Poslednjeg dana Sajma sporta u organizaciji “Komisije žene i sport” Olimpijskog komiteta Srbije odražna je panel diskusija na temu “Žene u sportu na rukovodećim pozicijama”.

Panel je otvorio predsednik OKS Božidar Maljković:

"Ovo je izuzetno važna tema, a rezultati istraživanja na temu žena na rukovodećim pozicijama u sistemu sporta u Srbiji su dosta loši i zabrinjavajući. Prikupljeni podaci kažu da u Srbiji među licenciranim trenerima imamo samo pet odsto žena, a na pozicijama predsednika nacionalnih granskih saveza imao svega 14 odsto žena. Kad sam došao u Olimpijski komitet Srbije želeo sam da na poziciji potpredsednika imam žensku osobu i izuzetno sam srećan i zadvoljan što dan uz sebe imam Milicu Mandić".

bozidar-maljkovic-sajamsporta046.jpg
SSS 

Učesnici panela bili su Milena Reljin predsednica Komisije; Gordana Gavrilović, savetnica za rodnu ravnopravnost potpredsednice Vlade Republike Srbije Zorane Mihajlović, Dejan Savić selektor muške vaterpolo reprezentacije Srbije, Tanja Petrović, karatistkinja i Stojanka Lekić, poslanica u Skupštini AP Vojvodine I članica odbora za ravnopravnost polova pri Skupštini AP Vojvodine.

dejan-savic-sajamsporta079.jpg
SSS 

Selektor muške vaterpolo reprezentacije Srbije Dejan Savić istakao je da je muški vaterpolo u ovom trenutku u krizi i da ga već par godina u nazad sa sobom vuče ženski vaterpolo pre svega zbog oganizovanosti, ali i činjenice da se na visokom novou igra i u Evropi, ali i u Australiji i Americi...

"Iako je situacija takva, ni u međunarodnim federacijama isto nema žena na funkcijama. Ono što jeste jedan dobar podatak je činjenica da će se po prvi put na Olimpijskim igrama u Tokiju na vaterpolo turniru izjednačiti broj muških i ženskih selekcija.“

gordana-gavrilovic-sajamsporta040.jpg
SSS 

milena-reljin-sajamsporta042.jpg
SSS 

Predsednica Komisije Žene i sporta Olimpijskog komiteta Srbije Milena Reljin rekla je:

"Ja sam već treći mandat na čeku ove Komisije i mogu da kažem da sada već imam dugogodišnje iskustvo i da pomaci ipak postoje. Neke stvari se ipak dešavaju i menjaju iako vrlo sporo. Danas je više je zainteresovanih žena, ali je više i muškaraca. Do sada se svaki pokušaj za sistemsko rešenje ovih problema svodilo na preporuke, a kako preporuke nisu obavezujuće nije bilo puno boljih rezultata".

Gordana Gavrilović, savetnica za rodnu ravnopravnost potpredsednice Vlade Republike Srbije Zorane Mihajlović rekla je:

"Jedan od načina na koji treba raditi na menjanju statistike koja definitivno nije dobra, svakako je i novi zakon o rodnoj ravnopravnosti. Ovaj zakon je u proceduri, a predviđa uvođenje kvote od 40%, odnosno minimun 40% učešća manje zastupljenog pola, što su u praksi najčešće žene, u upravljačkim i nadzornim telima institucija u sportu, ali i kulturi, medijima"...

(SSS)