AMERIKU NIKO NE MOŽE DA SKINE SA TRONA! SAD 5. put uzastopno OLIMPIJSKI ŠAMPIONI: Drim tim nije blistao, ali je osvojio ZLATO!

PARIZ 2024

Košarkaši SAD osvojili su zlato na Olimpijskim igrama u Parizu.

Oni su slavili nad Francuskom sa 96:87 (20:15, 29:26, 23:25, 26:21) kojoj je pripalo srebrno odličje.

Amerikancima je ovo peti put uzastopno da su stigli do titule olimpijskog šampiona. Peking, London, Rio, Tokio - a sada je pokoren i Pariz! Ukupno 17 puta su trijumfovali na najvećoj planetarnoj smotri.

Bronzanu medalju na Olimpijskim igrama osvojila je reprezentacija Srbije koja je u meču za treće mesto bila bolja od Nemačke.

SAD, Francuska, Pariz 2024

Lebron Džejms je atraktivnim zakucavanjem "otvorio" spektakularno finale koje je od starta meča bilo prava poslastica za one ljubitelje košarke koji vole brzu igru pod obručima. Napadi na obe strane su trajali tek po desetak sekundi, odmah se šutiralo na koš, Vembanjam i Adebajo su upisali prve trojke (7:8), a onda je usledila serija promašaja na obe strane. Trojkom Gobera stavljena je tačka na prvu deonicu (15:20).

Uzeli su Amerikanci još veći zalet, ali ih šut nikako nije služio. Sa druge strane Jabuseleu je sve išlo od ruke - i to za tri poena, pa Francuzi stižu u vođstvo (25:24). Ipak su se u nastavku Ameri uozbiljili, Buker i Kari su trojkama uspeli da vrate prednost (29:34), a na minut do odlaska na odmor naprave i dvocifrenu razliku (36:46). Što se tiče druge deonice svakako vredno pomena jeste zakucavanje Jabuselea ni manje ni više nego preko - Lebrona Džejmsa!

U svlačionicu su obe ekipe otišle dok je na semaforu stajalo - 41:49, a po povratku na teren SAD su nastavile da uvećavaju razliku (43:56). Stef Kari je nastavio da radi ono u čemu je najbolji na svetu - postizanju trojki (56:65), dok je u redove Francuske uspela da se uvuče nervoza koja je rezultirala slabim akcijama i promašajima. Na kraju treće četvrtine Amerikanci su imali tek +6 (66:72).

Poslednja deonica donela je i najviše uzbuđenja na terenu. Francuzi su krenuli na sve ili ništa, a Amerikanci su trojkama Karija i Holideja uspevali da se odlepe (69:80). Vembanjan je držao domaćina "u životu" (79:82), a na drugoj strani je opet Stef Kari vezao nekoliko trojki (84:93).

A potom i još jednom trojkom stavio tačku na veliko finale (87:86).

Stef Kari

Stef Kari je ubacio 24 poena za pobednički tim. Devin Buker i Kevin Durent su dodali po 15 poena, dok je Lebron Džejms imao 14 poena, 10 asistencija i šest skokova.

Kod Francuske, 26 poena i sedam skokova Vembanjame i 20 poena Geršona Jabuselea.

1 / 5 Foto: Bildbyran / ddp USA / Profimedia

4. ČETVRTINA

40. minut - STEF KARI JOŠ JEDNOM STAVLJA TROJKOM STAVLJA TAČKU NA VELIKO FINALE OLIMPIJSKIH IGARA U PARIZU!

39. minut - "Usamljeni" Stef Kari vezao nekoliko trojki (84:93) - Francuzi kao da ne obraćaju pažnju na njega!

38. minut - Vembanjan pogađa (79:82), a sa druge strane Kari trojkom popravlja stvar (79:85). Durent pogađa oba bacanja (79:87).

37. minut - Jabusele na liniji penala - pogađa samo jednom (77:82), prednost Amerike se topi, imaju samo pet poena prednosti.

36. minut - Francuzi krenuli na sve ili ništa - košarkaši SAD im ne dozvoljavaju da naprave bilo kakvo izenanđenje (74:82).

33. minut - Holidej postiže trojku (69:80), a tome je prethodilo nekoliko neuspešnih napada Francuske i Amerike.

32. minut - Jedan čovek dominira - Stef Kari! (68:77)

31. minut - Dosta problema u napadu Francuske, lopta stiže do Dejvisa koji hoće da zakuca - ali bezuspešno!

Lebron Džejms, Pariz 2024, SAD

3. ČETVRTINA

30. minut - Nando De Kolo iz kontranapada i uz zvuk sirene postiže poene (66:72).

28. minut - Francuzi se ne predaju! Odlična odbrana De Koloa, a onda u kontranapadu Kordinije kreće na polaganje pored Dejvisa. (61:70).

26. minut - Ljuta borba u "Bersiju" - nesportske na obe strane, sudije imau pune ruke posla. Stef Kari nastavlja u onome u čemu je najbolji na svetu - trojkama! (56:65)

22. minut - Nastavljaju Amerikanci da uvećavaju razliku (43:56). Ređaju se poeni Durenta, Embida, Karija...

Pariz 2024, SAD, Francuska

2. ČETVRTINA

20. minut - Amerikanci stekli dvocifrenu prednost (36:46), ali se Jabusele potrudio da smanji zaostatak Francuza do odlaska na odmor - 41:49.

18. minut - Kakvo zakucavanje Jabuselea preko Lebrona (35:40).

16. minut - Kratko je trajala radost domaćina - košarkaši SAD se trojkama Bukera i Stefa Karija vraćaju na pobednički kolosek (29:34).

13. minut - Amerikanci uzeli zalet, ali ih ne služi šut! Sa druge strane Francuska trojkama Jabuselea stiže do prednosti - 25:24.

1. ČETVRTINA

10. minut - Trijka Gobera za 15:20 posle serije promašaja...

9. minut - Napadi traju tek po 10-tak sekundi - 13:16.

6. minut - Košarkaši lete po terenu! Dosta promašaja na obe strane - 11:12.

2. minut - Igra se brzo na obe strane! Durent ubacio trojku (7:8).

1. minut - SPEKTAKL ODMAH NA STARTU! Atraktivno zakucavanje Lebrona - trojka Vembanjama, a onda istom merom uzvraća Adebajo (5:5).

21.30 - Meč je počeo!

Bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu osvojila je reprezentacija Srbije koja je u meču za treće mesto bila bolja od Nemačke.

Oba finalista su do borbe za zlato stigla poptuno nezasluženo. Francuska, inače domaćin Igara, je slavila nad Nemačkom u uzbudljivom duelu čiju su završnicu režirale sudije, dok je ekipa SAD pobedila Srbiju, takođe uz pomoć arbitara i njihovih spornih odluka.

Favorit na u ovom duelu jeste selekcija Amerike.