SAMO JEDNA PONUDA ZA VINČU: Prijavio se samo japansko-francuski konzorcijum
BEOGRAD - Jedna obavezujuća ponuda je stigla na tenderu za javno-privatno partnerstvo (JPP) za uređenje deponije Vinča od fransucko-japanskog konzorcijuma, rečeno je danas u Skupštini grada.
Reč je o kompanijama Suez Groupe SAS iz Francuske i I - Environment Investments Limited iz Japana koja je registrovana u Velikoj Britaniji, saopštio je predsednik tenderske Komisije i direktor gradske Uprave za upravljenje otpadom Filip Abramović. U pitanju je japanska kompanija Itoc hu.
Kako je rekao Abramović, Komisija će naknadno obaviti evaluaciju ponude, u što kraćem roku.
Tenderska komisija će doneti odluku u vezi sa ponudom u zakonski propisanom roku, a ukoliko ona bude prihvaćena, uslediće potpisivanje ugovora o javno-privatnom partnerstvu, koji zatim treba da odobri Skupština Beograda.
U tom slučaju bi radovi mogli da počnu u drugoj polovini 2018. godine.
Vrednost projekta se procenjuje na 300 miliona evra.
U pitanju je trenutno najveći projekat javno-privatnog partnerstva u zemlji i najveći projekat ovog tipa u Evropi, a dogovoren je u saradnji sa Svetskom bankom.
P
rvi koraci na ovom projektu su preduzeti 2007. godine da bi 2014. bio obnovljen u saradnji sa Svetskom bankom i Međunadnom finansijskom korporacijom (IFC).
Deponija u Vinči je najveća deponija na teritoriji Beograda i u upotrebi je od 1977. godine.
Deponija se prostire na 68 hektara i na nju se dnevno odlaže oko 2.700 tona smeća.
Ne da(vi)mo Beograd: Vlast misli samo na dilove i ugrađivanja
Za građane je rešavanje problema upravljanja smećem važno pitanje, koje se tiče njihovog zdravlja i životne sredine, dok je za ovu gradsku vlast, po ko zna koji put, to samo prilika za unosne dilove i ugrađivanja, saopštila je danas Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd, povodom otvaranja ponuda za javno-privatno partnerstvo za deponiju u Vinči.
Prodaja javnog interesa zarad privatnog profita je manir kojim bahati nasilnici upravljaju Beogradom, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da će izgradnjom spalionice otpada u Vinči, nepovratno otići u vazduh otpad kao važan resurs, koji može da zaposli hiljade najsiromašnijih građana i građanki u reciklažnoj industriji.
A Beograd će, kako se ocenjuje, biti uskraćen za mogućnost da upravljanje otpadom reši na ekološki prihvatljiviji, zdravtsveno bezbedniji i ekonomski održiviji način.
Javni interes ponovo neće biti zaštićen, a novac građana će ponovo odleteti u vazduh, ističe Inicjativa Ne da(vi)mo Beograd.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)