Učenici Ekonomske škole “9. maj” u Sremskoj Mitrovici su u septembru ugostili svoje vršnjake iz Evrope u okviru Erasmus+ mobilnosti učenika na temu tehnike i tehnologije. Oni su se družili, učili na zadatu temu, učili jezik jedni od drugih, razmenili iskustva, putovali, a Evropljani su u Sremskoj Mitrovici imali priliku da upoznaju našu tradiciju, obiđu neke naše lepe gradove, a čak su imali priliku da nauče osnovne korake nekoliko narodnih igara.

Erasmus+ moblinosti učenika je veoma popularan način učenja, razmene iskustva, ali i putovanja među srednjoškolcima i studentima. Bila je ovo prilika da razmene svoja znanja u oblasti tehnike i tehnologije. Mladi iz Španije, Portugala, Poljske i Ruminjie boravili su u domovima svojih vršnjaka u Sremskoj Mitrovici, a takođe, mitrovački srednjoškolci su ranije posetili njihove zemlje, gde su bili njihovi gosti. U okviru ovog projekta ostala je još poseta Ruminiji u novembru, ali time se ova saradnja ne završava, jer ih očekuje novi Erazmus projekat.

“Projekat je počeo u septembru 2020. godine i do sada smo imali tri mobilnosti učenika, ovo je četvrta. Putovali smo u Portugal, u Španiju i u Poljsku, i imamo još jednu moblinost u novembru koja će se održati u Rumuniji. Cilj ovog projekta jeste da se đaci bliže upoznaju sa temom tehnike i tehnologije, što je pogotovo važno za našu školu, jer mi nismo tehnička škola i da prošire svoja znanja na tu temu, a putovanje je po meni još važniji cilj ovog projekta, pošto učenici upoznaju svoje vršnjake iz četiri različite države. upoznaju njihove kulture kad tamo otputuju, probaju njihovu hranu, vide način života, pošto tamo kad borave, borave u porodicama”, kaže za Sremska Mitrovica živi, Neda Tović, profesorka iz ove škole.

UČENICI EKONOMSKE ŠKOLE U SREMSKOJ MITROVICI UGOSTILI VRŠNJAKE IZ EVROPE: Razmenili znanja u oblasti tehnike i tehnologije Autor: Ekonomska škola “9. maj”

Ekonomska škola će u februaru naredne godine sa svojim partnerima započeti novi program mobilnosti učenika na temu ekologije. Utisci koje gosti iz ove četiri zemlje nose kući su sjajni. Ističu da su oduševljeni Sremskom Mitrovicom, druženjem i atmosferom koju su imali. Đaci su imali više aktivnosti tokom sedmodnevnog boravka, pokazivali su svoju tradiciju kroz hranu, a posetili su Beograd i Sremske Karlovce. Domaćini su se potrudili da prikažu našu tradiciju, pa je izmešu ostalog profesorica Olivera Radosavljević goste iz Evrope naučila da igraju Moravac, Užičko i Vlaško kolo.

“Razmena je možda i najvažnija stvar u ovim projektima mobilnosti zato što oni mogu da nauče o kulturi i tradiciji drugih zemalja. Zemlje koje su uključene u ovaj projekat su različite. Imate zemlje kao što su Portugal i Španija, koje su vrlo slične, a tu su Poljska, Srbija i Rumunija. Veoma je interesantno za učenike, zato što mogu da nauče mnogo o kulturi, tradiciji, ljudima, a to je jedan od predmeta projekta. naučiti o kulturi, tradiciji. Stoga, uče mnogo i to je dobro za njih”, dodaje Gonzalo Moral, nastavnik iz Španije.