DR ZORAN BAŠČAREVIĆ V. D. DIREKTORA INSTITUTA ZA ORTOPEDIJU BANJICA: Operišemo i subotom da nadoknadimo što smo bili kovid bolnica
Institut za ortopediju je dvaput po šest nedelja bio u kovid sistemu i sada radimo 30 operacija dnevno u osam programa. Od 350 zaposlenih, 20 nas je imalo koronavirus
Ponekad čak uvodimo i radnu subotu da traumatizovani pacijenti ne bi čekali na operaciju u pokušaju da nadoknadimo sve što smo propustili dok smo dva puta bili kovid bolnica. Naravno, ne možete nadoknaditi sve, ali najmanje 30 operacija dnevno obavimo. I nadamo se da neće biti potrebe da opet ulazimo u kovid sistem. A to će zavisiti isključivo od ponašanja građana. Ako budu odgovorni i poštovali sve epidemiološke mere, nećemo morati i po treći put u kovid sistem, kaže u intervjuu za Kurir profesor dr Zoran Baščarević, v. d. direktora Instituta za ortopediju "Banjica".
Koliko se imali kovid pacijenata na „Banjici“?
- U oba turnusa, a bili smo u kovid sistemu u aprilu i u julu po šest nedelja, imali smo oko 800 pacijenata. Bilo je dana kada smo u bolnici imali 300 pacijenata, a više od 150 njih na kiseoniku, odnosno na nekoj vrsti kiseoničke potpore. U jednom trenutku imali smo 16 pacijenta na respiratoru, što je najveći broj njih istovremeno na mehaničkoj ventilaciji. Moram da naglasim i sjajnu podršku od internista Kliničkog centra Srbije, kao i sa klinika za endokrinologiju, hematologiju, pulmologiju. Čak 40 lekara nam je priteklo u pomoć.
U jednom momentu su vam i operacione sale bile zauzete.
- U drugom talasu, u julu, pored toga što smo intenzivnu negu napunili najtežim kovid pacijentima, i jedan deo operacionog bloka smo sredili za smeštaj teško obolelih. Tu smo imali pogodno mesto da rasporedimo gasove, postavimo respiratore. Imali smo moderne respiratore, a od države smo dobili čak 16 novih koje smo rasporedili svuda gde smo mogli da napravimo intenzivnije lečenje. Drugi talas je bio sa mnogo težom kliničkom slikom nego prvi.
Šta vas je iznenadilo?
- Više iznenađenja nema. Kovid 19 je teška respiratorna infekcija, koja pacijenta stvarno životno ugrožava. Napada pluća i on nije u stanju sam da se izbori za dah. Trošili smo dnevno više od pet tona kiseonika, što je tromečena potrošnja „Banjice“ u redovnim okolnostima, kada funkcionišemo kao ortopedija.
I sami ste preležali kovid 19. Kada i kakva ja bila klinička slika?
- Na „Banjici“ je ukupno nas 20 bilo pozitivno na koronavirus, od 350 zaposlenih. Srećom, niko nije ozbiljno oboleo i sve su to bile, da tako kažem, kućne zaraze. Niko se nije inficirao na poslu. Imali smo sjajnu zaštitu na poslu. Naše instrumentarke su oblačile i svlačile sve zaposlene koje ulaze u crvenu zonu. Niko nije mogao da se zarazi od zaraznog odela ili zato što je neadekvatno odeven. Posebno su nam zahvaljivali internisti, jer oni do sada nisu koristile skafandere i nisu znali kako s njima. I nijedan se nije zarazio u kovid bolnici. U julu sam imao kovid 19, klinička slika bila je lakša. Međutim, ipak sam morao nekoliko dana da ležim na Infektivnoj klinici.
A posledice kovida?
- I kad ste zvanično ozdravili i negativni na koronavirus, malaksalost, slabost, dekoncentracija i umor - ostaju. Niste više kadri da bez problema, s elanom, radite osam-devet sati dnevno, već ste posle dva-tri sata mrtvi, što sam i sam osetio. Na sreću, sada potpuno normalno živim i radim.
Sada i „Banjica“ radi punom parom?
- Da, svi punom parom. Iz kovid sistema izašli smo 26. avgusta i prvu hitnu uzeli smo već 31. avgusta. Tri hitne službe radimo nedeljno - ponedeljkom, četvrtkom i petkom. Nedeljno imamo 50-60 traumatizovanih pacijenata. Operišemo sve maligne pacijente čije je lečenje moralo da bude odloženo. Radimo i decu, i listu čekanja, svaki dan ugradimo po 10 veštačkih zglobova. Naravno, radimo i kičmu. Vratili smo se u pun obim posla, ali nažalost, ne možete nadoknaditi propušteno. Ponekad čak uvodimo i radnu subotu da traumatizovani pacijenti ne čekaju na operaciju. Najmanje 30 operacija dnevno obavimo. Svakog dana imamo osam operativnih programa - dva za traume, jedan za maligne bolesti, tri za liste čekanje i najmanje još dva operativna programa za sve druge patologije, što uključuje deformitete kičme, plastičnu hirurgiju, infekcije.
Plašite li se sledećeg pika korone?
- Ne bih rekao da se plašimo. Ne očekujemo da će „Banjica“ morati ponovo da se transformiše u kovid i radimo kao da se to neće ni dogoditi. Ali ako se i desi, ne zavisi ni od čije volje, već isključivo od građana. Ukoliko budu odgovorni i budu poštovali sve epidemiološke mere kriznog štaba - nošenje maske, održavanje distance, stalna dezinfekcija i redovna i temeljna lična higijena i higijena prostora - „Banjicu“ ćemo imati u ortopediji. Ne bude li tako, opet ćemo primati kovid pacijente. Svakako ne očekujem, i ako to bude moralo i treći put da se dogodi, da ćemo tako brzo ući u kovid sistem.
(Kurir.rs / J. S. Spasić / Foto: Nebojša Mandić)
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič