REZOLUCIJA U SREBRENICI KAO ANATEMA NA SRBE: Da li će se izglasati ili odbaciti? Da li je moguć opstanak BiH posle toga?
Na Srbe se više nikada neće gledati isto, ako se u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija izglasa Rezolucija o Srebrenici. Prefiksom „genocidni“, na srpski narod će biti bačena anatema i kolektivna odgovornost. Konačni nacrt će biti predstavljen 17. aprila, a predlog su podnele Nemačka i Ruanda. Mišljenja su da je unapred obezbeđen rezervoar glasova koji će zapečatiti ugled Srbiji i Republici Srpskoj, mada se u samom nacrtu ne precizira etnička pripadnost niti se spominju srpske vojne snage, već se kako oni koji su imali uvid kažu, ističe kroz pravnu kategoriju genocida. To ne menja snagu udara koji bi pogodio Srbiju. Do dana glasanja, srpsko rukovodstvo će činiti snažnu diplomatsku ofanzivu da osigura što više glasova protiv rezolucije. Ipak, ostaje pitanje kakvu će krajnju matematiku iznedriti 193 države koje treba da glasaju.
U Usijanju pitamo:
Kako će se na Srbe gledati u svetu ako se usvoji rezolucija?
Da li je moguć opstanak BiH posle toga?
Da li se Nemačka zalaže zbog sopstvenih interesa, kako njeno genocidno delovanje tokom Drugog svetskog rata ne bi ostalo usamljeno?
Kako oni koji argumentacijom „nećemo se vraćati u prošlost“ odbijaju razgovor o NATO agresiji, sada uživaju u oživljavanju duhova prošlosti?
Gosti Usijanja:
dr Rajko Petrović, politikolog
Milimir Mučibabić, univerzitetski profesor i senator Senata Republike Srpske
Nenad Vuković, predsednik Društva lobista Srbije
Urednica i voditeljka Silvija Slamnig
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti