MINJA MILETIĆ ZA KURIR: Starlete su važnije od ministra obrazovanja
Ne treba da bežimo od svog odraza u ogledalu, nego da se zapitamo kakav je naš sistem vrednosti, kaže urednica „Novog dana“ na tv N1
Voditeljka televizije N1 Minja Miletić važi za novinara koji se visoko kotira kad je o elektronskim medijima reč. Urednica jutarnjeg programa „Novi dan“ u intervjuu za Kurir priča o cenzuri u medijima, starletama i političarima.
Trudim se da savesno i odgovorno radim svoj posao. U radu na televiziji stvari su jednostavne - ili znate da radite svoj posao ili ne znate. Ne možete svakog dana da se pojavljujete pred kamerama bez pokrića jer to gledaoci brzo primete i tada ste završili karijeru. Zato je posao dinamičan, jer vas svakog dana ocenjuju, i ako niste spremni da budete konstantno na radaru, onda treba da tražite drugu profesiju.
Da li je tačno da je urednicima televizija zabranjeno da sami kreiraju programsku šemu?
- Cenzura je u direktnoj suprotnosti sa slobodom medija i ne sme da postoji u demokratskom društvu. Novinarima je potrebno više solidarnosti, spremnosti da se brane principi na isti način u odnosu na sve, ne smemo da se delimo na „naše“ i „njihove“ jer je to pogubno za profesiju. Teška ekonomska situacija utiče i na medije i u takvim okolnostima država postaje izvor prihoda i osuđeni ste da kucate na njena vrata. Takva ekonomska veza rađa pitanja šta smete i šta ne smete. Kad se na to doda i strah od gubitka posla, onda dobijete vrzino kolo, iz kojeg je teško izaći.
Da li neka tema može da se izdvoji pored crne hronike, politike i starleta?
- Danas je važnije mišljenje starlete nego ministra obrazovanja ili rektora univerziteta, dok političari optužuju jedni druge za lažne fakultetske diplome. Kad dozvolite da vam stratele budu referentna tela za formiranje javnog mnjenja, a mnogi političari ne mogu da odgovore na pitanje gde se nalazi fakultet koji su završili, onda logično postane da obrazovanje nije važno. Ne treba se zavaravati da u Srbiji u medijima vladaju starlete, a u svetu univerzitetski profesori jer nije Kim Kardašijan najpopularnija žena na planeti zato što je svojim naučnim otkrićem dovela u pitanje teoriju relativiteta. Ne treba da bežimo od svog odraza u ogledalu, nego da se zapitamo kakav je naš sistem vrednosti i šta su stubovi našeg društva. Najveći utisak koji sam stekla radeći ovaj posao je da nema neprijatnih pitanja, nego samo neprimerenih odgovora, jer mediji nisu PR odeljenja ni za starlete, aktere crne hronike ili političare. Da se ipak ispravim, to ne bi trebalo da budu.
Da li političari rade svoj posao?
- Iz prakse znam da se političari najslabije snalaze u odgovorima na pitanja „kad će nam biti bolje“ i „koji su rezultati vašeg rada“. Obazriviji su u obećanjima, tako da su u poslednjoj kampanji izostala obećanja da ćemo dobiti investicije od 100 milijardi evra ili pola miliona radnih mesta. Ne verujem da su postali iskreni, pre će biti da su svesni koliko se građani osećaju prevareno.
"OVO JE SAMO POČETAK OSTAVKI" Vučić: Težak psihološki udarac za zemlju, mi 14 ljudi ne možemo da vratimo, VAŽNO JE DA USLEDI KAZNA