Šterbik, zar te nije sramota da tražiš penziju?
On se na nedavno održanom finalu Lige šampiona raspitivao kod generalnog sekretara Rukometnog saveza Srbije Božidara Đurkovića o mogućnosti da dobije mesečnu novčanu nadoknadu za dve medalje koje je osvojio sa selekcijom Jugoslavije. Šterbik je bio deo tima koji je bio bronzan u Egiptu (1999) i Francuskoj (2001), a nedugo potom je odlučio da više ne brani za svoju zemlju, već za Španiju, i to počev od 2008. godine.
Ovakvu nadoknadu od jedne i po prosečne plate u državi dobijaju svi sportisti koji su na Evropskom prvenstvu osvojili bronzanu medalju, ali tek kad napune 40 godina. Šterbik je očigledno na vreme počeo da lobira, jer ima još šest godina dok ne stekne uslov za to.
Ovako nemoralan i drzak postupak zgrozio je i državnog sekretara za sport Predraga Peruničića, inače takođe nosioca ovog priznanja zbog uspeha na EP u Španiji 1996.
- Iznenađen sam ovim što sam čuo o Arpadu. Ne bih upotrebljavao teške reči, ali svakako da treba videti da li postoji bilo kakva zakonska mogućnost da mu se ne dodeli nacionalno priznanje. Uostalom, niko ga nije terao da igra za Španiju. Za to je, na kraju krajeva, tamo bio i dobro plaćen - izjavio je Peruničić za dnevni list Sport.
(S. R.)
Ministarstvo omladine i sporta
RADIMO ANALIZU SISTEMA DODELE PRIZNANJA
Ministarstvo omladine i sporta (MOS) tvrdi da zasad nisu dobili Šterbikov zahtev, ali ističu da do 40. godine on svakako ne može da se nada nacionalnoj penziji:
- Analizom stručnih službi je utvrđeno da, prema važećim propisima, gospodin Šterbik ne ispunjava uslove za nacionalnu penziju. Srbija za 564 dobitnika nacionalnih sportskih priznanja mesečno izdvaja 63 miliona dinara, to jest oko 750 miliona na godišnjem nivou. U cilju unapređenja ove oblasti MOS radi na analizi sistema dodele nacionalnih priznanja.
VUČIĆ PRED VIŠE HILJADA LJUDI NA OTVARANJU DEONICE MORAVSKOG KORIDORA: Nećemo dati zemlju najgorima u ruke! Već sutra od 9 auto-putem do Vrnjačke Banje!