NAJSLAVNIJI SVETSKI JAHAČ OBJAVIO POVLAČENJE! Konkolj šampion-džokej u Srbiji, Šapčani najbolji treneri - Šendeković bez premca
Alić, Jusufović i Etemović postali dominantni vlasnici galopera na zapadnom Balkanu, Jovanović iz Bijeljine superioran u Budimpešti
Udarna vest iz svetskog galopa dolazi iz Velike Britanije, gde je jedan od najvećih džokeja u istoriji, slavni Italijan sa stalnim angažmanom u Engleskoj Lanfranko `Frenki` Detori, objavio da će krajem sledeće godine završiti karijeru kao profesionalac!
Detori se smatra jednim od najpriznatijih i najpopularnijih sportista svih vremena. On je 15. decembra napunio 52 godine, a rođen je u Milanu. Zanimljivo je da je njegov otac Đanfranko, rodom sa Sardinije, 13 puta bio šampion-džokej u Italiji. Frenki će se početkom novembra 2023. definitivno oprostiti od aktivnog jahanja na Briders kupu u Santa Aniti, u Kaliforniji (SAD), na jednom od najvećih svetskih događaja u galopskom sportu.
"Nikad se ne osećaš staro u sobi za džokeje, ali stvarnost je da sam star", izjavio je Frenki Detori.
Detori će predstojeće božićne praznike provesti upravo u Santa Aniti, gde će boraviti deset nedelja. U februaru planira da jaši u najskupljoj trci na svetu Saudi kup u Rijadu, a potom krajem marta da brani šampionski "presto" u Dubai vorld kupu. U Engleskoj će svoju poslednju sezonu započeti u Njumarketu, a kraj blistave karijere obeležene pobedama u svim najvećim trkama na svetu biće u Americi. Prvu pobedu je ostvario 16. novembra 1986, sa grlom Rif u Torinu.
Na domaćoj sceni, skupo plaćeni galoperi kupljeni na aukcijama, pre svega u Njumarketu (Engleska) i Dovilu (Francuska), posle neplaniranih poteškoća konačno su stigli u Srbiju, najviše zahvaljujući jednom od izuzetnih vlasnika Hajru Jusufoviću, koji živi u Nemačkoj.
Kako se saznaje, Jusufović je dao čvrste bankarske garancije kako bi mogao da se realizuje uvoz konja u Srbiju. Novoangažovani menadžer iz Grčke, koji odnedavno zastupa interese ovdašnjih vlasnika galopera, izvinio se zbog peripetija nastalih tokom transporta, zbog nemalih državnih dažbina i zadržavanja grla u Holandiji.
Inače, Hajro Jusufović, Rahim Etemović i Almin Alić pozicionirali su se, s punim pravom, kao trojica aplsolutno dominantnih vlasnika čiji konji trče i u Srbiji. Jusufović drži galopere u ergeli Surčin, čiji je vlasnik Dragoljub Marković, u treningu kod Miroslava Jovanovića Jupija, a Alić i Etemović na Šabačkom hipodromu kod Bojana Šendekovića. Doduše, Etemović je većinu svojih konja već prebacio kod trenera Gabora Maronke u trening-centar Felsopakoni kod Budimpešte.
- Konji koje sam kupio u Engleskoj i Francuskoj ostaju u Surčinu, samo što će trčati i u drugim državama. Naš tim nije još popunjen, nadam se da će biti još dobrih novih grla ubuduće - navodi se u pisanoj izjavi Hajra Jusufovića.
Almin Alić iz Sandžaka je najuspešniji vlasnik u Srbiji za ovu godinu sa ukupno zarađenih 4.849.500 dinara. Daleko iza njega su ergela sa većinskim arapskim kapitalom AD Zobnatica kod Bačke Topole (1.149.501) i štala "Bel-Rejsing" (braća Verko i Željko Radukić, Dejan Vujčić i Bojan Stanivuković), koja ima konje i u Mađarskoj, sa zaradom od 1.083.000 dinara.
Više od milion dinara su još zaradili samo braća Vatić i štala "Intergaj" iz Bijeljine, čiji je prvi čovek Aleksandar Jovanović. Zanimljivo je da je "Intergaj" sav prihod u Srbiji ostvario u samo jednoj, ali veoma vrednoj trci, pobedom Trigera u "Kupu Ljubičeva" u Požarevcu. Jovanovićev glavni fokus je hipodrom "Kinčem park" u Budimpešti, gde je ove godine u tamošnjem jubilarnom 100. derbiju trijumfovao njihov izvanredni ždrebac Prezident, što je nesumnjivo ogroman uspeh.
Šampion-džokej Srbije na ubedljiv način je postao Milan Konkolj sa 40 pobeda, a iza njega su prekaljeni Šapčanin Aleksandar Šašić (21) i Italijan Kristijan Njezi (17). Dvocifren broj pobeda još su imali samo: Goran Mešetović i aspirant Milan Nikolić (po 11) i iskusni Tihomir Tika Vujković iz Uba (10), dok je devet puta pobeđivao povratnik iz Koreje Đorđe Perović, naš najbolji džokej u istoriji.
Najbolji treneri u Srbiji su iz Šapca, a ponovo je bez premca Bojan Šendeković, ali će nagradu ove godine primiti njegova supruga Tamara Šendeković, koja se formalno vodila kao trener. Drugoplasirani je Bojanov rival, ali i prijatelj Dušan Pajić, koji se proslavio kao džokej i trener u ergeli Surčin, dok je treći Zoran Lukić, takođe iz Šapca. Potom slede: Miroslav Jovanović (Hajro Jusufović - Surčin), neverovatniTika Vujković iz Uba i Miroslav Kolar, koji je donekle spasao čast Beogradskog hipodroma, gde su se nekada ponosili, pre svega sa nenadmašnim Acom Markovićem i Draganom Gašom Đorđevićem.
Konj godine u Srbiji je osvajač "triple krune" Unks (trener Šendeković, vlasnik Alić), najbolji dvogodac je žensko grlo Kvik Andžel SRB (trener Šendeković, vlasnica Branislava Rakić), a najbolje starije grlo je četvorogodi kastrat Silvestris (trener Šendeković, vlasnik Alić). Nagrade najuspešnijima će biti dodeljene na svečanosti u hotelu "Mažestik" u Beogradu, u nedelju 25. decembra od 19 časova, posle završetka Izborne skupštine Srpskog galopskog saveza (SGS).
Generalni handikap za 2022. godinu je objavila Milana Dudić, zvanični handikaper i prvi trener SGS-a. Najbolje ocenjena galopska grla su - dve godine: Kvik Andžel SRB - 74, tri godine: Unks, Triger - 82, starija grla: četvorogodi kastrat Templ Lok (trener Jovanović, vlasnik Jusufović) - 83.
Ove godine je u Srbiji održano ukupno 29 galopskih trkačkih dana: najviše u Šapcu (9), a potom slede: Beograd (7), Požarevac i Bogatić (po 5), Sremska Mitrovica (2) i Vrelo kod Uba (1). Trka nije bilo na hipodromima ergela Karađorđevo i Zobnatica. Revijalne trke su održane u Šapcu za Novu godinu, Bogatiću za Božić, Kasidolu na Todorovu subotu, u Subotici, na Boretinom brdu kod Prijepolja i na hipodromu "Sandžak" u mestu Raškoviće.
Kurir sport/ L. Delić
JAKA PORUKA PREDSEDNIKA VUČIĆA: Znate koja ptica se popne orlu, pa ga kljuca stalno?