Prošetajte sa nama kroz Oval Australijan opena dan pre početka takmičenja

Specijalni izveštač iz Melburna - Vuk Brajović

Australijan open i ove godine ima puno razloga da bude ponosan šta je tim predvođen direktorom Krejgom Tajlijem uradio u poslednjih 12 meseci da sportske i prateće sadržaje turnira učini još atraktivnijim.

Za svakog ko je poslednih godina posetio prvi Slem sezone pitanje „da li je to uopšte moguće“ je sasvim opravdano, ali bi bilo dobro da su tu sa nama da se uvere u pozitivan odgovor. Zbog toga smo odlučili da napravimo malu „turneju“ kroz takmičarski deo kompleksa Melburn Parka i podelimo sa vama sav sjaj ovog ikoničnog sportsko-turističkog događaja kojim se ponosi država Viktorija – njegova pravna vlasnica.

Ulazne kapije turnira od spolja izgledaju nešto manje impozantno nego prošle godine, iz razloga što su kanali za prolazak posetilaca skraćeni da bi se dobilo više prostora za desetine hiljada posetilaca koji svakodnevno prođu kroz njih.

australijan-open-17.jpg
Kurir sport/Vuk Brajović 

Povećana je zelena površina ispred auditorijuma pri Rod Lejver Areni iz kojeg se na ogromnom ekranu prate svi prenosi glavnih mečeva dana, koji je sada dobio i krovnu konstrukciju da zaštiti one koji će biti te sreće da ugrabe plažnu stolicu (šez-long) ili da barem stanu ili sednu ispod nje u slučaju kiše (koja skoro ceo dan danas pada posle jučerašnjih 30 stepeni) ili ekstremnih toplota koje se u Melburnu smenjuju u rekordno kratkim intervalima.

australijan-open-13.jpg
Kurir sport/Vuk Brajović 

Rod Lejver Arena je ponovo ukrašena najaktuelnijim vizualima teniskih asova i legendi, i pored nje više puta tokom mora da prođe svaki posetilac turnira.

Vidno je istaknut desetostruki šampion Novak „Nole“ Đoković (tačno iznad centralnog ulaza za publiku), ali tu su i De Minor, Sabalenka, Alkaraz i ekipa.

australijan-open-12.jpg
Kurir sport/Vuk Brajović 

Ovogodišnji slogan po kome se identifikuje turnir je „AO Hits Different“ (AO Različito „Udara“) pa se isti pojavljuje bukvalno na svakoj promotivnoj površini koja vas podseća da je ovaj turnir različit i jedistven u odnosu na druge – ako možda toga niste isprva svesni.

australijan-open-11.jpg
Kurir sport/Vuk Brajović 

To se može zaključiti i po velikom broju raznih aktivacija za decu i odrasle, poput Pop tenisa, AO Hot Shots turnira za najmlađe, stonog tenisa na vijugajućoj ekstra-dugačkoj podlozi, teter-tenis platformi – ali i grupnog đuskanja sa di-džejkom u kostimu junakinje iz popularnih crtanih filmova za decu i druženja sa lutkom ovčice Doli.

australijan-open-10.jpg
Kurir sport/Vuk Brajović 

Posebna atrakcija, ujedno i najskuplja, predstavljaju sveprisutni „AO šopovi“ u kojima je na ponudi sve veći broj turnirske memorabilije svih mogućih vrsta – po sve jačim cenama. Od olovke i priveska koje koštaju 10 australijskih dolara, preko kačketa i majci od 35 odnosno 60 dolara, peškira (najpovoljnijih u odnosu cene i kvaliteta) od 59 dolara naviše – i na kraju najskupljih artikala (patika, dukseva i celih garderobnih kompleta sa znakom AO poznatog modnog brenda-partnera turnira) koji se kreću od preko 250 dolara naviše – asortimanu u ponudi je zaista teško odoleti, iako je šoping za „običnu garderobu“ u ovom periodu godine širom obližnjeg centra grada poprilično povoljan čak i za turiste koji dolaze iz različitih godišnjih doba. Skoro je nemoguće ne potrošiti barem „stotku“ na poklončić prijatelju, članu porodice i (naravno) sebi – i to isključivo karticom od pre nekoliko godina.

Oni koji pozdravljaju aktivizam inkluzivnosti će sigurno biti srećni da vide da je jedan od manekena na ulasku u centralnu radnju obučenih u aktuelne trendove koje AO asortiman garderobe predlaže posetiocima postavljen u invalidska kolica, što takođe odslikava i popularnost praćenja ovog takmičarskog segmenta turnira u kome je višestruki šampion i velika zvezda i promoter prošlogodišnjeg Opena bio domaći as Dilan Alkot.

KADA TURNIR POSTANE FESTIVAL! Đoković kreće po REKORDNU 11. titulu, a Australijan open izgleda DRUGAČIJE NEGO IKAD! (FOTO) Autor: Kurir sport/Vuk Brajović

Ponuda za okrepljenje i osveženje na Australijan openu je veoma raznovrsna i sadrži prijatna iskustva od kafe do čuvenih domaćih restorana koje su pokretali neki od najpoznatijih kulinarskih zvezda na svetu. Koktel-barovi, brza hrana svih vrsta, tematski „plažni barovi“ i punktovi za razne vrste osveženja su sveprisutni – ali i za njih treba odvojiti finu svotu kako bi vaš užitak bio potpuniji.

australijan-open-16.jpg
Kurir sport/Vuk Brajović 

Ono što je omiljena praksa u Australijanaca je ležanje na travi na javnim mestima, pa se brojne grupe posetilaca i porodice rado odaju tom običaju širom Melburn Parka (i brojnih parkova po gradu). Dobar deo ovih javnih zona je polu-pokriven upravo iz razloga često menjajućih vremenskih uslova – dok je sa tri glavna terena pod krovom ovaj turnir lider u odnosu na sve ostale Slemove (Pariz -1, Vimbldon -2, Ju Es open -2) kako bi dnevni i nedeljni rasporedi mečeva bili što manje poremećeni i čestom kišom – i velikim toplotama koje ubrzo slede.

ao.jpg
Kurir sport/Vuk Brajović 

Brojne su i instalacije čija najvažnija namena je da budu pozadine za atraktivne selfije i za celu porodicu, a među njima omiljeno „gnezdo“ i velika LED slova AO na kojima se non-stop smenjuju razne animacije i promotivne poruke.

melburn-park.jpg
Kurir sport/Vuk Brajović 

I, na kraju – tu su i trofeji Normana Bruksa i Dafni Akhurst za pobednika i pobednicu takmičenja u singlu pored čijih XL verzija ćete moći da se slikate pored 1573 Arene (popularno poznate kao „Kineske“) u čast osvajanja jedinstvenog Australijan open iskustva.

australijan-open-18.jpg
Kurir sport/Vuk Brajović 

U produžetku takmičarskog dela Melburn Parka nalazi se i velika koncertno-zabavna površina koja tokom Australijen opena ugosti više miliona posetilaca, željnih da pre i posle tenisa uživaju u nastupima nekih od vodećih zvezda svetske muzičke scene kao što su za ovo izdanje turnira Groove Armada, Rudimental, DMA’s...

A da li će Novak Đoković kući po 11. put poneti standardnu ali istorijski najveću i najvažniju verziju trofeja Normana Bruksa u daleku Srbiju – moraćemo strpljivo da sačekamo – uz sav ovaj provod – (čak) do 28. januara oko 1 popodne po našem vremenu. Srećno i prijatno svima u međuvremenu – odakle god pratili 112. izdanje jedinog Grend Slema na južnoj hemisferi!

Bonus video:

00:40
Novak Đoković i navijači - Dejvis kup Izvor: Kurir