OBRENOVAC: Svečano otvorena rekonstruisana gimnazija
"To je predstavljalo zajednički projekat EU, Norveške, Vlade Srbije, lokalne samouprave i bez angažovanja svih strana ne bi bilo konkretnog rezultata", rekao je šef delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport, koji je zajedno sa ambasadorom Norveške Arne Sanes Bjornstadom otkrio tablu na ulazu u obrenovačku gimnaziju.
Devenport je istakao da su svi bili posvećeni tom dobrom rezultatu i završetku obnove gimnazije, kao i da EU nastavlja sa sveukupnom pomoći u vezi sa obnovom domaćinstava, privatnih kuća."EU je jako posvećena obnovi, naročito škola, došlo je do obnove šest škola u Obrenovcu, završava se sada izgradnja još jedne nove škole u tom gradu i nastavlja se sveukupna pomoć u vezi sa obnovom domaćinstava, privatnih kuća.
Obrenovac je mnogo imao oštećenja od strašnih poplava i samo ovim zajedničkim naporima, opštine, vlade i EU dolazi do obnove", rekao je Devenport.Dodao je da će EU nastaviti da sarađuje sa partnerima u Obrenovcu, što se tiče i pomoći poljoprivrednicima, preduzećima i naročito u vezi preventivnih mera.Bjornsta je rekao da mu je bila velika čast da pomogne Obrenovcu, nakon strašnih poplava, kao i da mu veliko zadovoljstvo danas predstavlja da vidi rezultate onoga što je urađeno."Norveška će nastaviti da pomaže Obrenovac i Srbiju, kao veliki prijatelj ove zemlje to smatramo kao svoju dužnost", rekao je Bjornstad.Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srđan Verbić zahvalio se vladi Norveške što je prepoznala koliko je važno ulagati u školu koja, kako je rekao, čini srce jednog grada i onda kada to nije više u medijskom fokusu.
"Sve škole i objekti koji su bili poplavljeni rekonstruisani su davno, a ova škola još uvek nije primila đake i tek posle raspusta će konačno ući u svoje prostorije. Ovde je bilo važno uložiti ne samo u objekte, opremu, već uložiti da se održi interesovanje u ovu školu. Bilo je jako važno da se održi njen duh, da kolektiv opstane i da se ulaže u buduće generacije", rekao je Verbić.Dodao je da je najvažnije da je 120 đaka upisalo obrenovačku gimnaziju, da su imali poverenje da se upišu u tu školu i da čekaju svoje učionice."Da bar u drugom polugodištu budu otvorene za njih i potpuno opremljene. Tih 120 novih đaka nada su svih nas, nada da bez obzira koliko dugo čekali, koliko tvrd orah bila neka škola, za koju je čak bilo pitanje da li uopšte treba obnavljati. Ali ova škola zaista predstavlja srce obrazovanja u Obrenovcu", rekao je Verbić.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali je kazao da je obnovljena obrenovačka gimnazija jedna od najlepših u Srbiji i da predstavlja sjajno okruženje za obrazovanje, kao i da postoji velika simbolika obnove te gimnazije, pošto je, kako je rekao, postojala mogućnost da se škola ne obnovi."Na inicijativu predsednika opštine Miroslava Čučkovića izborili smo se da se gimnazija obnovi, pretvotri u ovaj velelepni objekat i to je simbol obnove Obrenovca. Više od 100 miliona evra protekle godine uloženo je u Obrenovac. Mislimo da izgleda lepše i bolje nego pre godinu i po dana", rekao je Mali.Dodao je da, poslednji puta kada je bio tu, "bilo je nekoliko riba u fiskulturnoj sali", a da je sada sjajni objekat koji je vredelo čekati.
Norveška pomaže Srbe i srpske svetinje na Kosovu
Ambasada Norveške, danas je povodom Svetog Save podsetila da vlada te zemlje godinama pomaže Srpsku pravoslavnu crkvu na Kosovu - manastire Dečani i Draganac, crkvu u Lapljem selu, bogosloviju u Prizrenu, i da je prethodno svesrdno pomagala i povratničke porodice na Kosovu.Norveška je kroz brojne donacije pomagala i pomaže srpskom narodu u očuvanju pravoslavne vere i srpske tradicije, navodi se na sajtu Ambasade u Beogradu.Studenti Srpske pravoslavne Bogoslovije u Prizrenu, osnovane 1871. ove godine dobiće novu sportsku halu i novi sistem grejanja, navodi se na sajtu Ambasade Norveške i podseća da je rekonstrukcija Bogoslovije počela 2009. godine.Prošle godine, Bogoslovija je dobila video nadzor od norveške ambasade u Prištini, a norveškim sredstvima obnovljena je monaška spavaonica iz 19. veka, unštena u požaru 1946. godine.Vlada Norveške je sa milion evra pomagala povratak na Kosovo, a deo pomoći bio je usmeren preko manastira Dečani.Manastir iz 1327. godine sadrži vrednu srednjovekovnu galeriju fresaka i jedna je od najznačajnijih kulturnih i istorijskih znamenitosti u regionu.U okviru pomocIi povratnicima u cilju razvoja poljoprivrede, norveška vlada pomogla je manastir i omogućila modernizaciju agro-mašina.Norveška je za manastir obezbedila računarsku opremu, obnovu i izgradnju trpezarije, štampač za slepe i opremu za fizikalnu terapiju.Manastir Draganac kod Gnjilana dobio je sredstava za infrastrukturne projekte u 2014. godini, a crkva u Lapljem Selu ikonostas.
Devenport obišao stanove za 32 porodice
Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport obišao je danas u Obrenovcu stanove u izgradnji namenjene za 32 porodice koje su izgubile kuće u poplavama u maju 2014. godine."Ovo je za mene prilika da vidim kako idu radovi. Ovde je u pitanju socijalno stanovanje za građane Obrenovca", kazao je Devenport novinarima nakon obilaska gradilišta u Obrenovcu.Kako je naveo, stanovi će biti izgrađeni "na vreme", odnosno do 25. maja ove godine.Devenport je kazao da je EU izdvojila 780.000 evra za izgradnju tih stanova.U novoizgrađene stanove biće useljene porodice čije su se kuće srušile tokom majskih poplava 2014. godine. Stanovi će biti vlasništvo grada Beograda, ali će ih 32 porodice dobiti na korišćenje.
OVO SU USLOVI ZA MLADE ZA KREDIT ZA STAN: I studenti i nezaposleni mogu do nekretnine, evo kada sve počinje (foto)