Koji sektori su najinteresantniji za investitore i ZASTO
Koji sektori su najinteresantniji za investitore i ZASTO, koji sektori su trenutno posebno aktuelni i u usponu
Vojvodina ima raznovrsnu ekonomiju i domaćin je velikom broju kompanija iz različitih sektora i iz više zemalja. Pored činjenica da su u Srbiji poreske stope među najnižima u Evropi, da zahvaljujući sporazumima o slobodnoj trgovini Srbije sa zemljama CEFTA, EFTA, Rusijom, Turskom, Belorusijom, Kazahstanom, kao i preferencijalnim statusom sa EU i USA, strane kompanije dobijaju slobodan pristup tržištu od 150 miliona ljudi, te niskih operativnih troškova, Vojvodina ima i neke svoje, specifične prednosti.
Ona je privlačna investitorima jer je pozicionirana na samom severu Srbije, vrlo blizu Evropske unije i na preseku dva velika evropska koridora – Koridora 10 i Koridora 7 (Dunav), a to je idealna geografska lokacija za isplativu distribuciju proizvoda u region. Osim toga, Vojvodina predstavlja specifično čvorište za visoko obrazovanu radnu snagu, ima 3 univerziteta (jedan državni i dva privatna), sa međunarodno renomiranim Fakultetom tehničkih nauka. Strani investitori su uvek isticali i da je jedan od razloga zbog kojeg biraju Vojvodinu upravo kvalitetna i obrazovana radna snaga. Što se tiče sektora, godinama unazad investitorima su u Vojvodini najinteresentniji poljoprivreda, pre svega proizvodnja hrane i pića, prateća automobilska industrija i IT sektor.
Poljoprivreda, jer je Vojvodina tradicionalno poljoprivredni region sa više od milion i po hektara obradive zemlje, koja ima veliku sirovinsku bazu i dugu tradiciju i iskustvo, te značajno učešće u izvozu Srbije. Prema podacima Privredne komore Vojvodine, učešće Vojvodine u ukupnoj spoljnotrgovinskoj razmeni agrara Srbije godinama čini preko trećine te razmene. Konstantno je to preko 40%, pa tako i u prvih šest meseci 2020.godine (40,9%). Brojne velike strane kompanije iz ovog sektora imaju proizvodnju u Vojvodini: Carlsberg, Dr.Oetker, JTI, Pepsi, Coca Cola,Van Drunen Farms, Biospringer, Molson Coors i mnogi drugi.
Drugi sektor po kojem je Vojvodina postala prepoznatljiva je prateća automobilska industrija. Mnogi proizvođači komponenata i sistema prepoznaju je kao rastući centar za prateću automobilsku industriju u Evropi. Ovde moramo posebno da naglasimo idealnu geografsku lokaciji za JIT/JIS modele proizvodnje, pristup vrhunskim OEM-ovima i najsavremenije tehničko obrazovanje. Ovde su smeštene proizvodnje mnogih stranih kompanija, poput kompanija I.G.Bauerhin, Bosch, Continental, Cooper Standard, Dräxlmaier, Lear, Aptiv, Lohr, Magna, Mecafor i dr.
Treći sektor je IT. Vojvodina ima više od 250 kompanija koje zapošljavaju oko 6.000 iskusnih IT eksperata, brojna značajna imena kakva su Microsoft, Siemens, Bosch, Alcatel, Cisco, Ericsson, Muehlbauer, Schneider Electric, LEVI9, Hintech i dr. Ovde postoji jaka institucionalna podrška istraživanju i razvoju, podrška kroz IT orijentisane biznis inkubatore, i naravno, činjenica da svake godine oko 900 studenata upiše IT i srodne studije na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, koji se već isprofilisao kao svojevrsni IT centar u regionu. Ovo i ne čudi sa obzirom na to da je prema izveštaju Svetskog investicionog foruma biznis anđela (WBAF) od letos, IT sektor u Srbiji svrstan među "top 3" u svetu, beležeći rast od 26,2% godišnje, sa ukupnim izvozom od 1, 1 milijardi evra na godišnjem nivou.
Ovo su ujedino i tri sektora na koja je RAV najviše fokusiran, mada zbog pandemije i mi moramo da se pregrupišemo i promenimo prioritete. IT nema previše problema, i dalje ima stranih investitora koji ulažu u akvizicije i startupove. Prateća automobilska industrija je u većem problemu svuda u svetu, mada kod nas za sada oni nisu veliki. Velike kompanije koje već rade ovde su nastavile sa ulaganjima i proširenjima prema planovima, a ni najavljeni dolasci nisu otkazani. Tako je, recimo, japanski proizvođač guma, kompanija Toyo Tires, zvanično postala vlasnik 63 hektara zemljišta u severoistočnoj industrijskoj zoni u Inđiji, i planira da do kraja 2023. godine uloži 364 miliona evra u opremu i pogone, koji će se prostirati na površini od 300.000 kvadratnih metara. Naša će pomoć trebati domaćim kompanijama u ovom sektoru, jer će neki morati da traže nove kupce i tržišta, a neki će morati i da potpuno promene proizvodnu i da se prebace na sektore koji imaju rast.
Što se tiče agrobiznisa, to je sektor na koji ćemo se najviše fokusirati u narednom periodu, a posebno na prerađivačku i prehrambenu industriju, koja ima najveće učešće (19%) u prerađivačkoj industriji Vojvodine, pre proizvodnja koksa i derivata nafte (17%), farmaceutskih proizvoda (14%) i proizvodnje motornih vozila i prikolica (8%). Pandemija je još više pokazala da postoji nedostatak hrane na globalnom nivou, a da mi imamo velike potencijale da proizvodimo hranu i za sebe i za izvoz. Pružaćemo podršku našim preradjivačima i radićemo na dolasku stranih investitora u ovaj sektor.
Važno je napomenuti da je i pored pandemije i krize Vojvodina dobila deset novih kompanija i nekoliko značajnih reinvesticija. Pored spomenute japanske kompanije Toyo Tires, tu je i investicija još jedne japanske kompanije, grupacije Nidec Corporation, koja proizvodi male elektromotore i koja bi uskoro trebalo da donese konačnu odluku o tome da li će u Novom Sadu izgraditi fabriku i istraživački centar. U Vojvodinu su došle i nemačke kompanije BMTS (prateća automobilska industrija), Naval Box (proizvodnja kontejnera), SD Hirsch (automotive), češka kompanija SPEL Manufacture (metal), italijanski Parilab (proizvodnja obuće) itd. Značajne reinvesticije, između ostalih, imali su francuski Mecafor, koji je u Kikindi izgradio pogon za proizvodnju delova za avioindustriju, kao i mađarski Knott Autoflex, koji je u Bečeju otvorio pogon za toplo cinkovanje proizvoda od gvožđa i čelika.
Statistika Razvojne agencije Vojvodine o stranim direktnim investicijama u pokrajini:
- Ukupno 480 stranih kompanija iz 46 zemalja je investiralo u APV 10 milijardi evra. Od 480 kompanija, još uvek je 386 aktivno i one zapošljavaju 96.688 radnika.
- Top 5 zemalja investitora po visini investicija: Nemačka (1.492 milijarde evra; 52 kompanije), SAD (1.023 milijarde EUR; 18 komp.), Italija (915 miliona EUR; 75 komp.), Francuska (848 miliona EUR; 22 komp.), Slovenija (817 miliona EUR; 34 kompanije).
- Najviše investicija u agrobiznisu (1,2 milijarde EUR), u kojem posluje i najviše stranih kompanija – 80.
- Najviše zaposlenih ima u automotive (28.000), potom u agrobiznisu (11,500), te u tekstilnoj industriji (11.000).
Koji su najveci i najznacajniji Nemacki investitori prisutni u Vojvodini i sta ih je privuklo
Nemačka je tradicionalno jedna od najvećih zemalja investitora u Vojvodini.
Prema informacijama RAV-a, u Vojvodinu su ukupno 63 nemačke kompanije uložile 1,5 milijardi evra, a trenutno su aktivne 54 kompanije, koje zapošljavaju 22.174 ljudi. Nemačka prednjači po broju zaposlenih (slede Italija, SAD, Francuska i Slovenija), kao i po visini investicija, dok je po broju aktivnih kompanija (54) na drugom mestu, iza Italije (76).
Najviše nemačkih kompanija je ulagalo u agrobiznis (8 kompanija), automobilsku industriju (7), elektronsku indutriju (7), građevinsku industriju (7), metalsku (4), plastičarsku (4), kao i u farmaceutsku, medicinsku i naftnu industriju, te u trgovinu, usluge, tekstil i IKT.
Među nemačkim kompanijama u Vojvodini nalaze se Siemens, Stada, Metro, Fresenius Medical Care, Thyssenkrupp, Henkel, Mehler Vario System, Geze, Mühlbauer, Lidl, Carl Warrlich, Dr. Oetker, Phoenix pib. One koje obezbeđuju delove za autoindustriju su Bosch GmbH, IGB Automotive (ćerka-firma kompanije IG Bauerhin), DAD Dräxlmaier Automotive (ćerka-firma Dräxlmaier Group), Norma Group, ContiTech (ćerka-firma kompanije Continental AG), Continental sa svojim centrom za istraživanje i razvoj softverskih rešenja za auto-industriju, ZF (ZF Friedrićshafen AG), jedan od lidera u proizvodnji auto-komponenti, koja je u industrijskoj zoni u Pančevu 2019. otvorila fabriku za proizvodnju delova za automobile, brodove i železnicu, i mnoge druge nemačke kompanije.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega