Slušaj vest

U demokratiji, protesti su legitimno sredstvo izražavanja volje građana, a opozicija je poželjan i ključan korektivni faktor koji osigurava balans i odgovornost vlasti. Međutim, demokratija može biti zloupotrebljena kada se sloboda izražavanja, kretanja i okupljanja koristi za manipulaciju, kada manjina veštački podiže političke tenzije.

Više od mesec dana na ulicama u Srbiji opozicija se okuplja sa svojim pristalicama, blokade su se sa raskrsnica proširile i na pojedine fakultete, ali sve to, umesto instrumenta pravde i konstruktivnosti, postalo je alat destabilizacije u rukama pojedinih političkih interesnih grupa.

Možda je stanje najbolje opisao čovek koji za komentarisanje protesta ima najbolje reference, kao jedan od lidera studentske pobune 96/97, prof. Čedomir Antić, koji je uprkos blokadi držao predavanje. On je rekao: „Filozofski fakultet je uvek bio bastion demokratije i otpora, ali mi sada ovo deluje kao uprezanje rols-rojsa u vola. Vođe današnjih blokada ne mogu da napune ni plato ispred fakulteta, a kamoli da u četiri trake prošetaju Ulicom Kneza Miloša.“

Pitamo: Ko se nada da će bez masovnosti napraviti revoluciju?

Gosti Usijanja:


Stefan Krkobabić, narodni poslanik i šef poslaničkog kluba PUPS


Ibro Ibrahimović, član Predsedništva SPS

Ljubomir Đurić, potpredsednik Centra za nacionalnu politiku

Urednica i voditeljka Silvija Slamnig