ZLOUPOTREBIO FUNKCIJU: Siniša Mali reklamirao firmu svog pajtosa!
BEOGRAD - Gradonačelnik Beograda Siniša Maliu više navrata je zloupotrebio svoju funkciju, i to tako što je praktično reklamirao građevinski projekat firme GTC, s kojom je svojevremeno bio poslovni partner.
Mali je nakon dolaska na čelo prestonice u novobeogradskom Bloku 41 položio kamen temeljac za poslovni kompleks „FortyOne“ firme GTC, zatim obilazio radove, da bi na kraju, 1. oktobra 2015, čak otvorio prvu od tri zgrade GTC. Ta velelepna zgrada podignuta je za tačno godinu dana i danas tamo svoje kancelarije imaju mnoge velike kompanije koje posluju u Srbiji.
Devičanska šema
Poslovna veza Malog i kompanije GTC trajala je nekoliko godina, a završena je 2014, u vreme kad je on već bio gradonačelnik. Veza se ogledala u tome što je ofšor firma „Alessio Investment Ltd“ sa Devičanskih Ostrva, u kojoj je Mali bio direktor, sa GTC bila suvlasnik preduzeća za razvoj projekata o nekretninama „Real Estate Developments“, pokazuje dokumentacija KRIK. Zato se postavlja pitanje da li je Mali uticao na izdavanje građevinskih dozvola koje su GTC bile neophodne za gradnju jednog od najvećih poslovnih kompleksa u Beogradu. Takođe, sporno je što je on kao gradonačelnik praktično promovisao projekat svojih bivših poslovnih ortaka, jer se u pratnji medija više puta pojavljivao na njihovom gradilištu.
U prilog ovim sumnjama ide i to što je predsednik Upravnog odbora GTC Tomas Kurcman na polaganju kamenu temeljca ni manje ni više nego zahvalio gradonačelniku Malom i njegovom timu na brzini koju su pokazali u toku realizacije tog projekta, kao i na svim potrebnim dozvolama.
Omiljeni biznismeni
Ivan Ninić, direktor Centra za vladavinu prava, kaže da ga ne čudi to što Mali postavlja kamene temeljce i otvara poslovne objekte svojih bivših poslovnih partnera.
- Svaka vlast ima svoje omiljene biznismene. Oni po pravilu ne čekaju na šalterima za građevinske dozvole i nemaju problem sa inspekcijama i birokratijom. Zato me ne čudi što je Siniša Mali, sa pozicije gradonačelnika, dao politički i medijski vetar u leđa svom poslovnom partneru. To može biti nemoralno i posledica je rupe u zakonu. Smatram da bi trebalo drugačije i strože kažnjavati ovakve pojave, koje su na ivici trgovine uticajem - ocenjuje Ninić.
Zbog poslovnih odnosa iz prošlosti, gradonačelnik Mali nije smeo da učestvuje u donošenju odluka koje se odnose na firmu GTC, smatra Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija.
- Ključno pravno pitanje ovde je da li je Mali kao gradonačelnik donosio bilo kakve odluke koje se tiču interesa GTC - navodi on.
Siniša Mali i firma GTC nisu odgovorili na pitanja Kurira u vezi s ovim slučajem. Naime, GTC je u dopisu našem novinaru samo nabrojao svoje projekte u Beogradu.
Sve afere Siniše Malog
1. Plagirao doktorat Sredinom 2014. otkriveno je da je 33 odsto ili više teksta doktorskog rada Siniše Malog odbranjenog na FON plagirano!
2. Kupio 24 stana u Bugarskoj Mali je, kao direktor dve ofšor kompanije, kupio 24 apartmana vredna pet miliona evra u bugarskom letovalištu Sveti Nikola.
3. Besplatno dobio državno zemljište Firma Siniše Malog i njegove porodice svojevremeno je dobila besplatno 10 hektara državnog zemljišta.
Reagovanja
Dragan Šutanovac, DS
NEDOPUSTIVO
Očigledno je da ova vlast ne razume da je trgovina uticajem zakonski zabranjena i nedopustiva, pa kako ostali, tako i Siniša Mali. Potpuno je nedopustivo što Mali daje podršku kompanijama s kojima je bio u poslovnim odnosima.
Janko Veselinović,
PREOKRET POSAO ZA ISTRAŽNE ORGANE
Uloga Siniše Malog kao gradonačelnika veoma je kontroverzna. On iza sebe ima brojne afere, te bi istražni organi i te kako imali šta da rade.
Sanda Rašković Ivić, DSS
HITNO KAZNITI
Ovo je za kažnjavanje, posebno zato što Mali pripada vlasti koja stalno optužuje druge za korupciju, a gde ćete veće zloupotrebe od ovoga.
Ofšor veza
VODIO I GRAD I PRIVATNU FIRMU
Mali je za gradonačelnika Beograda izabran krajem aprila 2014, ali je, prema podacima Agencije za privredne registre, sa ofšor firmom sa Devičanskih ostrva „Alessio Investment“, u kojoj je bio direktor, u isto vreme bio vlasnik pet odsto beogradske firme „Real Estate Developments“. Preostalih 95 odsto držao je GTC. Podaci APR jasno pokazuju da je firma s Devičanskih Ostrva izašla iz vlasništva kompanije „Real Estate Developments“ tek 20. novembra 2014, odnosno šest meseci nakon što je on stupio na funkciju gradonačelnika Beograda. To znači da je vodio prestonicu i istovremeno imao učešća u rukovođenju privatnom firmom.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega