SLUČAJ ŠARAPOVA: Evo šta je meldonijum i kako pomaže!
Proslavljena ruska teniserka je jasno objasnila da je navedenu supstancu, tačnije lek "mildronat" koristila poslednjih godina zbog pada imuniteta i prevencije dijabetesa. Takođe je naglasila da je dobila Listu zabranjenih supstanci u decembru 2015, ali da nije obratila pažnju i nastavila je sa uzimanjem navednog leka.
Zašto je meldonijum zabranjen?
U obrazloženju Svetske antidoping agencije (WADA) pisalo je da je "mildronat" stavljen na zabranjenu listu jer postoje dokazi da ga sportisti sve više koriste sa namerom da poboljšaju sportske sposobnosti. Do ovog zaključka se došlo tako što je bio na monitoring listi godinama, što znači da se merila njegova koncentracija u urinu testiranih sportista iako on nije bio zabranjen. Upravo monitorisanjem uzoraka testiranih sportista primećeno je da njegova upotreba sve više rasla i da je došlo do njegove zloupotrebe.
"Meldonijum" se nalazi na zabranjenoj listi u grupi S4. Hormoni i metabolički modulatori.
Dejstvo ovog leka
"Meldonijum" se klinički koristi zbog kardioprotektivnog efekta i njegov mehanizam uključuje smanjenje koncentracije L-karnitna u telesnom tkivu. L-karnitin ima značajnu ulogu u ćelijskom energetskom metabolizmu. Smanjenje koncentracije L-karnitina utiče na metabolizam masnih kiselina i stimuliše iskoristljivost glukoze.
"Meldonijum" smanjuje beta oksidaciju masnih kiselina i prebacuje metabolizam ka oksidaciji ugljenih hidrata, što ima pozitivan efekat tokom hipoksičnih uslova. Kroz ovaj biomehanizam i mnoge druge, meldonium utiče na ATP produkciju i dovodi do optimalnog energetskog metabolizma tokom hipoksije koja se javlja kod srčanih bolesti ili kod intezivnog fizičkog napora.
Lek je proizveden u Letoniji pa odatle i dolaze istraživanja o farmakološkom efektu ovog leka.
U uslovima intezivnog fizičkog napora kao što je trening, "meldonijum" racionalizuje potrošnju kiseonika, utiče na eliminaciju toksičnih produkata metabolizma, štiteći ćelije od oštećenja. Kao rezultat svega, njegovom upotrebom organizam stiče sposobnost da izdrži stres i održava rezerve energije. Zbog tih svojstava "mildronat" služi za lečenje oboljenja kardiovaskularnog sistema, ali i u poboljšanju fizičke i mentalne sposobnosti.
Kod srčane slabosti ovaj lek pojačava kontraktilnost miokarda i smanjuje učestalost napada angine pektoris. U akutnim i hroničnim ishemijskim cerebrovaskularnim poremećajima poboljšava cirkulaciju krvi u ishemijskoj zoni mozga.
Kako utiče na sportiste?
Jedna vrlo zanimljiva studija, koja spade u retke koje opisuju dejstvo ovog leka kod sportista, analizirala je upotrebu "meldonjiuma" u vreme kada je on bio na monitoring listi a sve sa ciljem razvijanja metode za detekciju u laboratoriji.
Analizirano je oko 8.320 nasumično odabranih uzoraka urina uzetih za doping kontrolu, na takmičenju i izvan takmičenja. Pronađeno je da je 182 uzoraka imalo u sebi meldonium (2,2 odsto) u koncentraciji koja je mogla da se detektuje. Najveća (zlo)upotreba ovog leka je zabeležena u sportovima snage, a na drugom mestu su bili sportovi izdržljivosti.
Priznanje Marije Šarapove da je u njenom uzorku pronađena zabranjena supstanca "meldonijum", šokirala je sportsku javnost.
Proslavljena ruska teniserka je jasno objasnila da je navedenu supstancu, tačnije lek "mildronat" koristila poslednjih godina zbog pada imuniteta i prevencije dijabetesa. Takođe je naglasila da je dobila Listu zabranjenih supstanci u decembru 2015, ali da nije obratila pažnju i nastavila je sa uzimanjem navednog leka.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana