Ruski sportisti neće moći da slušaju svoju himnu na predstojeća dva globalna svetska takmičenja, Olimpijskim igrama u Tokiju ovog leta i Mundijalu u Kataru na jesen 2022 godine.

Razlog su oštre doping-sankcije prema ovoj zemlji, dosad nezabeležene u sportu.

Naime, nakon što je prošle godine Sud za sportsku arbitražu u Lozani prepolovio prvobitnu, četvrogodišnji zabranu ruskog učešća na svim velikim sportskim događajima zbog manipulacija vezanih za korišćenje nedozvoljenih sredstava, a ta zabrana koju je izrekla Svetska antidoping agencija (VADA) nije ukinuta, već samo ograničena do 16. decembra 2022, to znači da ruske reprezentacije neće biti na Mundijalu u Kataru, ali ni prethodno na Igrama u Tokiju neće moći da se nadmeće bilo ko sa državnim obeležjima Rusije.

Ovo isto važi i za Zimske olimpijske igre u Pekingu 2022 godine

Himna Rusije neće moći da se čuje na ovim takmičenjima, ali hoće nešto drugo.

Naime Rusi su najpre tražili da se njihova čuvena pesma "Katjuša" emituje kada neki njihov takmičar osvoji olimpijsko zlato, ali je taj predlog odbijen jer "ne može pesma (sa stihovima) da se pušta umesto himne".

Onda je Olimpijski komitet Rusije zatražio da se odobri čuvani kompozitor Petar Ilič Čajkovski ...

Sud za sportsku arbitražu je dao dozvolu da se umesto ruske himne, na Olimpijskim igrama u Tokiju i ZOI u Pekingu, prilikom dodele medalja, u slučaju pobede ruskih takmičara, sa zvučnika pušta čuvena melodija čuvenog kompozitora

Podsetimo, za razliku od kolektivnih sportova na Igrama i ZOI, individualnim sportistima Rusije je ostavljena mogućnost da pojedinačno, svako od njih, dokazuje da nije bio deo "mašinerije koja je podržavala korišćenje nedozvoljenih sredstava", a ako im se dozvoli učešće - to će biti pod neutralnom zastavom.

I tu je Rusima učinjen ovih dana mali ustupak

Oni će moći će da nose zastavu svog olmpijskog komiteta u okviru koje se vidi i simboličan prikaz ruske belo-plavo-crvene trobojke

Prvobitno je Svetska antidoping agencija (VADA ) na sastanku Izvršnog komiteta u Lozani, jednoglasno donela odluku o četvorogodišnjoj suspenziji Rusije.

profimedia0599321946.jpg
Profimedia 

To je ovako obrazložila.

"Želeli smo da uvedemo sankcije koje ne mogu da se ublaže. To dugujemo 'čistim' sportistima, zato su sankcije su morale da budu najjače moguće", izjavila je tada Linda Heleland, potpredsednica VADA.

A onda, u decembru, nakon što je Sud za sportsku arbitražu doneo presudu o prepolovljenju kazne, uz dodatak da Rusija do pomenutog decembra 2022. ne može ni da bude domaćin velikim međunarodnim sportskim takmičenjima, ostalo je da se vidi za koje "olakšice" će se izboriti reagovati ruske vlasti. Izborili su se za opremu na kojoj može da bude zastava ruskog olimpijskog komiteta, a sada i za - čuvenu melodiju Čajkovskog

Podsetimo, ukupno 168 ruskih sportista takmičilo se pod neutralnom zastavom na Zimskim olimpijskim igrama 2018. godine, nakon što je ta zemlja dobila prve sankcije slične ovima posle Igara 2014. godine, kada je bila domaćin u Sočiju.

Kurir sport