NESTVARAN PREOKRET ORLOVA I MAGIČNI NIKOLA JOKIĆ! Od MINUS 24 i IVICE PONORA do POBEDE protiv Australije! Neka se SPREMI DRIM-TIM

četvrtfinale

1 / 30 Foto: Dado Đilas
A, Aleksandar Knežević, Dado Đilas

Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je Australiju u četvrtfinalu Olimpijskih igara rezultatom 95:90 posle nestvarnog preokreta, minusa od 24 poena u prvom poluvremenu i produžetka!

Za veliko finale, Srbija će se boriti protiv pobednika meča SAD - Brazil!

Kraj regularnog dela završio je rezultatom 82:82, ali onda je na scenu stupio Nikola Jokić, najbolji košarkaš planete. Svojim minijaturama u napadu i fantastičnom odbranom Nikola je overio pobedu "Orlova".

Nikola Jokić

Nemoćni su bili naši momci u prvom poluvremenu i to je bio najjači utisak. Rešetali su Gidi i Mils naizmenično, a odbrana Srbije bila je nepostojeća. 20 poena pomenutog Milsa i 13 Gidija, previše za dve četvrtine košarke. Plejmejker Autralije je u jednom trenutku imao 18 poena, a kompletan naš tim zajedno 17!

Imala je Australija u prvom delu i 24 poena prednosti (20:44), sve je funkcionisalo u njihovoj igri, a besni selektor Pešić je "ludeo" na tajm-autima. Defanziva je bila osnovni problem, selektor je ukazivao na to da imamo četiri mala faula, a da nam se šetaju kroz reket.

Probudili su se delimično krajem druge deonice naši momci. Aleksa Avramović i Marko Gudurić su pojačali energiju, malo je utegnuta odbrana, a rezultat je smanjen na pristojnih -12 (42:54).

Kakvi smo Srbiju videli u trećoj četvrtini. Defanzivna klinika Alekse Avramovića, mnogo jača agresivnost celog tima.

Košarkaši Srbije, Pariz 2024, OI Pariz 2024, košarkaši

Iako nisu igrali perfektno, koristilu su sve greške rivala i trojkom Bogdana Bogdanovića, a potom i Dobrića prokrenuli rezultat! 67:65 na kraju treće deonice.

Igralo se koš za koš u poslednjoj deonici. Vasa Micić je u jednom trenutku sam držao igru Srbije na svojim leđima, ali je umalo postao tragičar.

Imao je Vasa bacanja da overi pobedu, promašio je jedno, a Australija je imala poslednji napad na 9.8 sekundi do kraja pri rezultatu 82:80.

Digao se Peti Mils na šut, pogodio i odveo utakmicu u produžetak.

Dodatnih pet minuta donelo je neverovatnu dramu. Povela je Srbija trojkom Dobrića, ali su Australijanci odgovorili preko Mekveja i Gidija.

Kada se činilo da smo "na konopcima", na scenu je stupio Nikola Jokić!

Odigrao je tri ključne odbrane, pogodio iz reketa, a onda i majstorija, fejd-avej za + 3 Srbije.

Imala je Australija napad za produžetak, ali je Filip Petrušev ukrao loptu pri izvođenju auta. Lopta je stigal do Bogdana Bogdanovića koji je fauliran.

Košarkaši Srbije, Pariz 2024, Olimpijske Igre, OI Pariz 2024, Bogdan Bogdanović

Kapiten Srbije pogaša oba slobodna bacanja i overava veliku pobedu Srbije.

Šest dvocifrenih igrača u timu Srbije 21 poen 14 skokova i 8 asistencija Nikole Jokića, 17 Bogdana Bogdanovića, 14 je dodao Micić, dok su po 11 postigli Gudurić i Dobrić.

U poraženom sastavu 26 poena Milsa (samo 6 u drugom poluvremenu), 25 je dodao Gidi uz 5 skokova i 4 asistencije!

Pokazali su ovi momci da nikada ne odustaju, da imaju srce kao planina u borbi za svoju Srbiju, a nadamo se da će uspeti da oko vrata donesu dugo očekivanu medalju.

Tok meča:

Produžetak:

45. minut -JOOOOOKIIIIĆ, najbolji košarkaš planete! 93:90. preuzeo je sve u svoje ruke, odigrrao dve odbrane, postigao četiri poslednja poena. Nije gotovo. Ostalo je još 25 sekundi, Australija ima napad. Petrušev krade loptu iz auta! Fauliran je Bogdan Bogdanović! Pogaša kapiten oba. 95:90

44. minut - Odbranili smo se. Jokiiiić iz reketa. 91:90.

43. minut - Trojka Gidija, neverovatno! 87:90. Onda i faul u napadu Micića. Fauliran je Petrušev koji ide na liniju penala. Siguran Fića oba puta. 89:90

42. minut - Trojka Mekveja. Micic promašuje zicer. 85:85. Rit pogaša preko Micića. 85:87. Odgovara Bogi. 87:87

41. minut - Prvi napad za Australiju, Mils ubija tablu! Trojka Ognjena Dobrića, KOBRA je ponovo ujela! 85:82

Četvrta četvrtina:

40. minut - Drama u poslednjem minutu. Mils je imao loptu, promašio je. Fauliran je Jokić. 32 sekunde do kraja. Tajm-aut. Gledaćemo penal završnicu. Fauliran je Vasa Micić u poslednjoj sekundi napada. Dugo je trajao napad Srbije, Jokić je šutirao, Vasa uhvatio loptu koja ne bi dotaknula obruč. Čist faul Gidija. Najbitninja bacanja u životu Vase Micića. Promašio je prvo, pogodio drugo. 82:80. Ostalo je 9.8 sekundi do kraja. Australija ima napad. Treba čuvati šut za tri poena. Pogaša Mils za dva. 82:82

39. minut - Koš Gidija sa jedne noge. 81:80. Promašuje Micić, zatim i Gidi, skok Vase. Obračun dva plejmejkera u završnici.

38. minut - Fauliran je Vasa Micić na šutu za tri poena. Gidi ga šalje na liniju penala. Precizan je Vasa stoprocentno! 81:78

Košarkaši Srbije, Pariz 2024, Olimpijske Igre, OI Pariz 2024

37. minut - Greška Jokić, ali zatom izbijena lopta Gidiju u kontri. Trojka košarkaša Čikaga. 78:78

36. minut - Poeni Micića koji izrasta u heroja. 78:75 Odbrana Srbije, a zatim i loš napad. Neizvesno je.

35. minut - Trojka Mekveja. Mils je kao najniži igrač na terenu uhvatio svoj promašaj i usledila je kazna. 76:75

34. minut - Kaaaakva bomba Vase Micića. Sa 10 metara u poslednjoj sekundi napada. 76:72.

33. minut - Još jednom Egzum, tajm-aut Pešić! 73:71. Faul Milutinova nad Lendejlom, malo i prestorgo. Polovičan bivši centar Partizana! 73:72

32. minut - Ma razigrali su se Orlovi, Milutinov pravi "livadu" Vasi koji lagano poentira! 73:67. Odgovara Egzum. 73:69

31. minut - Poeni Petruševa iz reketa. Odgovara Mekvej. 69:67

Treća četvrtina:

Kraj treće četvrtine

30. minut - Odbranila se Srbija, Jokić je bio u kontri gde je fauliran. Ima najbolji košarkaš planete dva slobodna bacanja. Precizan oba puta. 67:65. Faul u napadu Gidfija koji ima šta da objasni sudiji koji mu oprašta tehničku! Sudije odgovaraju dosudivši faul u napadu Milutinovu.

29. minut - Greši Micić, poklanja loptu rivali. Onda i poklon na drugoj strani. Koraci Denijelsa. Dva uzastopna promašaja Jokića za tri poena.

28. minut - Izuzetno neinteligentan faul Avramovića nad Egzumom, uradio je bodiček nad Egzumom! Bivši košarkaš Partizana ide na liniju penala i polovičan je. Egal. 65:65

Svetislav Pešić, Srbija, Košarkaška reprezentacija Srbije

27. minut - VODI SRBIJA! Bogdan Bogdanović! 61:60. Faul Jokića na Egzumu koji ima dva slobodna bacanja. Precizan oba puta. 61:62. Poeni Jokića posle promašaja Petruševa. Ovo je Srbija koju očekujemo, borbena! Nisu momci odustajali ni na -24. 65:64

26. minut - Faul u napadu Egzuma! Aleksa ima defanzivnu kliniku u drugom delu igre!

25. minut - Avramović je pritisao Milsa koji gubi loptu. Napad za Srbiju! Trojka Dobrića! 59:60

24. minut - Poentira Mils, odgovara Bogdan! Potom i krade loptu i pogađa trojku! 54:58. Konačno je naša reprezentacija proigrala! Samo da nastasve u ovom ritmu!

23. minut - Arbitri gledaju snimak posle čelendža Pešića. Lopta je prvobitno dosuđena za Australiju, Gid je izbija iz ruku Dobrića za kog su smatrali da ima poslednji kontakt. Promenili su svoju odluku, napad je za Srbiju! Prodor Alekse Avramovića! 48:58

22. minut - Aleksa Avramović popravljaj promašaj indisponiranog Bogdana Bogdanovića. 46:56. Zicer promašuje Petrušev, NEVEROVATNO! Gidi poentira posle greške Jokića. 46:58

21. minut - Prvi napad u drugom poluvremenu za Srbiju. Odmah greška Bogdanovića. Poeni Filipa Petruševa posle dobre odbrane. 44:54. Odgovara fantastilčni Mils. 44:56

Druga četvrtina:

Kraj prvog poluvremena.

Mora ovo mnogo bolje u drugom delu ukoliko Srbija želi u borbu za medalju!

20. minut - Flouter Gudurića. 39:54. Fauliran je Nikola Jokić i ide na liniju penala. Pogađa jedno, promašuje drugo, ali hvata loptu. Petrušev promašuje zicer, lopta dolazi do Gudurića koji pogađa. 42:54

19. minut - Poeni Egzuma uz faul Bogdanovića! Sve što su mogli da urade pogrešno, danas su naši košarkaši uradili. Pogađa i dodatno bacanje. 37:54

18. minut - Trooojka Gudurića, vraća se Srbija! 37:48. Vraća Gidi trojku, šteta, bili smo u naletu. 37:51

17. minut - Novi poeni Petija Milsa. Može li neko da zaustavi veterana koji se pretovorio u reinkarnaciju Majkla Džordana!? 30:48 Nesportski potez Denijelsa koji je ramenom udario Aleksu Avramovića koji je ostao da leži. Sudije gledaju snimak! Pojeo vuk magarca, ništa od faula Denijelsa. Gudurić pogaša za dva. 32:48. Dobra odbrana i novi poeni Alekse iz kontre. 34:48

16. minut - Poeni Jokića, a onda i dobra odbrana. Može li Srbija da se trgne!? 30:46

15. minut - Nesportska lična greška nad Aleksom Avramovićem. Sudije gledaju snimak. Ukrao je Aleksa loptu Egzumu koji ga je zaustavio u kontri. Pogađa plejmejker Srbije oba slobodna bacanaja. 26:46

14. minut - Trojka Duopa Rita! Ko god je pomislio da šutne, ubacio je trojku! 20:44. Novi tajm-aut Pešića! Au kako je besan selektor Srbije! Očitao je bukvicu našim momcima! Avramović poentira konačno! 22:44. Odgovara nestvarni Gidi. Na drugoj strani Jokić sa poludistance. 24:46

13. minut - Vasa Micić pogađa trojku, zakucavanje Lendejla na drugoj strani. 20:41

12. minut - Zakucavanje Rita, katastrofa Srbije! Tajm-aut Pešić! 17:37. Promašuje Bogdan, Mils odgovara. Mils 18 - Srbija 17, to sve govori o našoj odbrani.

11. minut - Novi poeni Petija Milsa, nestvarno! Bekovi Srbije ne mogu da sačuvaju NIKOGA! 17:33. Još jedan šut Milsa! Ima poena koliko i cela reprezentacija Srbije. 17:35

Prva četvrtina:

Kraj prve četvrtine, slabo, slabo, slabo.....

10. minut - Nova trojka Milsa, neverovatno koliko lošu odbranu igramo! 17:29. Ponovo greška u napadu i Mils fauliran u kontri. Pogađa oba slobodna bacanja, već ima 10 poena! 17:31

9. minut - Peti Mils se prošetao kroz reket Srbije! 17:23. Sada i greška Srbije i trojka Milsa iz kontre! 17:26

8. minut - Mekvej pogađa novu trojku za Australiju, odgovara Jokić iz reketa. 17:19. Poeni Egzuma iz teške pozicije. 17:21

7. minut - Novi poeni Gidija koji je vrlo raspoložen! 13:16. Fenomenalni Nikola Jokić na drugi obruč. 15:16

6. minut - Denijels se prošetao kroz reket Srbije za lake poene. Tajm-aut Pešić. Mora odbrana da bude na mnogo višem nivou! 8:12. Kakav odgovor iz minuta odmora, trojka Bogdanovića! 11:12. Megvej odgovara za dva. Na drugoj strani precizan Jokić. 13:14

5. minut - Novi poeni Gidija, već ih ima 6. 7:8. Petrušev je fauliran i ide na liniju penala. Ponovo je promašio prvo, ali pogodio drugo. 8:8. Lendejl poentira prelako iz reketa. 8:10

4. minut - Još jedan prodor Gidija koji je za sada centralna figura kod Australije. Odgovara Bogdan trojkom. 7:6

3. minut - Promašio je Bogdanović ceo koš iz ugla, stiže kazna od Gidija. 4:4

2. minut - Petrušev poentira uz faul Keja. Odlično je Srbija prepoznala prednost, Filip je mnogo viši i lako je rešio ovaj duel. Promašuje dodatno bacanje. 4:0. Mils odgovara za prve poene Australije.4:2

1. minut - Počela je utakmica u Parizu! Prvi poeni sa Srbiju, odličan flouter Ognjena Dobrića! 2:0

HIMNA SRBIJE, KOŠARKAŠI SVI KAO JEDAN!

Košarkaši Srbije na ovom meču biće oslabljeni, u poslednjem trenutku otpao je Nikola Jović!

Košarkaši su izašli na zagrevanje! Mnogo je poznatih na tribinama, a košarkaše će bodriti i olimpijski šampion Srbije Damir Mikec!

1 / 8 Foto: Dado Đilas

VESELI SE SRPSKI RODE!

00:20

Velesi se srpski rode u Parizu

Navijači su spremni, raširene su zastave, a svi očekuju pobedu Srbije!

Navijači

Pre meča:

"Ako je put pred tobom čist, znači da si na tuđoj stazi", upravo ovom izrekom može se opisati učešće košarkaške reprezentacije Srbije na Olimpijskim igrama.

Orlovi igraju meč četvrtfinala protiv Australije, ulog je najveći, a stiče se utisak da upravo danas počinje turnir za izabranike Svetislava Pešića.

Žreb nije mazio naše momke, ukoliko savladamo nezgodne "kengure", put nas ponovo vodi na selekciju SAD u polufinalu.... ali kao što smo već rekli: KO, ako ne MI - KAD, ako ne SAD?

Srbija neće trčati pred rudu, sve misli su usmerene na današnju utakmicu i prolazak u borbu za medalje, a Bogdana Bogdanovića, Nikolu Jokića i družinu ništa neće zaustaviti.

Vicešampioni sveta poraženi su od Amerikanaca u grupi, pokazali su silu nad Portorikom, a onda protiv Južnog Sudana dokazali da imaju način da pobede i kad je tvrdo!

Australija igra vrlo slično našem prethodnom protivniku, sa mnogo trčanja i šuta u tranziciji, a sve će zavisti od trija Mils - Gidi - Lendejl!

Ne treba zaboraviti fantastičnog Tajsona Denijelsa na poziciji plejmejkera, kao ni Dantea Egzuma, ali ukoliko Srbija bude prava, pobednik se neće dovoditi u pitanje...

Izabranici Svetislava Pešića su doživeli poraz od "kengura" na pripremnom turniru u Abu Dabiju, ali je to bila utakmica posle dugog puta, teških nogu, bez Bogdana Bogdanovića i Ognjena Dobrića, a služila je isključivo za uigravanje.

Srbija prosečno postiže preko 90 poena na turniru, naših 12 veličanstvenih ima mnogo oružja u napadu, ali će se sve svesti na čvrstu odbranu.

Moraju naši košarkaši da izvrše pritisak na spoljnu liniju Australije, da im prekinu tečnu organizaciju napada, i da im ne dozvole da se raspucaju izvan linjie 6.75.

Australija ima 8 NBA košarkaša, ali je naš tim kvalitetniji na svakoj poziciji.

Vreme je da još jednom ovi divni momci pokažu da su najbolji kada je najpotrebnije, a posle nek Ameri razmišljaju o nama.

"Svi za jednog, jedan za svi", drugog puta nema, a "orlovi" nas sigurno neće razočarati!