ZAŠTO JE BORA ČORBA MORAO DA BEŽI IZ ČAČKA: Godinama sa drugovima pljačkao bogate kuće, završio u zatvoru, roditelji presekli
Bora Čorba preminuo u 72. godini u Ljubljani u Kliničko-bolničkom centru. Preminuli roker je pre petnaestak dana bio primljen u bolnicu u Ljubljani s jakom upalom pluća, dobijao je antibiotike i na kiseoniku, a posle nekoliko dana zbog pogoršanog stanja, stavljen je na respirator. Iako su se svi nadali da će se i ovog puta Bora izboriti, pevač je preminuo 4. septembra.
Legendarni Bora je rođen u Čačku 1. novembra 1952, a svoju muzičku karijeru započeo je 1965. godine. Pre nego što je osnovao grupu "Riblja čorba" 1978, Bora je bio član brojnih čačanskih i beogradskih sastava kao što su "Zajedno", "Suncokret", "Rani mraz" u kojoj je takođe bio i Đorđe Balašević.
Bora Đorđević je muzičku karijeru započeo 1965. godine u Čačku. Sa gitaristima Borkom Ilićem i Prvoslavom Savićem, te bubnjarem Acom Dimitrijevićem osnovao je bend koji se zvao "Hermelini". Bora je svirao bas i pevao, a uglavnom su nastupali u Čačku i okolnim mestima. Prvi put su svirali u školi, a na repertoaru su bile popularne rok pesme tog vremena. Nakon toga je pevao i svirao u bendovima "Dečaci sa Morave", "Vesnici ljubavi", "Safiri" i "Čačanski plemići". U bendu Poslednji ostatak romantičnog sveta (PORS) svirao je i pevao sa Radomirom Mihajlovićem Točkom koji je kasnije postao popularan kao frontmen benda Smak.
Tri godine su se finansirali tako što su pljačkali bogate kuće, te tim novcem kupovali instrumente. Kada su ih uhvatili prebačeni su u istražni zatvor, gde je Bora proveo sedam dana. Posle toga je izbačen iz gimnazije, a sud je doneo odluku da ga oslobodi pod određenim uslovima.
- Bora je s roditeljima otišao iz Čačka kada je imao 17 godina, morao je jer smo obojica bili isterani iz gimnazije. Naime, da bi tada kupili savremene instrumente, nas dvojica smo ukrali novac u jednoj čačanskoj kući u Obilićevoj ulici. Kada smo nabavili gitare i čuveno pojačalo “Maršal” koje Bora često pominje, brzo su nas otkrili. Novac smo morali da vratimo, a sa školovanjem u Čačku smo se obojica pozdravili. Ja sam nastavio u Gornjem Milanovcu, a Bora se posle tog neviđenog skandala sa roditeljima Nerandžom i Đokom I sestrom Jelenom preselio u Beograd. Roditelji su nam bili ugledni ljudi, Borina majka je bila profesor književnosti, a otac stručnjak u vojnoj fabrici. I ako Bora danas u Čačku nema bližih rođaka, on zna da u rodnom gradu ima brojne prijatelje koji ga čekaju - ispričao je jednom prilikom dr Savić, inače njegov dobar prijatelj.
Kako bi ga "sklonili" iz lošeg društva roditelji su 1970. godine odlučili da se presele u Beograd.
Tu je upisao V beogradsku gimnaziju, a potom i Pravni fakultet. Nakon dve godine je shvatio da ta profesija nije za njega, pa je pokušao da upiše Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu. Pošto nije primljen na glumu, upisao je pozorišnu organizaciju na FDU. Od tada je apsolvent. Bend "Riblja čorba" osnovan je 1978. godinem i smatra se jednim od najznačajnijih rok bendova s ovih prostora, a Bora je zbog provokativnih i društveno-orijentisanih tekstova postao jedan od najkontroverznijih muzičara u Jugoslaviji. Bora je u međuvremenu pisao tekstove i muziku za druge izvođeče. Poput Zdravka Čolića, Nede Ukraden, Maje Odžaklijevske, Viktorije, bendova Generacija 5, Poslednja igra leptira i druge.
Sahrana u subotu u Čačku
Kovčeg sa telom muzičara Bore Đorđevića stigao je četvrtak naveče. Kovčeg je dočekao njegov prijatelj iz detinjstva, inače čuveni čačanski patolog dr Prle Savić, prenosi Rina. Telo će do sahrane, koja je zakazana za subotu, biti smešteno u kapeli Opšte bolnice Čačak.
Primanje saučešća zakazano je u 13 časova u kapeli na Gradskom groblju u Čačku. Sahrana će se obaviti u 14:30 časova, a opelo je u 14 sati.
Kako se nezvanično saznaje, važnu ulogu tokom poslednjeg ispraćaja Bore Đorđevića na Gradskom groblju u Čačku imaće Hor čačanske Gimnazije, koji će tokom pogreba legendarnog Čačanina otpevati rokenrol himnu “Pogledaj dom svoj, anđele“.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)