Oko 124 porodice biće smešteni u stambene kontejnere sa strujom i vodom u Makišu, Jabučkom Ritu, Resniku, Drenu u opštini Obrenovac, Kijevu u opštini Rakovica i Barajevu

BEOGRAD - Iz neformalnog naselja kod “Belvila” danas je počelo raseljavanje 257 porodica sa 974 osobe, a deo raseljenih će biti smešten u stambene kontejnere sa strujom i vodom na pet lokacija na teritoriji grada Beograda, dok će deo biti vraćen u lokalne samouprave iz kojih dolaze.

Raseljavanje prati zamenik Zaštitnika građana za prava nacionalnih manjina Goran Bašić i pomoćnik gradonačelnika Beograda Živorad Anđelković.

Prema podacima grada Beograda, oko 124 porodice, odnosno 487 osoba iz tog neformalnog naselja, koje imaju prebivalište u Beogradu ili su interno raseljena lica sa Kosova i Metohije biće smešteni u stambene kontejnere sa strujom i vodom u Makišu, Jabučkom Ritu, Resniku, Drenu u opštini Obrenovac, Kijevu u opštini Rakovica i Barajevu.

Za ostale porodice koje mesto prebivališta imaju u lokalnim samoupravama u Srbiji obezbeđen je prevoz do tih mesta.

U naselju će ostati ljudi koji se nalaze na trasi pristupne saobraćajnice sa novog mosta i oni će biti raseljni kasnije.

Zamenik Zaštitnika građana za prava nacionalnih manjina Goran Bašić rekao je da ta institucija ima zadatak da kontroliše postupke javne uprave, ali i da se prati da li će raseljavanje biti obaveljno uz poštovanje ljudskih prava.

"Naši savetnici se nalaze u svih pet naselja u Beogradu, gde će biti smešteni raseljeni iz neformalnog naselja kao i u pet lokalnih samouprava gde će", rekao je Bašić.

On se osvrnuo i na primedbu pojedinih nevladinih organizacija koje su istakle da građani nisu obavešteni gde se raseljavaju, ukazujući da je to možda moguće, ali da su porodice sa kojima je on razgovarao znale gde će to biti.

Pomoćnik gradonačelnika Beograda Živorad Anđelković je rekao da na raseljavanju radi 450 radnika iz gradskih preduzeća, kao i da 110 kamiona i autobusa prevoze lične stvari i ljude do mesta gde će biti smešteni.

On je posetio da se iseljavanje nefomalnog naselja kod Belvila vrši da bi tuda prošla ulica.

Anđelković je dodao da je mnogo bitnije to što grad pokušava da se “pojava koja je zapravo fenomen i na evropskom nivou reši na jedan civilizovan način”.

On je naveo i da je u neformalnom naselju živelo 12 trudnica koje će grad Beograd sada pratiti i koje će biti uključene u zdravstveni sistem, kao i da će više od 100 dece od kojih je samo sedmoro išlo u školu sada biti uključeno u sistem školstva.

U neformalnom naselju kod "Belvila" živi oko 1.000 ljudi.

Kod "Belvila" su lekari iz ekipe Hitne pomoći, a za građane su obezbeđeni autobusi GSP-a i "Laste" koji prevoze do mesta gde će biti smešteni.