Nemačka fondacija Fridrih Ebert predstavila je plan za osnivanje ZSO koji bi mogao da izgleda kao: "Više od NVO, manje od autonomije". To su granice ovlašćenja koje Berlin predviđa za potpisanu Zajednicu srpskih opština pre deset godina. U planu piše da da nadležnosti u oblastima obrazovanja i zdravstva i delimično urbanizma koje bi dobili Srbi sa Severa KiM bile bi zagarantovane zakonom, a sve odluke bi morao da potvrdi pokrajinski parlament.

U nacrtu Statuta piše i da ZSO čini deset opština sa srpskom većinom i zastupa njihove i interese lokalnog stanovništva. članstvo je dobrovoljno, a procedure za dodatno članstvo, isključenje iz članstva i raspuštanje ZSO utvrđuju se preciznije Statutom.

ZSO je prethodnih meseci došla u fokus, uprkos odbijanju tzv. premijera Aljbina Kurtija da ispoštuje potpisano u Briselskom sporazumu. Izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijal Ekosbar istakao je da će ZSO biti formirana sa ili bez Aljbina Kurtija, a u prilog tome ide i potez američke ambasade u Prištini da zakaže sastanak sa predstavnicima tzv. kosovske vlasti, političkim partijama, predstavnicima civilnog društva i diplomatama na KiM, na čijem dnevnom redu je ZSO, a na koji poziv nije dobio Aljbin Kurti.

Deo međunarodne zajednice stavio je rešenje pitanja statusa KiM kao prioritetno predstavljanjem francusko-nemačkog plana. O planu je detaljno govorio predsednik Aleksandar Vučič ističući da nam sledi prekid evrointegracija i povlačenje stranih investicija ukoliko ga ne prihvatimo. O tim posledicama piše i istraživački centar Demostat, ističući da nas čekaju i određene povlastice ukoliko prihvatimo ovaj plan, a jedna je ulazak Srbije u EU do 2030. godine

A šta nas čeka ako ga prihvatimo istakli su iz istraživačkog centra Demostat pozivajući se na diplomatske izvore, a jedna od povlastica bila bi članstvo u EU do 2030. godine.

Šta sve predviđa plan za ZSO?

Zbog čega Aljbin Kurti nije pozvan na zakazanu raspravu o ZSO?

Koje su još pogodnosti koje nas čekaju ako prihvatimo francusko-nemački plan?

Da li Srbija može u EU do 2030?

Gosti Usijanja:

Zoran Milosavljević - politikolog

Milan Đukić - politički analitičar

Urednica i voditeljka - Jelena Pejović