NI MRTVIM SRBIMA NE DAJU MIRA: Hrvatska namerno ODUGOVLAČI identifikaciju više od 900 stradalih tokom devedesetih!
Hrvatska država ne samo da je tokom akcije „Oluja“ avgusta 1995. godine proterala oko 250.000 Srba nego čak ni mrtvima ne da mira. Naime, na identifikovanje čeka oko 900 tela ubijenih i stradalih Srba u Hrvatskoj tokom devedesetih, ali tamošnje vlasti odugovlače s tim procesom. Takođe, postoji i više desetina grobnica koje još nisu ekshumirane.
Nema pomaka
Predsednica Udruženja porodica nestalih i prognanih lica „Suza“ Dragana Ðukić kaže da ni posle 27 godina od hrvatske akcije „Oluja“ nema pomaka u procesu ekshumacije kao ni u ostvarivanju drugih prava krajiških Srba. Ona za Kurir potvrđuje da je proces ekshumacije u Hrvatskoj u zastoju, kao i da su rezultati poražavajući.
- I posle 27 godina od „Oluje“ različiti su pogledi na tadašnja dešavanja, a to znatno utiče na suočavanje s prošlošću, kao i na rešavanje sudbine nestalih - kaže Ðukićeva.
Dodaje da je proces ekshumacije i identifikacije posmrtnih ostataka u Hrvatskoj od samog početka bio nezadovoljavajući i da sada ima sve manje identifikovanih - za godinu dana svega pet tela.
- Tim tempom ovaj proces neće biti završen ni za 50 godina. U hrvatskim institutima sudske medicine u Zagrebu, Osijeku i Rijeci nalazi se više od 900 posmrtnih ostataka koja čekaju identifikaciju. Porodice nestalih su učinile sve što je trebalo i što je bilo do njih. Hrvatskoj je dostavljen sav DNK materijal za upoređivanje, ali oni kažu da nema poklapanja. Pošto ne postoji monitoring, stiče se utisak da na taj način jednostavno žele da rastegnu ceo postupak i tako izbegnu odgovornost, jer samo ćutanje o zločinu isto je kao i da se sam zločin nije dogodio - ističe Ðukićeva.
Štite zločince
Direktor dokumentaciono-informacionog centra „Veritas“ Savo Štrbac navodi da na institutima u Hrvatskoj ima oko 360 ekshumiranih tela, koja sigurno potiču iz vremena „Oluje“, ali još nisu identifikovana.
- Ima i oko 60 registrovanih grobnih mesta koja nisu ekshumirana. Kad se zna gde su ta grobna mesta, trebalo bi to i da se ekshumira, ali oni u Hrvatskoj sve to potežu polako - rekao je Štrbac.
Dodao je da Hrvatska nije raspoložena da sudi svojim zločincima.
- Otvoreno je mnogo istraga za „Oluju“, ali reč je o klasičnim krivičnim delima, dok krađe i ubistva nisu podvodili pod ratni zločin - objašnjava Štrbac.
Podseća i da je glavni tužilac Sudskog mehanizma u Hagu Serž Bramerc u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija rekao da Hrvatska nije baš raspoložena da sudi svojim zločincima, uz ocenu da mu je za jedno ovakvo priznanje trebalo 27 godina.
- Međutim, Bramerc ni to ne bi izjavio da nije bio isprovociran izjavom glavnog državnog tužioca Hrvatske koja je u vezi s Petrovačkom cestom rekla da njihovi tužioci nisu našli nikakav dokaz za zločin - naglasio je Štrbac.
Autor: Boško Vukčević
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!