Hleb i dom u Konaku kneginje Ljubice

BEOGRAD - Izložba "Hleb i dom" o običajima i tradicionalnim dekorativnim tehnikama iz etnološke zbirke Muzeja Mladenovac, biće otvorena 9. maja u Konaku kneginje Ljubice, najavio je Muzej grada Beograda.
Izložbu čine dve postavke: "Obredni hlebovi u mladenovačkom kraju" i "Dozidnice" - izbor iz zbirke tekstilnih predmeta Muzeja Mladenovca.

Na izložbi će biti predstavljeni predmeti koji su se koristili u procesu proizvodnje brašna, pripreme i izrade hleba od 19. do sredine 20. veka.

Hleb je oduvek činio osnovnu hranu ljudi, ali je u tradicionalnoj kulturi srpskog naroda imao mnogo veći značaj. Gotovo u svim običajima njegovo značenje je simbolično i religiozno i zastupljen je kao obredni element, koji obezbeđuje zdravlje, sreću i blagostanje pojedinca, porodice i zajednice.

Obredni hlebovi su prvobitno korišćeni u magijskim radnjama rodovskog društva vezanih za privredu. Vremenom su dobili hrišćansko značenje, ali su i danas sačuvana mnoga njihova prethrišćanska obeležja i funkcije.
U etnološkoj zbirci Muzeja Mladenovca posebno mesto zauzimaju kolekcije tekstilnih predmeta čiji deo čini i manja kolekcija od 60 dozidnica, sakupljanih u mladenovačkom kraju od 1985. godine.

Na izložbi će biti predstavljeno 38 vezenih dozidnica koje su podeljene u 10 grupa: porodične, ljubavne, higijenske, patriotske, holandski motivi, dečje, krevetske, šaljive i ostale.

Dozidnice predstavljaju pravougaona platna sa ukrasno izvezenim motivima, ornamentima i zanimljivim natpisima koji oslikavaju socijalni, ekonomski i društveni život porodice.
Nastanak motiva na dozidnicama povezuje se sa idiličnim kreacijama zapadnoevropskih, pre svega holandskih, slikarskih majstora.

Dozidnice su početkom prošlog veka sa Zapada (Nemačka, Holandija i Austrougarska) prvo došle u Vojvodinu odakle se ovaj trend preko Beograda raširio po Šumadiji.

Vezilje su ih izrađivale u velikom broju od 1930. do 1970. i bile su izrazito popularne polovinom prošlog veka.
Autor izložbe je viši kustos Muzeja Mladenovca Magdalena Ivković, a posetioci će moći da je pogledaju do 15. juna.