ZAUSTAVITE OVO LUDILO U SPORTU PRE NEGO ŠTO NEKO NASTRADA: Pod hitno stati na put navijačkom orgijanju!
Kuda klizi srpski sport i imaju li dešavanja na košarkaškim derbijima više uopšte veze s "kraljicom igara"?
Od toga ko je pobedio, igrao dobro ili loše, postalo je zanimljivije i važnije da li je sudiju u glavu udario žandarm ili navijač, te da li su treneri Željko Obradović i Dejan Radonjić gađani staklenom flašom ili mobilnim telefonom...
Simpatično je i u duhu folklora kada se vređa supruga vlasnika drugog kluba, porodica igrača ili najtrofejniji evropski trener koji nijednim gestom nije učestvovao u podgrevanju haosa, već suprotno... Od derbija s loptom žešći je derbi saopštenjima.
Krvava tuča
I baš kada pomislimo da je došao period kada su se strasti malo stišale, odjednom bukne novi požar, kao što je nedavno bila krvava tuča huligana pre utakmice u fudbalskom kupu ili aktuelni skandali u Pioniru na prethodna tri meča košarkaškog finala ABA lige.
Može li iko u ovoj zemlji da zaustavi navijačko ludilo, praktično ratno stanje, s kojim smo suočeni gotovo svaki put kada igraju Crvena zvezda i Partizan? Da li će ikada u Srbiji roditelj moći da odvedu decu na utakmicu koja bi trebalo da predstavlja praznik srpskog sporta, a da ne pomisli na ono najgore? Zbog čega je ovde sport pitanje života i smrti? Da li neko treba da pogine, koliko još ljudi treba da bude teško povređeno da bismo se opametili?
Pitanja je mnogo, a odgovori se i ne naslućuju. Famozni Zakon o sprečavanju nasilja na sportskim priredbama uskoro će napuniti dvadeset godina, u početku je davao nagoveštaj da će navijačko orgijanje biti stavljeno pod kakvu-takvu kontrolu, predviđene kazne bile su adekvatne, nekoliko izgrednika je čak bilo i sankcionisano...
Mrtvo slovo
Međutim, kako je vreme prolazilo, primenjivao se sve ređe i blaže, bledeo je, da bi na kraju postao mrtvo slovo na papiru. Logično, huliganizam je shodno tome jačao.
Svemu ovome rukovodstva klubova nisu mogla da se suprotstave, nikada niko od čelnika nije osudio divljanje svojih navijača, već zamenom teza uvek optužuju suprotni tabor.
Mali gest - zajednička fotografija, razgovor na tu temu na nekoj od televizija - promenio bi situaciju, možda bi to bio dobar početak smirivanja strasti... Ali, avaj, nek komšiji crkne krava.
Zbog divljanja i sramnih incidenata na derbiju, nakog čega su obe strane krenule sa kuknjavom kako im država odmaže, odlučeno je da se objavi kompletan izveštaj o finansiranju i fudbalskih i košarkaških klubova Crvene zvezde i Partizana.
Kurir.rs/Predrag Gajić
NE PROPUSTITE
OBELEŽITE SVETOG CARA KONSTANTINA I CARICU JELENU UZ KURIR: Danas poklon IKONA SA ZLATOTISKOM i dodatak TV Ekran
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju praznik posvećen Svetom caru Konstantinu i njegovoj majci, carici Jeleni.
Dnevne novine Kurir svim čitaocima poklanjaju ikonu SVETI CAR KONSTANTIN I CARICA JELENA sa zlatotiskom i molitvom na poleđini i dodatak TV Ekran.
Konstantin je došao na presto i nasledio oca, i odmah se suočio sa tri velike borbe - protiv Maksencija, tiranina u Rimu, drugu protiv Skita na Dunavu i treću protiv Vizantinaca.
Pred bitku s Maksencijem car je bio zabrinut i sumnjao je u svoj uspeh. Tada mu se usred dana pojavio sjajan krst okićen zvezdama i na krstu napisano: "Ovim pobeđuj". On je potom naredio da se iskuje krst poput onog kakav mu se ukazao i njega su nosili ispred vojske.
Silom krsta, on je izvojevao slavnu pobedu nad brojno nadmoćnijim neprijateljem. Maksencije se udavio u reci Tibru. Odmah potom Konstantin je izdao znameniti Edikt u Milanu 313. godine, kojim se zaustavljaju progoni hrišćana.
Kada je pobedio Vizantince, sagradio je predivan grad na Bosforu i nazvao ga Konstantinopolj. Nakon toga se razboleo i pao u postelju. Onda su mu se javili episkop Petar i Pavle i rekli mu da potraži episkopa Silvestera, koji će ga izlečiti od strašne bolesti. Tako je i bilo.
Sveta Jelena, blagočestiva majka careva, posetila je Jerusalim i pronašla časni krst Gospodnji. Zatim je na Golgoti sagradila Crkvu Vaskrsenja i još mnoge druge crkve po Svetoj zemlji. Upokojila se u 80. godini, a car Konstantin ju je nadživeo tek deset godina, i preminuo je u 65. u Nikomidiji. Telo njegovo sahranjeno je u Crkvi Svetih apostola u Carigradu.
Njihov kult je posebno negovan kod Grka i Rumuna. Što je kod Srba Sveti Sava, kod Grka je car Konstantin.
Kod Srba postoje porodice koje slave današnji praznik kao krsnu slavu. Kao esnafsku slavu današnji dan proslavljaju kujundžije. U Pomoravlju i Šumadiji ima sela koja danas drže zavetnu slavu i održavaju litije.
Kao drugi poklon dobićete TV Ekran:
Stevan Piale: POPULARNOST JE TEŠKO BREME Sve role koje je odigrao pre Luke Kanačkog u “Igri sudbine” stvorile su savršenu bazu ovog glumca da u popularnoj seriji od preko 500 epizoda osvoji srca televizijske publike, u čemu danas veoma uživa
Radivoje Bukvić: Zbog filma “Lančana reakcija” smršao sam 10 kilograma
Vanja Dujović: Čast mi je bila da u “Tomi” dočaram lik legendarne Danke Novović
Čitajte KURIR
Kurir sport / P. G.
SKANDAL! HRT POZVAO NA UBISTVO VUČIĆA! Traže obaranje predsedničkog aviona iznad Beograda, poslanici Evropskog parlamenta se SMEJU U STUDIJU