Slušaj vest

Pre osam godina svet sporta u Srbiji ostao je bez jedne od najautentičnijih osoba.

Duško Korać, legendarni sportski komentator, preminuo je 4. januara 2016. u 60. godini, a iza sebe je ostavio mnoštvo neponovljivih komentara najvećih sportskih događaja.

Atletika Foto: Roberto Tommasini / Alamy / Alamy / Profimedia, OLIVIER MORIN / AFP / Profimedia, Jarek Praszkiewicz / PAP / Profimedia

Rođen je 4. jula 1955. u Ivangradu (današnje Berane). Putem konkursa je 1978. godine primljen u Radio televiziju Beograd. 1985. godine dobio je ponudu da se bavi ekonomsko-političkim novinarstvom, ali je to odbio, jer je želeo da se posveti sportu. Korać je 1987. odbio ponudu da bude glavni i odgovorni urednik sportske redakcije s obrazloženjem da urednici treba da budu iz Srbije.

Korać je spadao u komentatore koji je imao brojne poštovaoce koji nisu propuštali njegove prenose. Takođe, imao je i neprijatelje koji su osporavali njegovu profesionalnost. U svojoj dugogodišnjoj karijeri prenosio je: atletiku, zimske sportove, vaterpolo, odbojku, fudbal, formulu, boks i plivanje.

Od 1990. godine prestao je dа prenosi fudbаlske utаkmice zbog inicidentа nа stаdionu Mаksimir kаdа je Zvonimir Bobаn udаrio policаjcа. Pošto je Korаćev otаc bio policаjаc on je to doživeo lično.

Korać je 2006. bio suspendovan na mesec dana zbog kako je tada bilo navedeno narušavanja profesionalnih princpia tokom EP u atletici. Poslednju vaterpolo utakmicu prenosio je 2008. na OI u Pekingu i to između Crne Gore i Hrvatske.

Korać je obožavao ruske atletičare, a posebno skakačicu s motkom Jelenu Išinbajevu. Hvalio je i Juseina Bolta, a poznata je ona njegova izjava "Jusa i ja smo stari drugari". Takođe, je bio veliki protivnik korišćenja dopinga, a obožavao je i zimske sportove.

Korać će sigurno biti upamćen po svojim komentarima i načinom prenosa sportskih događaja.

Život ga nije mazio, o čemu je svojevremeno pričao i u pojedinim emisijama.

Rođen je na krajnje neobičan način. Majka je radila u polju kada je dobila trudove. Ona se uputila u bolnicu, ali nije uspela da izdrži pa se porodila na pola puta do nje, koristeći makaze za sečenje vune kao sredstvo za prekidanje pupčane vrpce.

"Ja sam bio jedini sin od dve starije ćerke, ali uprkos tome što sam iz crnogorske porodice, to mi nije donelo neki prestiž, jer je tata više voleo moju srednju sestru. Mene su bacili u život kao u "Survajver"", ispričao je Korać.

Suprugu Vesnu je upoznao kada je imala 16 godina, dok je bio druga godina fakulteta i ističe da je to bila ljubav na prvi pogled.

"Noge su mi se odsekle kada sam je video. Bila je zgodna brineta, a ja nisam znao da progovororim. Video sam je u studenjaku i dan danas ne znam šta sam joj rekao, ali znam da smo plesali uz "Amigose". Bio je to 9. februar 1975. godine. Ona je moja prva i jedina ljubav", istakao je on.

Kolega Radoslav Simić jednom je Koraću posvetio dirljive reči.

"Samo ti si mogao da kažeš koliko je velika Rusija.
Samo ti si mogao da zboriš koliko je snažna Jesenjinova reč.
Samo ti si mogao da opišeš koliko je lepa Jelena.
Samo ti si toliko voleo Bolta.
Samo ti si nestvarno branio čistotu sporta"

0.jpg
Foto: Instagram

 Možda i najčuveniji komentar bio je onaj posvećen dvoboju Juseina Bolta i Džastina Getlina na Olimpijskim igrama u Pekingu.

 BONUS VIDEO:

00:14
Reakcija Ivane Španović na ispadanje sa Olimpijskih igara Izvor: RTS/Screen Recorder