Biće otpora, ne sumnjajte. Oni bi najradije da nas sve vide u gasnoj komori, ali neće uspeti", kazao je na konferenciji za novinare predsednik Udruženja sindikata penzionera Srbije Milorad Vujasinović

BEOGRAD - Udruženje sindikata penzionera Srbije zatražilo je danas sastanak sa gradonačelnikom Beograda Sinišom Malim, povodom odluke o novim cenama gradskog prevoza za penzionere, i najavilo "otpor" ukoliko dogovor ne bude postignut do 1. februara.

"Biće otpora, ne sumnjajte. Oni bi najradije da nas sve vide u gasnoj komori, ali neće uspeti", kazao je na konferenciji za novinare predsednik Udruženja sindikata penzionera Srbije Milorad Vujasinović.

On je podsetio da su upravo današnji penzioneri na radnim akcijama izgradili Beograd i da sa njima "neće moći tako".

On nije precizirao o kakvoj vrsti otpora će biti reč, pošto se još razvija strategija, ali je poručio da će taj otpor biti "bezbedan po penzionere, ali bolan po vlast".

Ipak na današnjoj konferenciji za novinare čuo se i predlog da penzioneri umesto BusPlus kartica iz špilova karata izvuku džokera i kontrolorima pokažu "kartu koja menja sve ostale".

Prema rečima Vujasinovića za penzionere bi bilo prihvatljivo da umesto dosadašnjih oko 400 dinara uvede cena karte od dvesta dinara za sve one koji imaju primanja veća od 13.000 dinara.

Oko 45.000 penzionera sa primanjim manjim od tog iznosa bilo bi oslobođeno plaćanja.

"Tražiomo da nas primi gradonačelnik i da sa njim porazgovaramo. Rok je do prvog februara", kazao je predsednik Udruženja sindikata penzionera Srbije. On je najavio da će penzioneri istrajati i u borbi protiv odluke o smanjenju penzija, a u martu se očekuju i protesti tim povodom.

Prema nedavnoj odluci penzioneri koji imaju primanja do 10.000 dinara dobijaju potpuno besplatan prevoz, što znači da više neće plaćati ni sadašnjih 33,92 dinara mesečno. Penzioneri koji primaju između 10.000 i 25.000 dinara mesečno plaćaće istu cenu karte kao i do sada, odnosno 407 dinara godišnje ili 33,92 dinara mesečno.

Penzioneri sa primanjima većim od 25.000 dinara mesečno su podeljeni u dve kategorije - penzioneri koji primaju od 25.000 do 50.000 dinara plaćaće ubuduće 990 dinara mesečno. Penzioneri koji primaju više od 50 hiljada dinara plaćaće ubuduće mesečno 1.495 dinara.

Za ovu kategoriju novi sistem počinje da važi od 1. marta, tako da će oni u februaru plaćati 990 dinara. Sa druge strane, član Gradskog veća Dragomir Petronijević ocenio je da novim sistemom naplate karata, koji stupa na snagu od 1. februara, pokazano da uz pojeftinjenje karata za gotovo pola miliona ljudi može da se poveća naplata.

On je pozvao penzionere sa primanjima manjim od 25.000 dinara, da dostave original poslednjeg penzionog čeka, kako bi ostvarili pravo na besplatnu ili povlašćenu godišnju kartu za javni prevoz u iznosu od 407 dinara.

Dokumentaciju umesto penzionera može predati i neko drugi, a umesto penzionog čeka mogu dostaviti original potvrdu PIO fonda o visini penzije ne stariju od 15 dana. On je ocenio da je dosadašnji sistem bio neodrživ zbog izdataka većih od milijardu dinara mesečno, koje je grad morao da izdvaja za održavanje gradskog prevoza.

"GSP godišnje košta Grad Beograd 14,8 milijardi, pet miliona litara goriva mesecno, zbog ovoga i pravimo novi tarifni sistem koji će omogućiti veću naplatu i bolju kontrolu", kazao je Petronijević.

On je naveo da je novim tarifnim sistemom sa četiri kategorije napravljen pošteniji sistem. "Osim što smo smanjili cene za skoro pola miliona ljudi, zaštitili smo oko 60 odsto penzionera sa najnižim primanjima i obezbedili da ostali plaćaju tri ili dva puta niže od zaposlenih koji imaju sličnu visinu plate", kazao je Petronijević.

On je naveo da u Beogradu ima gotovo 31.000 penzionera sa penzijom većom 50.000 dinara, a od njih skoro 11.000 ima više od 100.000 dinara. "Da li je normalno da oni i dalje plaćaju prevoz 33 dinara mesečno ?" upitao je Petronijević.

On je istakao da je većina građana novi tarifni sistem sjajno prihvatila, a "jedino se bune bogati penzioneri, koji drže konferencije za štampu i kriju se iza sindikata".

Petronijević je podsetio i da je cena karata koja je uvedena za penzionere u Beogradu niža od cene karata u Sofiji, Zagrebu ili Atini čak i u Novom Sadu, ista je kao u Nišu i za tridesetak dinara skuplja nego u Subotici.