pamte se i danas, pogotovo ona kada je u Medison Skver Gardenu Njujorku ispalio sedam trojki bez promašaja i postavio rekord, što je i te kako naljutilo čuvenog navijača Niksa, reditelja Spajka Lija.
Godinu dana kasnije u Portland je stigao Aleksandar Đorđević, koji je sa Danilovićem u Partizanu činio najbolji bekovski par Evrope. Međutim, posle samo osam mečeva za Trejlblejzerse, Sale se vratio u Evropu, tačnije u Barselonu. Jednostavno, taj svet nije bio za njega.
Željko Rebrača je u NBA sleteo 2001. Možda je mogao i ranije jer je imao sve što se tamo tražilo. Branio je boje Detroita, Atlante i L.A. Klipersa, odigrao mnogo mečeva, neke baš dobro... Iste godine u Detroit je stigao i Ratko Varda, i to direktno iz Partizana. Njih dvojica su činili prvi srpski centarski tandem u NBA. Varda je naletao na paklenu konkurenciju, najpre u Pistonsima, a kasnije i u Vašingtonu, pa je zabeležio samo jedan zvanični meč.
Mlađi navijači možda ne pamte dobro Predraga Savovića, ali i on se kao bivši igrač Partizana domogao NBA lige. Ovom beku epizoda u Denveru nije dugo trajala, tek osam utakmica.
Stigli smo i do Nenada Krstića, popularnog Karlija, kako su ga zvali u NBA jer nisu uspevali pravilno da izgovore njegovo prezime. Reputacija jednog od najboljih centara Evrope bila je lepa preporuka za najjaču ligu, a Krstić je brzo eksplodirao u Netsima i da nije bilo povrede kolena, verovatno bi bio na nivou na kojem je Jokić danas.
Ne treba preskočiti Kostu Perovića, visokog centra, za koga se smatralo da će teško u NBA, a on je ipak uspeo i to se obreo u dresu Golden Stejt Voriorsa. Za njega bi moglo da se kaže da je samovo pomirisao NBA parkete, jer je odigrao samo sedem mečeva sa neznatnom minutažom.
Slovenac Raša Nesterović je kao tinejdžer nosio dres Partizana, ali dovoljno da se uvrsti na listu. Kasnije je sa Predragom Danilovićem bio zvezda Kindera, a u NBA je proveo čak 10 godina. Po čemu je on tako važan? Pa po tome što je uzeo šampionski prsten! Bilo je to 2005. godine, kada je bio član San Antonija.
Sasvim solidan trag u NBA ostavio je Predrag Drobnjak, ali on je u Partizan stigao posle Amerike. Svi se sećaju "one" trojke Zvezdi, ali Peđa je u NBA nastupao za Sijetl, Kliperse i Atlantu, beležio je dvadesetak minuta po meču sa korektnim učinkom. Sličnu putanju imao je i Saša Pavlović, koji je igrao čak i sa Lebronom Džejmsom u Klivlendu. Slavko Vraneš je takođe tek kasnije stigao u Humsku, a kratko je bio u Njujorku i Portlandu.
Stigli smo do Nikole Pekovića, još jednog okrića Duška Vujoševića. Nikola je bio toliko jak da je NBA reket za njga bila kao rođen. Prve sezone u Minesoti se privikavao, a onda je sve krenulo kao po loju. Postao je jedan od boljih centara lige, sve do problemima s leđima i odluke da je bolje da sačuva zdravlje. Slično kao Peković hteo je i Miroslav Raduljica, međutim nije bio tako uspešan. U Milvokiju i Minesoti igrao je prosečno desetak minuta.
U rubrici ‚‚Stranci, a naši‚‚ svrstavamo Žoa Lovernja, Jana Veselija i Davisa Bertansa, koji su baš u Vujoševićevom Partizanu uspeli da izazovu interesovanje NBA ekipa. U najjačoj ligi sveta oprobao se i Turčin Semih Erden, ali tek pet godina nakon igranja u Pioniru.
I na kraju, ostao je jedini aktivni Partizanov igrač u NBA - Bogdan Bogdanović. Snajper Sakramento Kingsa se odlično snašao, a za njega se interesuju mnogi klubovi. Pitanje je da li će ostati u Sakramentu, koji je godinama na pragu plej-ofa, ali nikako da napravi odlučujući korak.
Partizan je, takođe, jedini klub u Evropi čiji su igrači pet puta izabrani u prvoj rundi drafta, a to su Divac, Krstić, Bogdanović, Veseli i Milutinov.
Kurir sport / Predrag Gajić
JAKA PORUKA PREDSEDNIKA VUČIĆA: Znate koja ptica se popne orlu, pa ga kljuca stalno?