Slušaj vest

Specijalni izveštač Kurira iz Torina, Vuk Brajović

Gde to ide ATP?

Šta se priča “iza scene” Mastersa u Torinu?

Da je svetska sportska scena u velikoj – pa možda i nikad većoj - tranziciji govore mnogi izveštaji, gde novi sportovi i digitalne i hibridne forme raznih takmičenja sve više preuzimaju primat u smislu učestvovanja i praćenja od takvih giganata kao što su košarka, fudbal, tenis, američki sportovi. To se, naravno, direktno odražava na komercijalni i komunikacijski aspekt sportskih grana, takmičenja i projekata, pa je za ovaj period karakteristično da se neprestano “traži neko novo rešenje” koje bi nekom sportu trebalo da obezbedi primat, komparativne prednosti – ali i opstanak u društvu onih sa perspektivom popularnosti.

U tom smislu je zanimljivo propratiti informacije do kojih je Kurir došao “iza scene” na tekućem Mastersu u Torinu, posebno važnom jer se održava u jednom od glavnih komercijalnih centara Evrope i zemlji/tržištu iz koje potiče svetski broj 1 ATP liste – ali i brojni drugi “brojevi 1” kada se radi o upravljanju turnejom, njenim komunikacijama, marketingom…

Janik Siner.jpeg
HECTOR RETAMAL / AFP / Profimedia 

Po tim navodima koji potiču iz razgovora Direktora Asocijacije teniskih profesionalaca Andree Gaudencija, uvođenje izuzetno kontroverznog uvodnog Mastersa sezone – u Saudijskoj Arabiji – koji bi prethodio Australijan Openu i time poremetio višedecenijski kalendar vodećih teniskih zbivanja, neće biti na dnevnom redu pre 2028, što planerima daje dovoljno vremena da se razrade alternativni modeli sezone. Daljim uvođenjem bliskoistočnog kraljevstva ATP nastoji da reši finansijske izazove, ali da je to i dalje nedovoljno zreo potez moglo se videti na nedavno završenom Slemu 6 kraljeva – i pročitati kroz izveštaje istraživačkih medija da je organizator plaćao publici (uglavnom siromašnim građevinskim radnicima iz drugih zemalja) da popuni tribine arene u Rijadu.

Druga stvar koja je iscurela iz tog razgovora je da – u potrazi za dodatnim “premijum” aspektima takimčenja – bi finalni mečevi Masters turnira (Serija 1000) mogli da budu igrani na 3 dobijena seta, kao što je slučaj sa svim mečevima kod muškaraca na Grend Slemovima. Ovo predstavlja potpunu promenu u odnosu na prethodna razmišljanja “na vrhu”, jer se umesto produženja formata meča čak razmatralo i rešenje koje se godinama unazad testira na ATP Nekst Džen turniru – uvođenje setova koji se igraju na 4 dobijena gema. Kako su ATP organizacija i udruženje Grend Slem takmičenja deo istog sistema, ali ujedno i konkurentske organizacije, jasno je da se ovim nastoji da se “štrpne” deo formata kako bi premijum iskustvo za pratioce i publiku moglo biti naglašeno.

Kako su karte za teniska takmičenja sve skuplje, a onda se desi da za malo više od sat vremena Zverev “otrese” Ambera na domaćem terenu u Parizu – a posle ceremonije dodele trofeja čak odradi i trening – jasno je da to nije imidž “premijum” sportskog finala koje ATP želi da vidi u budućnosti. Da li će se to dopasti i igračima, i da li će imati dovoljno važnu ulogu u odlučivanju i oko ovih tema (kao što uostalom nije bilo slučaj kada se donosila odluka o produženju nekih Mastersa sa sedam na četrnaest dana) možda ćemo i čuti narednih dana iz Torina.

Kurir sport / VBKS

 BONUS VIDEO: