VESIĆ OBIŠAO TREĆU BEOGRADSKU GIMNAZIJU: Sramota u kakom je stanju školska zgrada!
BEOGRAD - Gradski menadžer Goran Vesić i članica Gradskog veća Tanja Popović posetili su danas Treću beogradsku gimnaziju na poziv novog direktora Milenka Macure, koji je predstavnicima grada predočio probleme sa kojima se škola susreće pre početka nove školske godine.
Posle obilaska zgrade, Vesić je istakao da je zapanjen stanjem u kome se nalazi zgrada ove eminentne školske ustanove, posebno kada se uzme uobzir da je reč o jednoj od najstarijih zgrada u Beogradu, koja je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture i koja je izgrađena 1906. godine.
"Zapanjen sam stanjem zgrade ove gimnazije i mogu da upotrebim jednu tešku reč - sramota. Nedopustivo je da gimnazija sa ovakvim renomeom radi u zgradi u kojoj krov prokišnjava, učionice nisu uslovne, sa zidovima punim vlage i sa pojedinim učionicama bez dnevnog svetla. Besan sam na prethodno rukovodstvo koje nije pokušalo da skrene pažnju nadležnih državnih organa na ove probleme i koje je dopustilo da se zgrada ovako zapusti. Ovde nije samo problem što krov prokišnjava, već mnoge neuslovne učionice nemaju osnovna sredstva za rad, a verovali ili ne, škola nema internet u 21. veku! Ova škola, nažalost, na najbolji način odslikava u kakvom su stanju naše školstvo i obrazovni sistem", istakao je Vesić.
On je ukazao da je unutrašnjosti zgrade potrebna ozbiljna sanacija, ali i izgradnja nekih novih kapaciteta, u skladu sa uslovima koje bi dobili od Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda. Takođe će, kako je najavio, Agencija za investicije i stanovanje Grada Beograda proveriti u najkraćem roku da li je potrebno da se doradi projekat rekonstrukcije škole koji je izradio CIP pre nekoliko godina.
"Skupština grada će, zajedno sa Ministarstvom obrazovanja, učiniti sve kako bi ova škola i njeni učenici dobili uslove za rad odgovarajuće 21. veku i koja će opravdati titulu elitne beogradske gimnazije. Grad nema dovoljno para jer smo zatekli dug od preko milijardu evra, ali sam siguran da zajedničkom akcijom sa ministarstvom i donatorima možemo da učinimo nešto za ovu školu", ukazao je gradski menadžer.
Članica Gradskog veća Tanja Popović izjavila je da je već obavila razgovore sa potencijalnim donatorima koji bi uveli internet u školu i donirali bar jednu učionicu za informatiku.
"Već danas sam preduzela mere da ova škola u najkraćem roku dobije internet, kao i da opremimo bar jednu učionicu za informatiku sa modernim kompjuterima. To je nešto što možemo da uradimo odmah, a za ozbiljnije zahvate treba vremena i mi ćemo da se bavimo time", rekla je Tanja Popović.
Vršilac dužnosti direktora gimnazije Milenko Macura je istakao da se u poslednjih 15 godina ništa nije ulagalo u ovu zgradu.
"Nije se vodilo računa o osnovnim sredstvima, a kamoli o onim posebnim koja su vrlo bitna za normalno funkcionisanje procesa nastave. Kao doktor informacionih tehnologija sam zapanjen da zgrada nema internet i da učenici iz informatike rade na zastarelim računarima – PC 286 i 386. Takođe je nedopustivo da su parking u dvorištu zgrade koristila lica koja nemaju veze sa ovom ustanovom, s čijom praksom smo odmah prekinuli", istakao je Macura i zahvalio gradskom menadžeru i članici Gradskog veća što su se odmah odazvali pozivu da posete školu i najavili rešavanje nagomilanih problema.
On je dodao je za direktora imenovan pre nekoliko dana i da je odmah preduzeo mere da alarmira javnost kako bi se svi upoznali sa teškim stanjem u kome se nalazi škola.
"Gradski menadžer Vesić i članica Veća Tanja Popović došli su za jedan dan posle mog poziva i zaista sam im zahvalan na tome što su pokazali volju da pomognu", rekao je Macura.
Poseti je prisustvovala i zamenica direktora Agencije za investicije i stanovanje Grada Beograda Dušica Anđelković.
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila