Marjan Beneš je bio bokser. Šampion Jugoslavije, šampion Evrope. Najopasniji čovek u državi. Pesnice od čelika, volja od čelika, oči od čelika.

Televizijski komentator Dragan Nikitović rekao je da je Beneš “najveći tragičar našeg ringa. Samouveren i hrabar do bezumlja, uzdao se samo u udarac, zaboravljajući staro pravilo ringa da se uvek nađe neko ko jače udara. Ništa ga nije moglo zaustaviti, ni kada je stremio ka vrtoglavim visinama, niti kada je počeo strmoglavo da pada. Zbog specifičnog stila spuštenog garda i hrabrosti zvali su ga najvećim kockarom u ringu.

Svi Zemunci, Šijani, Arkani, Kristijani, Giške... Tri klase je to ispod Marijana, kad je reč o umeću borbe. Deset klasa ispod kad je reč o čojstvu.

Rođen je u Beogradu 11, juna 1951. godine, majka Marija Vukić bila je Ličanka, a otac Josip vojvođanski Hrvat. Oboje su bili prosvetni radnici, otac je bio nastavnik muzičkog, pa je strast preneo na trećeg od trojice sinova, Marijana. On je bio odličan matematičar, a zbog roditelja je završio nižu muzičku školu na flauti i klavir. Srednju je napustio nakon prve godine zbog boksa. Imao je sestru Ljiljanu, a dvojica starije braće, Ante i Josip, trenirali su boks. Počeli su ga zadirkivati vršnjaci da je devojčica, pa je s braćom krenuo na treninge. Porodica je tada već živela u Tuzli. Kada je kao 10-godišnjak na treningu nokautirao 18-godišnjeg mladića, skrenuo je pažnju na sebe.

Marijan Beneš u amaterskoj karijeri imao je 299 borbi od čega je dobio čak 272. U profesionalnoj karijeri od 56 mečeva dobio je 50. Uz Matu Parlova najbolji je bokser bivše države svih vremena. Osvojio je sve moguće titule u BiH te bivšoj Jugoslaviji, kao i naslov evropskog prvaka koji je uspešno branio četiri puta.

Nakon osvajanja zlatne medalje na Evropskom prvenstvu u boksu 1973. u Beogradu, prešao je u profesionalce i 1979. osvojio titulu evropskog prvaka u verziji Evropske bokserske unije u lakoj velter kategoriji.

Marijan Beneš se povukao 1983. godine iz boksa zbog teške povrede oka.

Pitali su ga jednom prilikom da li je Bosanac ili i dalje Jugosloven. Rekao je "ono što sam uvek bio - mali Titov pionir".

Jugoslovenski Balboa, kako su ga često nazivali, preminuo je 4. septembra 2018. u 67. godini života.

Govoreći na komemoraciji povodom Benešove smrti bokserska legenda Tadija Kačar je rekao da je otišao najbolji od njih.

"Poslednja runda je najteža prepreka u kojoj se donosi odluka o pobedniku. U svaku rundu Marijan je ulazio bez garda, a u retkim trenucima kad mu sudija na kraju nije podizao ruku on je odlazio uzdignutog čela. Njegovim odlaskom otišao je najveći među nama. Dragi prijatelju, pobratime, možda zadnji udarac koji je označio tvoj kraj vodi na lepše mesto. Ti si odavno u legendi, sada si samo zakovan u zlatni ram", reči su sa kojima se od prijatelja oprostio Kačar.

Na komemoraciji Beneš je ispraćen uz veliki hit Krunoslava Kiće Slabinca Zbog jedne divne crne žene, a pre nego što je kovčeg spušten u raku zasvirana je jugoslovenska himna: "Hej Sloveni".

Kurir sport / Jutarnji list