U Crnoj Gori se 41,1 odsto građana izjašnjava kao Crnogorci, a 32,9 odsto kao Srbi, rezultati su popisa stanovništva koje je 15. oktobra saopštila Uprava za statistiku MONSTAT.
Jezik kojim se govori u Crnoj Gori takođe je pokazao raznolikost. Srpskim jezikom govori 269.307 osoba, dok crnogorski koristi 215.299 građana.
Popis je više puta bio odložen, najpre zbog pandemije koronavirusa 2021. godine, a zatim i zbog protivljenja opozicije, koja je tražila da se izostave pitanja o veroispovesti i etničkoj pripadnosti. Ipak, popis je konačno sproveden od 3. do 28. decembra 2023. godine.
U narednim danima očekuje se objava dodatnih podataka o stanovništvu, dok je direktor Uprave za statistiku, Miroslav Pejović, naglasio da je popis bio jedan od najtransparentnijih do sada.

U Usijanju pitamo: Da li ovi rezultati pružaju uvid u aktuelnu demografsku i etničku sliku Crne Gore? Da li je postojala mogućnost da neka pitanja budu opcionalna kako bi se izbegla politizacija? Da li je ovo zaista “najtransparentniji popis” koji je sproveden u Crnoj Gori?

Gosti Usijanja:

Đorđe Vukadinović, politički analitičar i urednik Nove srpske političke misli
Dejan Miletić, predsednik Centra za pročavanje globalizacije
Predrag Savić, advokat


Uživo uključenje:
Mihailo Asanović, predsednik opštine Zeta 
Video izjava iz Podgorice: Balša Božović, predsednik Akademije za demokratski razvoj
Urednik i voditelj: Jelena Pejović


Jelena Pejović