Građani treba da izbegavaju kontakt s migrantima koji nisu pod kontrolom epidemiologa, kao i sa njihovom odećom, ističe dr Radovan Čekanac

Zbog velikog broja migranata koji svakodnevno pristižu i zadržavaju se, Beogradu preti epidemija pegavog tifusa, opasne i potencijalno smrtonosne bolesti, koja je samo u Prvom svetskom ratu odnela 150.000 života u Srbiji.

Institut za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“, kao što smo već pisali, saopštio je da su kod izbeglica u prihvatilištima u Šidu, Subotici, Beogradu i Preševu pronađene telesne vaši, koje su glavni prenosioci bakterije rikecije provazeki, koja izaziva pegavac.

Epidemiološke službe Srbije drže situaciju u prihvatilištima pod kontrolom, međutim, veliki problem predstavljaju brojni potencijalno zaraženi migranti koji borave u prestonici na javnim mestima, prevoze se gradskim prevozom...

- Pegavi tifus je akutna infektivna bolest koju prenose telesne vaši, a rezervoar je čovek oboleo od pegavca. Ova bakterija otporna je na niske temperature i mesecima može da ostane živa u osušenom izmetu vaši, a uništava je temperatura preko 56 stepeni. Bolest se prenosi veoma bliskim telesnim kontaktom s obolelom osobom jer telesna vaš ne leti - kaže za Kurir načelnik Instituta za epidemiologiju VMA Radovan Čekanac:

- Kad nađe čoveka domaćina, telesna vaš više puta sisa krv, a polaže jaja najčešće u rubovima odeće. Međutim, kad pacijent oboli od pegavca i dobije temperaturu, telesna vaš onda traži drugog domaćina.

Kolege na terenu rade zadivljujući posao i sprovode dezinfekciju, ali građani u kontaktu s migrantima koji nisu pod kontrolom treba da budu veoma obazrivi i obavezno da izbegavaju prisan kontakt s njima ili njihovom odećom.

Prema njegovim rečima, nema mesta panici, ali je potreban oprez:
- Migranti izuzetno dugo putuju i klinička slika bolesti bi se do sada već negde ispoljila. Moje kolege i ja razrađujemo sve moguće scenarije.
tifus-bolest-zaraza.jpg
Foto: Shutterstock

U prvom stadijumu pegavca javlja se jeza, drhtavica, glavobolja, povraćanje, bol u mišićima i visoka temperatura. Bolesnik je upadljivo crvenog lica i očiju, koža je suva, a pacijent uznemiren. Pri ulasku u drugi stadijum javlja se temperatura do 40 stepeni, čovek počinje da bunca i da bude agresivan, a onda upada u depresiju.
- Posle šest-sedam dana javlja se crveni osip, koji se održava deset dana i onda menja boju od crvene, preko zelene i žute, a zatim imate utisak prljave kože. Zbog pucanja krvnih sudova, bolest može odvesti do gangrene, meningitisa, a smrtnost je nekada bila oko 30 odsto. S novim metodama lečenja sad bi bila mnogo manja - kaže Čekanac.

SIMPTOMI

PRVI STADIJUM BOLESTI

- jeza, drhtavica, glavobolja, povraćanje, bol u mišićima i visoka temperatura

- crvenilo lica i očiju, koža je suva, uznemirenost i neraspoloženje

DRUGI STADIJUM BOLESTI

- temperatura do 40 stepeni, buncanje, agresivnost, a zatim depresija
- nakon šest-sedam dana javlja se crveni osip, koji traje deset dana

TREĆI STADIJUM BOLESTI

- osip menja boju od crvene, preko žute, zelene, do skoro crne
- pri pritisku na kožu osip nestaje

Činjenice
BAKTERIJA SE ČEŠANJEM UTRLJA U KOŽU I KRV

- pegavi tifus prenose telesne vaši zaražene bakterijom rikecija provazeki

- izmet telesnih vaœi svrbi i kada se čovek počeše, utrljava bakteriju u kožu i krv

- inkubacija traje 14 dana, a bakteriju uništava temperatura preko 56 stepeni

- ova bolest harala je Srbijom tokom Prvog i Drugog svetskog rata

- javlja se u loœim sanitarnim uslovima, kad je vašljiv veliki broj ljudi koji moraju biti u bliskom kontaktu

- poslednji slučaj u Srbiji zabeleÊen je 1968. godine i to je poslednji slučaj pegavca u Evropi

- prevencija je pre svega dezinfekcija i otkuvavanje odeće, a bolest se danas uspešno leči antibioticima