Otvoren Muzej srpske diplomatije
BEOGRAD - U Beogradu je otvoren Muzej srpske diplomatije, uz ocenu ministra Vuka Jeremića da je, zahvaljujući diplomatskom radu, ugled Srbije u svetu danas daleko veći nego ranije, i uz poruku šefa države u prethodne četiri godine Borisa Tadića - da se od srpske diplomatije tek očekuju i veliki napori i značajni doprinosi.
Muzej u kojem je predstavljeno dva veka srpske diplomatije otvoren je u Ministarstvu spoljnih poslova na svečanosti kojoj su, pored Tadića i Jeremića, prisustvovali bivši potpredsednik Vlade Božidar Đelić, ministar kulture Predrag Marković, diplomatski kor, predstavnici SPC-a, princ Aleksandar Karađorđević i direktori arhiva Srbije i Jugoslavije, Narodne biblioteka i drugih institucija koje su aktivno učestvovale u formaranju postavke muzeja.
Jeremić je u obraćanju poručio da Srbija i dalje ima četiri spoljnopolitička prioriteta: integraciju u EU, rešavanje pitanja Kosova, regionalna saradnja i ekonomska diplomatija.
Rekapituliravši dostignuća i aktivnosti srpske diplomatije kroz istoriju, Jeremić je naglasio da je Srbija danas ponovo vidljiva i aktivna u međunarodnoj areni i domaćin je velikih međunarodnih skupova, kao što je bio Samit nesvrstanih, prošle godine ili kao što će biti Samit OEBS-a 2015. godine.
On je izrazio uverenje da će Srbija uspeti na evropskom putu i naglasio da se, na primer, prvi put u istoriji jedno pitanje kakvo je pitanje Kosova rešava isključivo mirnim putem.
Tadić je istakao je da je teško očekivati da će se geostrateški položaj Srbije u narednih pet godina promeniti, ali i da će sa ulaskom u EU Srbija imati više kapaciteta da brani svoje interese.
"Od srpske diplomatije se u tom kontekstu očekuju veliki napori i izuzetni doprinosi imajući u vidu iskušenja sa kojima ćemo se suočavati", rekao je Tadić.
On je ocenio da je u predstojećem periodu neophodno ostvariti sinergiju diplomatskih napora, državnih i vandržavnih institucija, jer se samo tako može postići uspeh, a time "obezbediti sigurnost za zemlju i građane".
U vremenima velike ekonomske krize i ekonomskih iskušenja, značaj ekonomske diplomatije posebno dolazi do izražaja i on može biti od presudnog uticaja po razvoj zemlje, ukazao je Tadić.
"Diplomatija reaguje na sadašnjost, ali uvek na umu ima budućnost i to je naš strateški cilj.Narod koji zaboravi svoju prošlost, nema budućnost, ali isto tako narod koji nije orijentisan ka budućnosti uništiće sopstvenu prošlost", poručio je Tadić.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti