SRBIJA U ZAČETKU E-TRGOVINE: Kupci ne veruju karticama, radije plaćaju pouzećem
Digitalna trgovina u Srbiji doživela je ekspanziju, prolazeći kroz različite faze, od prihvatanja novog modela kupovine, pa sve do otvaranja internet prodavnica sa najraznovrsnijom robom. Ipak, korisnici u Srbiji su, kada je reč o digitalnom sistemu kupovine, još uvek nepoverljivi, te se još uvek odlučuju za plaćanje pouzećem, koje je sporo i neefikasno, izjavio je Marjan Stojanović, sekretar Udruženja za elektronske komunikacije i informaciono društvo u PKS.
- Asortiman traženih proizvoda putem interneta u vreme pandemije kovida se proširio i preko onlajn prodavnica se poručivalo sve, odeća, obuća, knjige, cveće, igračke, pokloni, pa čak i roba široke potrošnje - ukazao je on za Tanjug, navodeći da je ekspanzija digitalne trgovine tokom pandemije koronavirusa dovela i do napretka i proširenja poslovanja i privrede u zemlji.
Dodaje da su postojale i elektronske pijace, kao i da je taj trend zbog pogodnosti koje nudi nastavio da se razvija i kada se epidemiološka situacija popravila.
Inače, prema istraživanjima PKS, naša zemlja je sada, u odnosu na svetske standarde, u začetku prihvatanja e-trgovine kao modela kupovine koji olakšava ljudima svakodnevni život.
- Stranac je konformista i naučen je da, preko jedne platforme kao što je elektronska prodavnica Amazon, može da nabavi sve što bi nabavio u šoping-molu ili sa drugog kraja sveta, sa sigurnošću dostave u određenom roku, a to je trend kome Srbija u narednim godinama treba da teži - naglašava Stojanović.
Napominje da je sada ključni period za razvoj i utvrđivanje standarda funkcionisanja elektronske trgovine u Srbiji. Kako objašnjava, kupci su sada videli da na raspolaganju imaju mnogo veći asortiman proizvoda koji mogu da naruče i kupe elektronskim putem u odnosu na pre godinu i po dana.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti