Beogradska česmovača vrhunskog kvaliteta
Tokom naredne godine biće sanirano oko 70 kilometara vodovodne mreže na Vračaru, Voždovcu, Zvezdari, u Starom gradu i Zemunu
Uz Budimpeštu i Beč, glavni grad Srbije je treća metropola iz Dunavskog sliva u kojoj se svakodnevno pije česmovača.
Kapaciteti Fabrike vode u Makišu sa 3.200 litara u sekundi zadovoljavaju potrebe dva miliona stanovnika. S obzirom na to da do 2020. godine predstoji rekonstrukcija dva pogona fabrike Jezero i Makiš 1, nakon čega će kapacitet proizvodnje vode porasti na 5.000 litara u sekundi, Beogradu se smeši višedecenijska sigurnost u vodosnabdevanju. To će otvoriti i mogućnost da beogradski vodovod postane regionalni.
Sanacija u 2017.
Tokom naredne godine biće sanirano oko 70 kilometara vodovodne mreže na Vračaru, Voždovcu, Zvezdari, u Starom gradu, Zemunu... Ovaj posao „Beogradski vodovod“ će izvesti iz svojih sredstava. Potom predstoji i postavljanje delova kanalizacionog sistema za dovod otpadnih voda do planiranog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Za sanaciju mreže spremljeno je milijardu i po dinara, dok za postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda treba pronaći najbolju kreditnu liniju od oko 280 miliona evra.
I Mladenovac u planu
Sledeće godine biće saniran i cevovod na deonici Makiš-Mladenovac u zoni Petlovo brdo - Obilaznica. Ovaj cevovod trenutno radi do Podavalske ulice u Resniku, ali je projektovan za snabdevanje vodom naselja od Beograda do Mladenovca, rekao je Dragan Đorđević, generalni direktor BVK za Politiku. Kako se u 2017. planira priključenje Kaluđerice i zone oko Bubanj potoka na ovaj cevovod, sanacija će obezbediti potpunu sigurnost u snabdevanju vodom na ovom delu sistema.
Problem
AZBEST SE IZBACUJE
Azbest-cementni cevovodi čine oko 11 odsto celokupne vodovodne mreže. Najviše ih je u prigradskim naseljima Čukarice i na levoj obali Dunava. Te cevi ne utiču na kvalitet vode, jer ona nije u direktnom kontaktu s azbestom. I pored toga što u beogradskoj vodi za piće nikad nisu nađena azbestna vlakna, ova vrsta cevovoda se više od 30 godina ne ugrađuje, a cevi se sukcesivno menjaju.
Problem 2
DUGOVANJA
Potraživanja BVK od potrošača su velika. Privreda je u minusu više od 1,34 milijarde dinara, dok domaćinstva duguju oko 270 miliona.
POSLOVANJE U 2016.
Izgrađeno i rekonstruisano više od 65 km mreže
INa poslove utrošeno 182 miliona dinara
IDužina cevovoda pijaće vode 3.599 kilometara
ICena kubika za domaćinstva 56,63 dinara
ICena litra česmovače pet para
E.K.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore