BIO JE TO POSLEDNJI PLES NAJMOĆNIJEG TIMA U ISTORIJI: Sedmorica veličanstvenih odlaze! Legende se oprostile u velikom stilu!
Vaterpolo reprezentacija Srbije odbranila je titulu olimpijskog šampiona, na poroštaju zlatne generacije.
Delfini su u finalu Olimpijskih igara u Tokiju savladali reprezentaciju Grčke rezultatom 13:10.
Finale OI u Tokiju bio je poslednji meč koji su čak sedmorica reprezentativaca odigrala za reprezentaciju Srbije.
Od reprezentacije Srbije danas su se oprostili: Filip Filipović, Andrija Prlainović, Duško Pijetlović, Milan Aleksić, Stefan Mitrović, Branislav Mitrović i Gojko Pijetlović!
Ovi zlatni momci pokazali su kako se igra za Srbiju. U velikom stilu završili su reprezentativnu karijeru, osvajanjem zlata na najvećoj sportskoj smotri na svetu.
Filip Filipović
Kapiten tima i najtrofejniji srpski vaterpolista u istoriji odlučio je da u 34. godini stavi tačku na svoju neverovatnu reprezentativnu karijeru.
Filip Filipović rođen je drugog maja 1987. godine u Beogradu. Vaterpolo je počeo da trenira u sedmoj godini u čuvenoj školi Partizana na Banjici. Dejan Udovičić, trener crno-belih, ukazao mu je poverenje prvi put 6. aprila 2001. u duelu sa Primorcem za treće mesto u prvenstvu. U sezoni 2001-2002 Filipović je postao standardni prvotimac tima.
Imao je samo 16 godina kada je priključen reprezentaciji Srbije. Bio je deo tima u Kranju na čuvenom Evropskom prvenstvu 2003. koje su naši momci osvojili. Filip nije igrao, već je bodirio svoje starije kolege i upijao znanje.
Za reprezentaciju je odigrao preko 350 utakmica, postigao je više od 600 golova i trenutno je drugi strelac svih vremena.
Verovali ili ne Filip ima čak 34 medalje sa nacionalnim timom i definitivno je naš najtrofejniji sportista u ekipnim sportovima u istoriji.
Filip je četiri puta nastupao na Olimpijskim igrama i sva četiri puta se vraćao sa medljalom. U Pekingu 2008. i Londonu 2012. osvajao je bronze, a u Riju i Tokiju je uspeo da se okiti zlatom.
Ima četiri medalje sa SP, bio je šampion u Rimu 2009. i Kazanju 2015. godine, u Šangaju 2011 je uzeo srebro, a u Budimpešti 2017. bronzu.
Čak šest puta je bio šampion Evrope sa Srbijom (2003, 2006, 2012, 2014, 2016, 2018), u Malagi je uzeo srebro, a u Zagrebu 2010. bronzu
Filipović je sa Srbijom 12 puta osvajao zlato u Svetskoj ligi, a u ovom takmičenju ima i bronzu osvojenu u Podgorici 2009. godine.
Filip je i na Mediteranskim igrama osvojio dva zlata i jednu bronzu.
Andrija Prlainović
Od reprezentacije se danas oprostio i sjajni momak iz Herceg Novog, heroj iz senke - Andrija Prlainović.
33 medalje osvojio je sa reprezentacijom 33 medalje, čak 24 zlatne!
Baš kao i Filip igrao je četiri puta na Olimpijskim igrama (2 bronze i dva zlata), dva puta je bio šampion sveta, šest puta šampion Evrope i 11 puta je osvajao zlatnu medalju u Svetskoj ligi.
U Londonu 2012. bio je najbolji strelac turnira sa 22 gola na osam utakmica, u Riju je osvojio zlato nakon što je pola godine ranije bio MVP Evropskog prvenstva u Beogradu, a pola godine pre toga MVP Svetskog prvenstva u Kazanju
Duško Pijetlović
Bez sumnje jedan od najbolji centara u istoriji vaterpola - Duško Pijetlović. Baš kao i Andrija 33 medalje osvojio je Duško za Srbiju (24 zlatne).
Na drugom Evropskom prvenstvu koje je igrao u Beogradu, onom održanom 2016.godine dodeljena mu je nagrada za najboljeg igrača Evrope po izboru evropske plivačke organizacije LEN.
Duško je bio i MVP Svetskog prvenstva u Kazanju 2015. godine.
Zanimljivo, Duško Pijetlović je poslednji strelac reprezentacije Srbije i Crne Gore. U finalu Svetskog kupa u Budimpešti 2006. postigao je gol kojim je stavljena tačka na jednu reprezentaciju.
Milan Aleksić
Od 2009. godine postao je stalni član reprezentacije Srbije.
Svojim golom u završnici Svetskog prvenstva u Rimu doneo je Srbiji titulu prvaka sveta.
Sa reprezentacijom Srbije osvojio je zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u Beogradu i bronzanu medanju na Evropskom prvenstvu u vaterpolu 2010. u Zagrebu.
Na svom debitantskom učešću na Olimpijskim igrama 2012. u Londonu osvojio je bronzanu medalju, a četiri godine kasnije na Olimpijskim igrama u Riju 2016. sa reprezentacijom Srbije je osvojio zlatnu medalju.
Za 13 godina učešća u svim takmičenjima upisao je preko 250 nastupa i osvojio 24 medalje.
Stefan Mitrović
Od 2007. je počeo da osvaja medalje u reprezentaciji Srbije.
Stefan je debitovao je u Berlinu na završnom turniru Svetske lige i odmah se okitio zlatom. Na istom takmičenju igrao je i naredne godine, ali ga nije bilo na spisku za Evropsko prvenstvo i Olimpijske igre.
Od 2009. je stalan član, do sada je odigrao 253 utakmice i postigao 280 golova. Osvojio je sa Srbijom 26 medalja - čak 21 zlato! Stefan ima dva zlata na OI, dva puta je osvajao Svetsko prvenstvo, četiri puta Evropsko prvenstvo, 10 puta Svetsku ligu, jednom Svetski kup i dva puta Mediteranske igre.
Branislav Mitrović
Junak Srbije u na Olimpijskim igrama u Tokiju. Odigrao je perfektan turnir i jedan je od najzaslužnijih za trijumf na OI.
Debitovao je na Evropskom prvenstvu u Ajndhovenu kao drugi golman sa Slobodanom Sorom gde je odmah pokazao da Srbija ima na koga da računa u budućnosti.
Pored Anjdhovena 2012, nastpio je na još četiri evropska šampionata. U Budimpešti 2014, Beogradu 2016. i Barseloni 2018. osvojio je zlato, dok je 2020. u Budimpešti završio takmičenje kao peti.
Na svetskim prvenstvima Mitrović je igrao dva puta. Jedno zlato (Kazanj 2015) i sedmo mesto iz Barselone 2013. Dve godine kasnije čuvao je mrežu Srbije u Kazanju i došao do zlata. U Rusiji je proglašen za najboljeg golmana finalnog dana. Propustio je Svetsko prvenstvo u Gvanžuu 2019.godine odlukom selektora Savića da svi iskusniji igrači nakon obezbeđene olimpijske vize za Tokio 2020. odmore od napornih utakmica.
Mitrović nije bio na spisku za OI u Londonu, ali je 2016. godine izborio svoje mesto u timu i pomogao Delfinima da se dokopaju zlata.
Gojko Pijetlović
Još jedan golman odlučio je da se oprosti od nacionalnog tima.S obzirom na olimpijska pravila, treneri se odlučuju u Tokiju da ne rotiraju golmane, pa Gojko nije dobio šansu da zaigra u velikom finalu OI.
Pijetlović ima 38 godina i najstariji je u našem timu.
U reprezentaciji je sakupio dosta ekipnih, ali i nekoliko ličnih priznanja i medalja. Najveće je svakako ono sa Olimpijskih igara u Riju 2016. godine i zlato u Tokiju.
Iskusni golman osvojio je 26 medalja sa reprezentacijom Srbije. Dva zlata i jednu bronzu na Olimpijskim igrama, dva zlata na SP, jedno srebro i jednu bronzu, tri osvojena EP i jednu bronzu i čak 10 trijumfa u Svetskoj ligi...
Bio je jedan od junaka Evropskog prvenstva 2014. u Budimpešti, na kojem je naš tim osvojio drugu u nizu od čak četiri uzastopne kontinentalne titule. Gojko je tada proglašen za najboljeg golmana turnira, a isto priznanje dobio je i u finalu Svetske lige u Dubaiju.
Gojko je zabelžio više od 250 nastupa za Srbiju
Kurir sport
"UKRAJINA MORA DA PREPUSTI TERITORIJU RUSIJI!" Hladan tuš iz Amerike uoči sastanka, oglasio se i Zelenski (FOTO/VIDEO)