EKOLOŠKA TRANSFORMACIJA NOVOG SADA
Čak 2,5 milijardi dinara u Srpskoj Atini utrošeno za očuvanje životne sredine, biciklizam i inovativna otpadna rešenja
U Novom Sadu od 2012. do 2021. za zaštitu životne sredine uloženo je čak 2,5 milijardi dinara, što nedvosmisleno pokazuje da je poboljšanje kvaliteta života građana Novog Sada cilj zbog kojeg se poslednjih godina pokreću mnoge inicijative u tom gradu. Uloženo je mnogo napora da se povećaju zelene površine i poboljša kvalitet gradskih šuma, pa danas zelene površine pokrivaju približno 38 odsto urbanih površina u gradu uz urbanizovane delove prigradskih naselja.
Zeleni katastar
Tokom poslednje decenije zasađeno je oko 42.000 novih stabala širom gradske teritorije. U cilju što efikasnijeg i što uspešnijeg održavanja postojeće zelene površine, ali i stvaranja nove takve površine, uspostavili su Zeleni katastar, čija se baza podataka postepeno popunjava podacima, pružajući im pomoć pri izradi smernica za dalji razvoj i unapređenje gradskog zelenila.
Raj za 40.000 biciklista
Novi Sad ima skoro 100 kilometara biciklističkih staza i čak 40.000 biciklista. Solidna kilometraža biciklističkih staza, koje se nalaze duž većine gradskih saobraćajnica, omogućava da se mnoge znamenitosti mogu videti i u toku vožnje biciklom ulicama grada. Posebno je atraktivna biciklistička ruta „EuroVelo 6“ uz Dunav. Vizija gradske uprave je da se u narednom periodu broj biciklista na ulicama Novog Sada poveća i da bicikli, kao ekološki prihvatljivo prevozno sredstvo, u narednim godinama u velikoj meri zamene korišćenje automobila. Zato se dodeljuju subvencije za nabavku bicikala i grade nove biciklističke staze.
Plan za zeleniji grad
Novi Sad može da se pohvali i savremenim postrojenjem za preradu otpada, vrednim preko 740.000 evra, koji su finansirali Grad Novi Sad i nemački GIZ. Ta investicija je još jedan od pokazatelja da Novi Sad i Srbija, u saradnji s međunarodnim partnerima, ulažu u Zelenu agendu. Otpad koji je do tada predstavljao problem, postaje ekonomski potencijal. Biomasa kompostiranjem dobija novu upotrebnu vrednost, pretvara se u humus i koristi se za ozelenjavanje i očuvanje prirodnih potencijala našeg grada. Postrojenje zahvata površinu od 10.000 kvadratnih metara, koja je dovoljna da se preradi 5.000 tona biomase na godišnjem nivou.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Kurir.rs
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva