Značajan segment sprečavanja bujičnih poplava je ozelenjavanje priobalnih delova, nasipa, u Beogradu postoji 187 rečnih tokova i zaista ih treba uređivati, kazao je Trivan

BEOGRAD - Gradski sekretarijat za zaštitu životne sredine već nekoliko godina sprovodi strategiju pošumljavanja Beograda kao vid prevencije od poplava, i do sada je pošumljeno 450 do 500 hektara na onim područjima koja mogu biti plavna, izjavio je danas gradski sekretar za zaštitu životne sredine Goran Trivan.

Trivan je kazao da sekretarijat već nekoliko godina sprovodi aktivnosti u okviru politike takozvanih plavo-zelenih koridora.

"Značajan segment sprečavanja bujičnih poplava je ozelenjavanje priobalnih delova, nasipa, u Beogradu postoji 187 rečnih tokova i zaista ih treba uređivati", kazao je Trivan novinarima na Šumarskom fakultetu gde je prisustvovao skupu o bujičnim poplavama.

On je objasnio da drveće, odnosno šume i šumsko zemljište u značajnoj meri, a u pojedinim situacijama gotovo stoprocentno, "upijaju" vodu čime se sprečavaju bujične poplave.

"Beograd je već odavno, nekoliko godina unazad, počeo da čini ono što treba da čini...Ali to nije dovoljno, mi nismo zadovoljni onim što smo stigli da učinimo samo zato što nije bilo dovoljno para", kazao je Trivan.

On je međutim naglasio, da je ključno poslušati struku i da nije sve u novcu, dodajući da je pošumljavanje najjednostavniji, najjeftiniji i najefektniji način ublažavanja klimatskih promena i sprečavanja bujica.

Trivan je poručio da svake godine svi moraju biti spremni za ovakve situacije, jer je reč o katastrofama koje odnose živote i štete životnoj sredini.

On je kazao je i da na gradskom i nivou republike treba da bude osnovano malo, efikasno i stručno telo pri jednom od ministarstva koje će se isključivo baviti bujicama i zaštitom od poplava.