OVAJ SASTANAK JE NAJVEĆA SRAMOTA U ISTORIJI SPORTA: Sazvali su najbolje teniserke, a rođena Srpkinja bila je jedina tema! Ono što se tamo desilo je bruka doveka
Poslednji dan aprila 1993. godine bio je jedan od najmučnijih u istoriji tenisa, i sporta uopšte.
Monika Seleš je u četvrtfinalu turnira u Hamburgu, pri vođstvu 6:4, 4:3 protiv Bugarke Magdalene Maleeve, napadnuta od strane Gintera Parhea, psihopate i ludaka.
Motiv za napad i ranjavanje nožem bila je njegova zaslepljenost fanatičnim obožavanjem Štefi Graf, najveće Monikine protivnice.
Rođena Novosađanka je u tom trenutku bila broj jedan na VTA listi. I ne samo to - bila je apsolutno dominantna. Osvojila je Australijan open 1991, 1992 i 1993. godine. Osvojila je Rolan Garos 1990, 1991 i 1992. godine, kao i Ju-es open 1991 i 1992. godine. Igrala je i finale Vimbldona 1992. godine.
U poslednja tri od četiri finala na grend slem turnirima Monika je savladala Štefi Graf.
Zastrašujuća forma donela je Moniki na poslednja 34 turnira čak 33 finala. Na grend slem turnirima je imala zastrašujuću seriju 55:1, a osvojila je čak 30 turnira.
I ko zna gde bi joj bio kraj da se nije isprečio ludak iz Hamburga.
Iako Monika fizički nije teže povređena, ubod u leđa je učinio svoje - njeni emotivni problemi posle napada su bili izuzetno ozbiljni, pa se Monika praktično nikad više nije domogla forme kakvu je imala pre toga.
Dok je Seleš bila u bolnici, Graf ju je među prvima posetila i, prema rečima Monike, zajedno su plakale. Samo nekoliko dana kasnije pokazaće se da su suze Nemice bile lažne.
Koliko god teniski svet bio u šoku, predstava je morala da ide dalje i postavilo se pitanje što će biti sa Seleš, tačnije, šta će biti s njenim renkingom.
Dok je Monika u hamburškoj bolnici vidala rane, prvi čovek VTA Džerard Smit je u Rimu sazvao sastanak na kojem je učestvovalo 17 od najboljih 25 igračica sveta. Sastanak je imao samo jednu tačku - hoće li se Moniki Seleš dozvoliti da ima zaštićeni renking dok se ne oporavi. Njih 16 je glasalo da joj se ne zamrzava status broja 1. Samo se jedna igračica suprotstavila volji većine.
"Rezultat glasanja je bio gotovo jednoglasan. Svi su ustali protiv zaštite mog statusa. Samo jedna igračica je rekla 'ne'. Bila je to Gabrijela Sabatini. Najviše me razočarala Štefi. Zajedno smo plakale u bolnici", napisala je Seleš u svojoj autobiografiji "Od straha do pobede", koju je objavila 1996.
Otpor Argentinke nije doneo učinka. Ostalih 16 igračica možda nisu bile srećne užasom koji se dogodio Moniki Seleš, ali njenu nesreću su odlučile da iskoriste kako bi se rešile one koju nisu mogle da pobede i kako bi napredovale na listi i u karijeri.
Sabatini, koja je godinama bila u samom vrhu i kojoj je na kraju Monika bila puno veći problem od Graf (Nemicu je pobedila 11 puta, a Seleš samo tri), ni trenutka nije mislila na sebe i na sjajnu priliku da tuđu tragediju iskoristi za vlastiti dobitak. Ukratko, razmišljala je ljudski i ponela se kao čovek.
BONUS VIDEO:
VUČIĆ O GLASANJU O REZOLUCIJI O UKRAJINI "Izvinjavam se građanima Srbije, mislim da je Srbija danas napravila grešku, trebalo je da budemo uzdržani!"