HEROJSKA SRBIJA BILA NA KORAK OD FINALA, ALI SU SRAMNE SUDIJE UČINILE SVOJE! Ameri uz pomoć neznalica slomili HRABRE Orlove!

polufinale olimpijskih igara

Košarkaši Srbije izgubili su od Sjedinjenih Američkih Država u polufinalu Olimpijskih igara rezultatom 95:91.

Velika šteta, velika... Vodili su naši košarkaši tokom cele utakmice ali su Ameri uz pomoć sudija uspeli da se u samom finišu vrate u život, a potom i pobede hrabre Orlove.

Jedno je sigurno, našim košarkašima niko ništa ne sme da zameri! Ovo što su pokazali večeras treba da bude primer za dalje, sa kolikom su se željom borili, do poslednje kapi znoja, i na kraju, malo je falilo... Vrlo malo.

Zaslužili su izabranici Svetislava Pešića da čitava nacija večeras ustane i aplaudira za ono što su oni prikazali.

Znali smo da Amerima nikako ne smemo da dopustimo lake poene u seriji bez faulova. Bilo je potrebno naterati Amerikance da se pomuče za svaki poen, što je jednimoguće čvrstom (pa i grubom igrom), jer drugačije sa njima ne može. Svaki drugi tip utakmice išlo bi na ruku selekciji SAD!

I tako su naši košarkaši ušli u ovu utakmicu! Nisu se uplašili "drim tima", nisu poklekli tek tako već su od samog starta jako zagrizli i svima pokazali da u ovo polufinale nisu došli samo turistički, već i da urade nešto veliko.

Maestralni Stef Kari je rešetao od prve sekunde, prekaljeni plejmejker pogađao je iz svih mogućih pozicija, ali Pešićevi izabranici nisu bledo gledali već su na najbolji mogući način odgovarali. Dok je kod Amera jedino Kari bio raspoložen, u našem taboru se "pucalo" iz svakog mogućeg oružja.

Uspeli smo da se odlepimo na startu utakmice i tu prednost čuvamo do kraja prvog poluvremena! Tokom prvih 20 minuta pogodili smo čak devet trojki iz 20 pokušaja, što je Amere potpuno šokiralo, te je u njihovim redovima viđena ogromna doza nervoze, jer ovakav tok utakmice gotovo da niko nije očekivao.

1 / 50 Foto: Dado Đilas

Tempo utakmice je bio brz, što je Amerikancima svakako više odgovaralo, ali mi smo se odlično prilagodili! Igrali smo odlično u odbrani, pametno u napadu i sigurno čuvali dvocifrenu prednost do kraja druge deonice, kada je na semaforu stajao rezultat (54:43).

Katastrofalne sudije su užasnim odlukama omogućile Amerima da se vrate u meč u trećoj četvrtini, ali naši heroji su uspeli i protiv toga da se izbore i nastave sa maestralnom igrom.

Nisu naši košarkaši dozvolili da ih sudije izbace iz fokusa, grizli su na parketu i videla se ogromna želja kod njih da dođu do pobede! Zaista su pružili herojsku partiju koja će se pamtiti...

U poslednju deonicu smo ušli sa plus 13 poena prednosti, ali se ta prednost polako topila, što ide na račun vrhunskim košarkašima Amerike ali i sudijama koji ne znaju da rade svoj posao...

Jokić je na sedam minuta do kraja dobio četvrtu ličnu grešku, ušli smo u nervozu, počeli da gubimo lopte što su Ameri iskoristili i na kraju slomili naše heroje.

Bogdan Bogdanović se istakao sa 20 postignutih poena, maestralni Nikola Jokić je završio meč sa 17 poena, pet skokova i 11 asistencija, dok je Aleksa Avramović upisao 15 poena.

Na drugoj strani, Kari je ubacio 36, Embid 19 a Lebron 16 poena.

Srbija u borbi za treće igrati protiv Nemačke, što će biti repriza finala Svetskog prvenstva.

Uživo,

Srbija - SAD: 91:95

Tok utakmice:

Četvrta četvrtina:

Završena je utakmica!

40. minut - Bogdanović je poentirao uz faul, pa pogodio dodatno slobodno bacanje 91:89 Durent pogađa na drugoj strani, pa Kari pogađa dva slobodna bacanja

39. minut - Ovo nikako ne valja... Bogdanović je izgubio loptu, pa Kari polaže u kontri

38. minut - Jokić je sjajno pronašao Petruševa koji zakucava 86:84 Kari pogađa trojku, a onda i Lebron za dva poena, Ameri imaju +3

37. minut - Ponovo Embid pogađa, ovog puta preko Jokića, Srbija ima +2 Lebron potom probija za izjednačenje, Svetislav Pešić traži tajm-aut

36. minut - Embid pogađa pod faulom, Milutinovu je sviran faul! Džoel je pogodio dodatno slobodno bacanje 84:80

35. minut - Jokić je promašio, ali je Milutinov iz "odbojke" ubacio loptu kroz obruč, pa Embid na drugoj strani precizan sa poludistance 82:77

34. minut - Ovo ne valja... Durent je pogodio trojku, a onda i Buker 78:73 Bogdan precizan sa poludistance u pravom momentu 80:73

33. minut - Jokić pokazuje zbog čega je najbolji na planeti! Poentirao je Srbin pod faulom, pa promašio dodatno slobodno bacanje 78:67

Pariz 2024, Olimpijske Igre, Košarka, Košarkaši Srbije, OI Pariz 2024

32. minut - Laki poeni za Karija, plejmejker Amera je iskoristio našu nepažnju i stigao do novih poena 76:67

31. minut - Lebron pogađa iz teške pozicije na otvaranju poslednje deonice 76:65

Treća četvrtina:

Završena je treća četvrtina!

30. minut - TROJKAAAAA! GUDURIĆ JE POGODIO TROJKU, I TO POD FAULOM! Marko je potom pogodio dodatno slobodno bacanje, ovo je bilo veoma bitno 76:61

29. minut - Gudurić pogađa dva slobodna bacanja 72:61

28. minut - Ovo je bilo veoma bitno! Micić je pogodio iz vrlo teške pozicije za +8 Onda i trojka Micića 70:61

27. minut - Istopila se prednost Orlova, Holidej je pogodio trojku iz ćoška 65:59

26. minut - Odlična akcija Orlova! Prvo dobra odbrana, a onda i odličan protok lopte, da bi Dobrić ostao sam i pogodio trojku! Čudesni Kari nastavlja sa rešetanjem 65:56

24. minut - Embid je poentirao, a onda Ognjen Dobrić postiže novu trojku za Orlove! Kari odmah uzvraća istom merom 62:53

23. minut - TROJKAAA! Bogdanović prekida seriju Amerikanaca, ponovo imamo dvocifrenu prednost 57:47 Jokić onda u svom stilu poentira za +12

22. minut - Lebron Džejms je stao na liniju za slobodna bacanja, prvo je pogodio a drugo promašio 54:47

21. minut - Jokić je promašio otvorenu trojku na startu treće deonice, dok je to na drugoj strani Embid kaznio 54:46

Druga četvrtina:

Završeno je prvo poluvreme!

1 / 10 Foto: Dado Đilas

20. minut - Kari pogađa trojku i velike udaljenosti 51:40 Avramović pogađa trojku na drugoj strani, bravo, majstore! Lebron pogađa pod faulom, onda je pogodio dodatno slobodno bacanje

19. minut - Tako je, bre! Avramović pogađa trojku, tajm-aut Svetislava Pešića je urodio plodom 50:37 Avramović je potom stao na liniju za slobodna bacanja gde je imao polovičan učinak 51:37

18. minut - Ameri prave seriju 5:0 posle tajm-auta, prvo je Lebron pogodio trojku a onda je Embid brutalno zakucao 47:37

17. minut - Marinković je promašio trojku, Petrušev je došao do ofanzivnog skoka i poentirao za +12! Opet je Stiv Ker zatražio tajm-aut, ovog puta posle trojke Bogdana Bogdanovića koji na svom kontu ima 12 poena

16. minut - Smanjuju Ameri zaostatak, Embid je pogodio trojku, Srbija i dalje ima dvocifrenu prednost!

15. minut - Ispala je naša odbrana, Buker je ostao sam u reketu Srbije i lako poentira, a Petrušev ga je tom prilikom faulirao! Svetislav Pešić je zatražio tajm-aut

14. minut - Bravo, Jokiću! Srpski centar je najpre "zalepio" Lebrona a onda u kontri uspeo da poentira uz faul, potom je pogodio dodatno slobodno bacanje 42:25 Embid na drugoj strani precizan sa poludistance 42:27

13. minut - Milutinov poentira, to je nateralo Stiva Kera da zatraži tajm-aut!

12. minut - Evo gaaa! Još jedna trojka, sada je Micić pogodio! 37:25

11. minut - Gudurić je ostao sam u ćošku, Jokić ga je lepo pronašao a naš šuter pogodio trojku 34:25

Prva četvrtina:

Završena je prva četvrtina!

10. minut - Bogdan Bogdanović je poentirao u poslednjoj sekundi prve deonice!

9. minut - Nestvarno, Kari rešeta iz svih mogućih pozicija! Novu trojku je postigao 27:23 Dobra odbrana Orlova, nakon čega je Petrušev fauliran u napadu, imaće dva slobodna bacanja! Uspeo je da pogodi oba, ovo je veoma bitno 29:23

8. minut - Sjajna kontra Orlova, Gudurić je ostavio loptu iza leđa Jokiću koji je lako zakucao za +7

7. minut - Jokić precizan sa linije za slobodna bacanja, Orlovi vode 25:18

6. minut - Ponovo Bogdanović, ovog puta sa poludistance za plus tri poena prednosti! A onda Lebron postiže trojku, pa Avramović na drugoj strani isto to čini 23:18

5. minut - Ponovo Kari pogađa trojku, pa ovo je neverovatno! 13:15 Bravo Bogdane, kapiten Orlova je namestio nišansku spravu i pogodio trojku 16:15

4. minut - Nestvarno je šta radi Kari večeras, postigao je još jednu trojku a onda i Avramović isto to radi!

3. minut - Još jedna trojka za naš tim! Jokić je sjajno uposlio Dobrića koji je bio precizan za +4

2. minut - Evo je trojka! Prvo dobra odvbrana Orlova, a onda na drugoj strani parketa Petrušev pogađa trojku, potom i Kari uzvraća istom merom 5:5

1. minut - Počela je utakmica! Kari odmah pogađa sa poludistance, pocepao je mrežicu plejmejker Amerike 0:2 Bogdan Bogdanović na drugoj strani odgovara na isti način 2:2

- Bolju vest nismo mogli da čujemo!

- Večerašnju utakmicu gleda i čuveni Dirk Novicki, koji se uoči početka meča pozdravio sa selektorom Srbije, Svetislavom Pešićem.

Dirk Novicki

- Košarkaši Srbije izašli na zagrevanje!

1 / 15 Foto: Dado Đilas

- Neverovatno je šta rade!

- Ovo su kvote za večerašnju utakmicu!

- Atmosfera pred večerašnju utakmicu!

- Izjava selektora Srbije!

- Moćne reči pred večerašnji spektakl!

- Izjava Lebrona pred utakmicu sa Srbijom!

- Evo ko prenosi večerašnju utakmicu!

- Njegove reči niko nije očekivao!

- Evo koji košarkaši nisu trenirali pred današnju utakmicu!

Uoči meča:

Da li Srbija može u trećem pokušaju da odigra koliko-toliko ravnopravan meč sa Amerikom? Da. Uz tri uslova, a tiču se promena u odnosu na prethodna dva meča protiv ove selekcije koja smo odigrali u prethodnih mesec dana.

Prvo i osnovno - ne smemo više da im dopustimo lake poene u seriji bez faulova. Potrebno je Amerikance naterati da se pomuče za svaki poen. A to je jedino moguće čvrstom (pa i grubom igrom), jer drugačije sa njima ne može. Svaki drugi tip meča savršeno odgovara selekciji SAD.

Srbija, SAD

U prijateljskom meču i utakmici prve faze napravili smo 18 i 16 prekršaja. To je premalo. Jedva da smo izlazili iz bonusa po četvrtinama. Uostalom, taj problem se pojavio i u polufinalu protiv Australije, kad se Pešić bukvalno drao na igrače da moraju da igraju agresivnije i da prave faulove.

Naredna bitna stavka koja mora da bude drugačija jesu minuti bez Jokića (i Bogdanovića). Najbolje bi bilo da njih uopšte nema! Maksimum koji pomenuti tandem igrača treba da provede na klupi jeste po dva minuta na celoj utakmici. Svedoci smo šta nam je američki tim uradio dok je Nikola bio na klupi u prvom meču na turniru.

Olimpijske igre, OI Pariz 2024, košarkaši, Nikola Jokić, Bogdan Bogdanović

Srbija je s Jokićem na parketu bila ravnopravna, rival nije uspeo da napravi ni poen prednosti. U ostalom periodu drim-tim je bio u plusu od 26 poena - a reč je o devet minuta i 15 sekundi, koliko je Nikola proveo na klupi.

Treće, pritisak na arbitre. Na ovom takmičenju delioci pravde su peti ešalon svetskih košarkaških sudija. Potpuni anonimusi, koji svoj posao uglavnom rade katastrofalno. S obzirom na to da imaju tendenciju ka "milovanju" američke selekcije, potrebno je izvršiti pritisak na njih kako bi se sprečile takve stvari. Sudije su totalni cirkus na Olimpijskim igrama i, nažalost, imaju bitnu ulogu u velikom broju mečeva.

Olimpijske igre, OI Pariz 2024, košarkaši, Nikola Jokić

Dodaćemo, Amerika nema apsolutno nijednog igrača koji može da zaustavi Nikolu Jokića. Ako to bude njegova noć, a ostatak našeg tima ga isprati, možemo da se nadamo ravnopravnom meču s najmoćnijim timom na olimpijskom turniru.

Izabranici Svetislava Pešića uspeli su uz mnogo muke da se domognu polufinala Olimpijskih igara.

Gubili smo čak 24 razlike protiv Australije, ali su "orlovi" režirali najveći preokret u istoriji takmičenja posle produžetka (95:90) i na taj način obezbedili su meč sa Sjedinjenim Američkim Državama, treći put u poslednje dve nedelje.

Olimpijske igre, OI Pariz 2024, košarkaši, Svetislav Pešić

Selektor Orlova, Svetislav Pešić, rekao je pred današnju utakmicu da njegovi miljenici neće tek tako da se predaju favorizovanim Amerima.

- Prvo, što bih hteo da istaknem, mi smo među četiri najbolje ekipe, što je ogroman uspeh. Ali idemo dalje. Idemo dalje jer smo rekli da smo došli ovde da damo sve od sebe. Ne da damo samo sve od sebe, nego i sebe, da bismo došli do te olimpijske medalje. Sutra je, naravno, prva šansa, koju mi ne želimo tek tako da izgubimo. Svesni smo sa kim igramo, tačno znamo, nikome ništa ne pretimo, niti imamo pravo da pretimo. Igramo protiv izuzetne ekipe, najbolje u istoriji reprezentativne košarke, po meni - rekao je Pešić.