SUDAR ŠAMPIONA ZA PRESTIŽ I ISTORIJU: Siner protiv Medvedeva u Torinu
Siner protiv Medvedeva – sudar šampiona za prestiž i istoriju
Četrnaest mečeva “na jednake časti” do sada su odigrali nekadašnji i sadašnji svetski brojevi 1 Danil Medvedev i Janik Siner, ali se čini da razlika u kvalitetu tenisa između njih nije nikada bila veća. Prvih šest uzastopnih pobeda ostvario je Rus, da bi ga čudesni Italijan sustigao kao da je “osedlao” neki Ferari – a večeras čak ima priliku da ga po prvi put pretekne u broju pobeda i drugu godinu zaredom završi takmičenje po grupama (ove godine – Grupe “Ilie Nastase”) bez poraza.
Nastojaće domaćin da se uspehom protiv Danila izjednači po broju pobeda ostvarenih ove godine sa Sašom Zverevim (68) čime bi on i Nemac postali prvi “duo” u tenisu koji će sezonu završiti sa više od tog broja pobeda – posle Đokovića (82) i Mareja (71) sezone 2015. U poslednja 24 meča Siner je pretrpeo samo jedan poraz, a od 50 odigranih na betonu ostvario je 47 pobeda. Sa druge strane, Medvedev će nastojati da se četvrti put u poslednjih 5 nastupa plasira u polufinale Završnog Mastersa, ali mu statistika u nastupima protiv Top 5 igrača ove sezone (1-8) ne ide u korist, iako je ta jedina pobeda ostvarena upravo protiv Sinera u četvrtfinalu Vimbldona ove godine. Da bi prošao dalje, Medvedev će morati da sa 2:0 u setovima pobedi Sinera, što će biti strašno teško – s obzirom na to da je Italijan u sedam poslednjih mečeva na tvrdoj podlozi bio uspešniji od njega. Svaki drugi rezultat – pa čak i pobeda Rusa od 2:1 će značiti da u polufinale idu Siner i Fric, gde je Amerikanac sebi zakomplikovao život time što je već eliminisanom De Minoru dozvolio da mu uzme uvodni set pre nego što se nakanio da se trijumfalno vrati u meč.
Po podacima dobijenim iz istraživačkog softvera Tennis Data Innovation Insights, prošlogodišnji finalista Torina Siner je u prethodna dva meča u Torinu bio agresivniji od svog protivnika – šampiona iz 2020. (23.7 - 22.3) sa dvostrukim osvajačem Završnih Mastersa Zverevim kao liderom u ovoj kategoriji sa koeficijentom 30.9. Po uspešnosti konverzije prilika u poene, Medvedev je lider kategorije sa 79.1, a Siner treći iza Zvereva sa 73.3. Medvedev je najbolji “kradljivac” skoro izgubljenih poena sa koeficijentom 42.1, a Siner treći sa 35.3 iza Alkaraza. Po kvalitetu servisa Saša Zverev je dominantan na ovom turniru sa 9.46, Siner tek treći iza Frica sa 8.96 a Medvedev bolji jedino od De Minora sa 8.28. Ipak, Siner ne bi bio na vrhu svoje grupe da barem u jednoj kategoriji nije najuspešniji – a to je veoma bitni ritern (8.96), u čemu je Medvedev tek peti (7.98) a Zverev trenutno najlošiji (6.81). U forhendu je Nemac najbolji (9.04), sledi ga Fric sa 9.02 – a Siner i Medvedev su treći i četvrti sa 8.51 i 8.41. Dobro je poznato da je Zverevu bekhend najpouzdaniji udarac, u čemu takođe predvodi ostale učesnike ovog Mastersa (8.30), ali tek za koji bod u odnosu na Sinera (8.26) i Medvedeva (7.94).
U njihovim međusobnim susretima, Siner je bio agresivniji (22%) od Medvedeva (19%), u konverzijama prilika u poene uspešniji (81% - 65%), kao i u broju poena osvojenih iz nepovoljnih situacija u igri (35% - 19%). Pet godina mlađi Italijan je bivao i bolji riterner (8.2 – 7.5) i uspešniji iz forhenda (9.0 – 7.9) od četvrtog igrača sveta, dok je jedino u bekhendu za nijansu bio bolji Medvedev (8.0 – 7.9). Iz ovoga možemo da zaključimo da će teško biti Medvedevu da protiv Sinera uspostavi dominantnu igru iz koje će češće dolaziti u priliku da ostvari konverzije, i da će morati da – osim uz najbolji serverski meč u dosadašnjem toku turnira – odigra veoma fokusirano, precizno i agresivno sa osnovne linije kako bi Sinera naterao da traga za rešenjima i time načini nekarakteristične greške u sezoni u kojoj protiv Top 10 igrača ima ubedljivih 14 pobeda I 5 poraza.
Da su obojica veliki šampioni potvrđuje i statistika uspešnosti u taj-brejkovima ove godine, u kojima je Siner 24 puta bio uspešniji (uz 8 izgubljenih) a Medvedev 21 put (sa 10 izgubljenih taj-brejkova), dok su obojica u velikoj većini slučajeva pobeđivali u mečevima u kojima su prethodno osvajali prvi set (Siner 54-7, Medvedev 36-5) i tu razliku u kvalitetu manifestovali u završnim setovima (Siner 13-6, Medvedev 11-4). Sedam trofeja ove godine osvojio je Siner (od čega 2 Slema i 3 Mastersa) i igrao jedno finale, dok je ovo bila sušna godina za Rusa, sa samo dva finala – Australija (izgubio od Sinera) i Indijan Vels (izgubio od Alkaraza). Iako je 23-godišnji Siner prvi Italijan koji je u 55 godina postojanja ovog turnira u njega ušao kao prvi igrač sveta, ipak ima manje iskustva (samo finale prošle godine u trećem nastupu) u odnosu na šest nastupa Medvedeva (trofej 2020, finale 2021) – ali je u furioznoj formi i kao jedan od samo dvojice igrača rođenih posle 2000. u ovoj top selekciji (uz Alkaraza) nastoji da potvrdi da je smena generacija na vrhu već ozvaničena.
Osvajanjem ovog turnira (kao tek treći domaći igrač posle Hjuita 2001 i Mareja 2016) Siner bi postao tek treći igrač posle Federera (2004, 2006, 2007) i Đokovića (2015, 2023) koji je u istoj godini osvojio Australijan Open, Ju Es Open i Završni Masters u istoj godini – što pokazuje koliko je impozantna, ali iscrpljujuća – bila prošla godina za "najvećeg svih vremena" koji nedostaje publici u Torinu i ljubiteljima tenisa širom sveta...
Vuk Brajović / Kurir sport
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro