Najbolji srpski teniser Novak Đoković plasirao se u četvrto kolo Ju Es opena pošto je posle velike drame i preokreta u pet setova slavio protiv Lasla Đerea sa 3:2 (4:6, 4:6, 6:1, 6:1, 6:3).

Meč je trajao 3 sata i 45 minuta.

Novak će u četvrtom kolu igrati protiv Hrvata Borne Goje.

Bio je ovo istorijski meč za srpski tenis. Srpski derbi je odigran pred više od 20.000 gledalaca na najvećem teniskom stadionu na svetu "Artur Eš".

Đere je od starta pokazao da je u najmanju ruku ravnopravan rival Đokoviću, koji je dugo tražio svoj ritam.

Laslo je već u prvom gemu u meču napravio brejk, što mu je bilo dovoljno da posle 47 minuta osvoji prvi set i povede u meču.

Drugi set je rešen u sedmom gemu, kada je Laslo napravio brek i poveo sa 4:3. Opet je jedan brejk bio dovoljan Đereu da reši set u svoju korist i povede sa ogromnih 2:0.

Novak je samo jednom na Ju Es openu uspeo da nadoknadi 2:0, i to protiv Rodžera Federera 2011. godine. U karijeri ovo mu je osmi put da se od 0:2 vratio i pobedio sa 3:2.

Ali kada sa druge strane mreže imate najvećeg svih vremena onda vam ni 2:0 ne garantuje ništa. Novak se razgoropadio u nastavku i naredna dva seta dobio sa po 6:1, bez ikakvih problema.

Sličan scenario je bio i u petom setu, kada je Novak odmah napravio brejk. Držao je prednost do devetog gema i rezultata 5:3. Na servisu za meč, Đere je imao brejk priliku za povratak, ali nije uspeo.

NOVAK ĐOKOVIĆ - LASLO ĐERE 4:6, 4:6, 6:1, 6:1, 6:3

5. SET

6:3 - Tri sata i 45 minuta trajao je ovaj istorijski srpski derbi. Spektakularan meč nije mogao da prođe i bez spektakularnog završetka. Đere je imao šansu za brejk i povratak u mač, ali se Novak nekako spasao i na kraju slavio.

5:3 - Ne predaje se sjajni Đere.

5:2 - Bez izgubljenog poena, 11. asom u meču, Đoković stiže na gem od meča.

4:2 - Osmim asom Đere zaršava savršeni gem.

4:1 - Novak u svom stilu završava gem i grabi ka konačnoj pobedi.

3:1 - Đere prekida nalet Đokovića.

3:0 - Sa nulom Đoković potvrđuje brejk.

2:0 - Novak stiče odmah brejk, kao i u prethodna dva seta.

1:0 - Đoković je sigutan u svom servis gemu.

4. SET

6:1 - Impresivan završetak Novaka za izjednačenje u setovima. Peti set odlučuje.

5:1 - Posle tačno tri sata igre Novak je potvrdio dupli brejk!

4:1 - Još jedan brejk Đokovića! I to u još jednom izuzetno dugom gemu. Novak je iskoristio treću brejk šansu.

3:1 - Prvi gem u četvrtom setu koji pripada serveru. Novak je potvrdio brejk.

2:1 - Najduži gem u meču, trajao je 10 minuta i pripao je Đokoviću koji tako pravi novi brejk. Tri gema i tri brejka na startu četvrtog seta. Đoković je iskoristio treću brejk priliku u gemu.

1:1 - Kakav početak četvrtog seta! Ribrejk Đerea.

1:0 - To je pravi Novak! Đoković pravi brejk već na startu četvrtog seta. Đere je poveo sa 40:0, posle izjednačenja imao još jednu gem priliku ali mu ni to nije bilo dovoljno, Novak je iskoristio prvu brejk šansu.

3. SET

6:1 - Tačno 37 minuta bilo je potrebno Đokoviću da osvoji set. Posle dva sata i 10 minuta rezultat je 2:1 za Đerea. Novak je u ovom gemu bio na ivici provalije pošto je Đere imao tri vezane brejk lopte, ali je uspeo dobrim servisom da naniže pet poena.

5:1 - Đere je uspeo, barem na kratko, da zaustavi nalet Đokovića.

5:0 - Novak je potvrdio dva brejka prednosti.

4:0 - Dupli brejk Đokovića. Ovaj set definitivno ide u jednom smeru.

3:0 - Đoković sa nulom potvrđuje brejk.

2:0 - Neverovatan tenis igraju Laslo i Novak. Posle fantastičnog poena i 26 razmena, Novak stiže do prvog brejka u meču. Imao je tri brejk lopte u prvom setu, ovo mu je bila četvrta u meču.

1:0 - Novak je otvorio treći set svojim servisom i vođstvom.

2. SET

4:6 - Auuu kakav tenis igra Laslo Đere. Sa nulom osvaja gem, samim tim i drugi set. Set je trajao 39 minuta.

Đere ima 22 vinera, sedam više od Novaka. Ali se ne pamti kada je Đoković imao 18 neiznuđenih grešaka.

Đoković je sedam puta u karijeri na grend slemovima uspevao da se vrati od 0:2 i pobedi.

4:5 - Lagan gem za Đokovića, ali je i utisak da se Đere nije premiše trudio jer će servirati za 2:0.

3:5 - Hrabro igra Đere. Možda i njegov meč života. Nalazi se na gem od osvajanja drugog seta.

3:4 - Kako igra Laslo, pa to je fantazija. Taman kada se činilo da Novak diže nivo igre, usledio je brejk. Đere je vezao tri poena za 0:40, a posle as servisa, u narednom poenu promenio ritam poena i stigao do brejka.

3:3 - Đere relativno lako osvaja novi gem i drži korak u drugom setu.

3:2 - Elegantan forhend viner za kraj gema u kome Novak nagoveštava da bi mogao da uđe u svoj prepoznatljivi ritam.

2:2 - Đere je stigao do 17. vinera, a Đoković do 12. neiznuđene greške. Ne pamti se kada je Novak posle samo set i po imao toliko grešaka.

2:1 - Servis vinerom Novak je osvojio gem u kome je još jednom spasao brejk loptu.

Muči se Novak, vidi se da ne igra u svom ritmu.

1:1 - Revanširao se Đere istom merom, bez izgubljenog poena osvaja gem.

1:0 - Sa nulom startuje Novak u drugom setu. Prvi put vodi u meču.

1. SET

4:6 - Laslo Đere posle 54 minuta osvaja prvi set.

4:5 - Novakov savršeni gem bez izgubljenog poena. Posle 50 minuta igre Đere će servirati za prvi set.

3:5 - Ne da se Laslo. Osvaja još jedan gem u kome je Novak pretio.

3:4 - Ponovo je Novak bio u problemu. Brejk loptu je neutralisao as servisom, ali je pravio veliki broj neiznuđenih grešaka. Set traje već 41 minut, a tek smo kod sedmog gema.

2:4 - Savršen gem za Lasla, osvojio ga je bez izgubljenog poena. Upisao je i sedmi viner u meču.

2;3 - Prvim asom u meču Đoković je spasao brejk loptu, a zatim sa još dva servis vinera stigao do gema.

1:3 - Još jedan višeminutni gem. Često gledamo poene sa puno razmene udaraca, tako smo videli poen posle 32 ili 27 razmena. I uglavnom pripadaju Đereu. Laslo je posle jednog takvog poena spasao i treću brejk loptu u meču, a dobrim servisima osvojio još jedan gem.

1:2 - Divan gem za Đokovića, prvi u meču, i to sa nulom. Upisao je Đoković nova dva vinera u meču.

0:2 - Đere je potvrdio brejk. Novak je stigao do dve vezane brejk lopte, međutim Laslo je sjajno odservirao u naredna četiri poena i tako potvrdio vođstvo.

0:1 - Nema pardona, Đere je već u prvom gemu oduzeo servis Novaku. Gledali smo sjajan tenis već u uvodnom gemu koji je trajao sedam minuta.

Glavni sudija meča je Rino Lihtenštajn.

Screenshot

Petog dana Ju Es opena svakako najinteresantniji meč biće srpski derbi između Novaka Đokovića i Lasla Đerea.

Organizatori poslednjeg grend slema u sezoni su ovaj meč stavili na najvećem teniskom terenu na svetu, stadionu "Artur Eš" kao drugi u programu.

Biće ovo drugi međusobni meč trenutno drugog i 38. na svetu. Đoković je u jednom meču slavio, i to teškom mukom prošle godine u Beogradu kada je bilo 2:6, 7:6 (8:6), 7:6 (6:4).

Pobednik ovog meča će u četvrtom kolu igrati protiv Borne Goje iz Hrvatske. Splićanin je sa 3:0 savladao Jiržija Veselog iz Češke.