Tlo na Balkanu ne miruje. Susednu Rumuniju pogodio je zemljotres jačine 5.7 stepeni po Rihterovoj skali, nakog čega su se osetila još tri slabija podrhtavanja tla, a potresi su se osetili i u našoj zemlji. Epicentar novog zemljotresa zabeležen je na 16 kilometara od mesta Targu Žiju. Podrhtavanje se osetilo i u Beogradu, a u Vršcu su ljudi bežali iz svojih domova i poslovnih objekata. Panika je bila uočljiva i još veća jer su svima još sveže stravične scene iz ugroženih oblasti Turske i Sirije

. Aparati Republičkog seizmološkog zavoda zabeležili su i potrese rano jutros u Kraljevu nešto pre 6 časova, dva zemljotresa u Boru, a poslednji se osetio na teritoriji cele zemlje. Pre nekoliko dana zabeležen je i potres od 2,4 stepena po Rihteru kod Malog Zvornika, a dan ranije podrhtavalo je tlo i u Loznici gde je bilo 2 stepena po Rihteru.

Da li ima razloga za paniku? Kako se jačina zemljotresa prenosi horizontalno? Koliko je Rumunija ugrožena od novih zemljotresa, a koliko Srbija? Da li su poslednji potresi u Rumuniji i Srbiji nezavisni zemljotresi ili su posledica katastrofe u Turskoj i Siriji? Kako se zaštiti u slučaju da dođe do jačeg potresa?

Na ova pitanja odgovoriće gosti Usijanja:

prof. dr Ana Mladenović s Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu

i

prof.dr Dragoman Rabrenović, direktor Republičkog geološkog zavoda Srbije

Urednica i voditeljka: Jelena Pejović Gledajte Usijanje od 19.55 časova na Kurir televiziji!