KURIR U PARIZU: Šta nas sve čeka u današnjem programu Mastersa? Detaljna analiza
Specijalni izveštač iz Pariza: Vuk Brajović
Ko ume da pronađe uzbuđenja na Mastersu u kome su samo trojica iz Top 10 i dalje prisutna u žrebu, radovaće se današnjem programu mečeva u Parizu.
Cicipas i Zverev predstavljaju jedno od najintenzivnijih rivalstava na turneji (Grk - 10 pobeda iz 15 mečeva), i u današnjem uvodnom meču (od 14h) obojica streme ka respektabilnim ciljevima. Cicipas će nastojati da treći put uzastopno uđe u polufinale Pariza i po drugi put pobedi Top 3 igrača ove godine (Siner, Monte Karlo), dok Saša nastoji da se pridruži Đokoviću (78) i Nadalu (76) kao igrač koji je barem 20 puta zaigrao u polufinalu turnira serije 1000.
Cicipas je jutros viđen na treningu sa novim šefom stručnog štaba kako neumorno vežba da bekhend slajs ide što niže, dok je Zverev već sinoć – posle pobede nad Fisom – uporno radio na servisu, u veoma ljutitom raspoloženju što su najviše osetili (po običaju) članovi njegove porodice. Privatni animozitet koji nisu nikada krili bi mogao da odigra specifičnu ulogu i u ovom meču, u kome svaka nepotrebna greška može izuzetno skupo da ih košta
De Minor i Tompson su plasmanom u četvrtfinale postali tek drugi par iz Australije (posle Popirina i Pursela 2023. u Sinsinatiju) kojima je to pošlo za reketom u poslednjih 20 godina. U meču protiv Runea popularni “Demon” će nastojati da još više utvrdi svoje mesto među najboljih 8 koji će se konačno obresti na Završnom Mastersu u Torinu (jer tamo Novaka neće biti) i pridružiti se Filipusisu i Hjuitu kao jedini iz zemlje kengura koju su igrali polufinale ovog turnira. I pored toga što je iza njega haotična sezona, osvajač Pariza iz 2022. iz Danske ima sjajan skor od 11 pobeda i 1 poraza (Novak, četvrtfinale prošle godine) i dosadašnje teško izvojevane pobede mu sigurno pozitivno utiču na samopouzdanje u “poznatoj teritoriji” završnice ovog turnira.
Obojici odgovaraju izuzetno brzi uslovi igre, pa će biti zanimljivo videti kako će izgledati otvaranje prva dva seta ovog meča. Zverev je efikasniji u agresivnom stilu igre (26% - 23%), Cicipas u konverziji stvorenih prilika za poen (78% - 62%) i “krađi” poena iz nepovoljnih situacija (38% - 22%). Grku su jača strana forhend (9.6 – 7.9) i kvalitet servisa (8,7 – 8-6) a Nemcu ritern (7,8 – 7.1) i (očekivano) bekhend (8.9 – 7.4) pa će ishod nastojanja da se igra na protivnikove slabosti i kvalitet svoje igre održi na što višem nivou biti osnova strategije obojice asova. Iako je Zverev taj koji uživa u neuporedivo boljoj sezoni - i ima šanse da se čak domogne po prvi put u karijeri i drugog mesta ATP rang liste ulaskom u finale Pariza – mečevi ove dvojice nikada se nisu odvijali po shematizovanom modelu, pa nas i danas očekuje puno pozitivne neizvesnosti.
Džordan Tompson i Ugo Amber će uživati u ovom danu, svako na svoj način. Francuz je drugi put među najboljih 8 ovog turnira posle karijernog trijumfa nad drugim igračem sveta Alkarazom sinoć, i pobedom nad “Ozijem” će po prvi put u svojih 26 godina ući u polufinale Mastersa. Ako se nije “izduvao” posle ove epohalne pobede, i ako sinergija sa publikom bude funkcionisala na isti način kao i prethodnih dana, Ambera bismo mogli da vidimo i u finalu – pod uslovom da bivši šampion Hačanov ili finalista Dimitrov osete zamor od igranja u ovakvim uslovima. Ipak, prvo će trebati da preskoči Tompsona pa da kaže šta bi dalje bilo realno – što Australijanac koji je trenutno pri najboljem plasmanu u karijeri (28) sigurno neće posmatrati iz pasivne pozicije u predstojećem meču.
Trideset godina je Džordanu, fino iskustvo iz velikih nastupa u singlu i dublu (osvajač Los Kabosa u obe kategorije ove godine) i ove sezone je od skora 8-28 protiv Top 20 igrača preokrenuo situaciju na 9 pobeda i 7 poraza – tako da bi bilo nemarno podceniti potencijalno devetog najstarijeg igrača u polufinalu Mastersa u istoriji pred ovaj interesantan susret, pogotovo imajući u vidu da je ove godine oba puta bio uspešniji od Ambera (predaja u Brizbejnu, pobeda u 3 seta u Sinsinatiju).
Za ljubitelje “stare škole” meč Dimitrova i Hačanova će biti prava poslastica na kraju dana, u koji Bugarin ulazi sa sve 4 pobede u dosadašnjim susretima (2020 – 2024). Zanimljivo je da je 3 meča odigrano u dvoranskim uslovima, od kojih jedan upravo ovde 2021. – a da je u dva Grigor sustizao prednost Karena od jednog seta. Najneizvesniji koji su odigrali bio je baš ove godine u Marseju (6:7 6:4 7:6) ali se i pored toga očekuje potpuno otvoreni meč 33-godišnjeg devetog igrača sveta (najbolji renking – 3) i ponovo solidnog nekadašnjeg osmog na svetu (sada 21.) u najboljim teniskim godinama (28), o čemu svedoči 11-1 u pobedama u poslednje 3 nedelje i titula u Almatiju, odnosno finale u Beču.
Dimitrov je u poslednjih 5 četvrtfinala Mastersa (od aprila 2022) u kojima je učestvovao odneo pobede, cilja na ulazak u svoje četvrto polufinale u dvorani u pet turnira odigranih ove godine u ovim uslovima, tako da su motivi za “seniora” iz komšijske Bugarske na visokom nivou.
I zato – i danas kao i prethodnih dana – očekujte neočekivano u Parizu, i nećete biti razočarani!
Kurir sport
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva