Komšije smatraju da je kuća Arsena Dedića već pravi muzej

Najveći jugoslovenski šansonjer Arsen Dedić, koji je preminuo 17. avgusta u 78. godini, živeo je u Zagrebu, ali svoj rodni grad Šibenik nikada nije zaboravio.

I Šibenčani su ponosni što veliki muzičar potiče iz njihovog mesta, u šta se uverila ekipa Kurira. Čim smo došli u ovu hrvatsku luku, uputili smo se ka Arsenovoj rodnoj kući.

Dom u Ulici Nikole Tesle isti je kao i kada je šansonjer bio dete, ali su sada ispred njega sveće koje danima za pokoj njegove duše pale svi oni koji su ga voleli. U domu Dedića nema nikog, vrata su zaključana.
arsen-dusko-i-brat-milutin-1957.jpg
Foto: Damir Dervisagic

Srećemo prvog komšiju Duška Jaramaza, poznatog fotografa, koga sa velikim umetnikom veže kumstvo. On je pozvao i prijatelje Ivu Patijeru i Matu Gulina, koji su započeli razgovor o tome da li je umetnik trebalo da bude sahranjen u Šibeniku umesto u Zagrebu.

- Žao mi je što nije sahranjen u Šibeniku. Njegova porodična grobnica je nekoliko metara udaljena od kuće. Ako je odlučio da bude pokopan u Zagrebu, to moramo da poštujemo. Voleo bih da ovde leži. Na njegovom grobu bi se okupljali fanovi kao u Americi obožavaoci ispred spomenika Elvisa Prislija - smatra Jazamar.
darko-gulin.jpg
Foto: Damir Dervisagic

Komšije smatraju da je kuća Arsena Dedića već pravi muzej.
ivo-pattiera.jpg
Foto: Damir Dervisagic

- Kada biste ušli u kuću, zatekli biste stare kredence, nameštaj i čaše. Arsen je živeo u Zagrebu, ali mu je srce bilo u Šibeniku. Nikad ga nije zaboravio. Njega nam je bog pozajmio, a sada ga je sebi vratio, u svoje društvo - kaže Mate Gulin, bivši novinar Studija B, koji je 15 godina radio u Srbiji.
dusko-jaramaz-i-mate-gulin.jpg
Foto: Damir Dervisagic

U Teslinoj ulici, pored Arsena, odrasli su i Mišo Kovač i Vice Vukov. Oni su živeli na svega pedesetak metara udaljenosti.
dedic-grobnica.jpg
Foto: Damir Dervisagic

- Mišo i Arsen su se družili kao klinci. Nisu stigli da snime spot za duet, a planirali su. Kovač je rekao da čeka Arsena da prikupi pare da dođe do Splita da to urade - prisećaju se prijatelji porodice Dedić, koji nam otkrivaju da su od poznatih u Šibeniku viđali Zdravka Čolića i Milenu Dravić, koja je dolazila preko leta.
arsenov-otac-i-cerka-sandra.jpg
Foto: Damir Dervisagic

Samo u krugu porodice
GABI NIJE HTELA DA OD SAHRANE PRAVI SPEKTAKL

Darko Gulin, vođa Šibenske narodne glazbe, u kojoj je pevač počeo karijeru, kaže da je Gabi želela da Arsena isprati u miru.
- Bio je bolesnik svoga grada. Davno mi je rekao da želi da bude pokopan u Zagrebu, a zašto, nije mi dao odgovor. Kada sam saznao da je umro, zvao sam porodicu i javila mi se Gabi. Želeo sam da dođem na sahranu. Rekla mi je da od toga neće da pravi spektakl i da će na ispraćaju biti samo porodica. Delovala mi je kao osoba koja se već isplakala. Bila je smirena - objasnio je Darko Gulin, koji nam je pokazao flautu na kojoj je muzicirao Dedić.