ČITAV BEOGRAD BIĆE POD KAMERAMA DO KRAJA 2020: Stefanović otkrio na kojim mestima će biti postavljeno 2.000 kamera (FOTO, VIDEO)
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je da je do sada u Beogradu postavljeno oko 180 novih sigurnosnih kamera, a da je plan da do kraja sledeće godine u glavnom gradu bude 2.000 kamera, što je deo projekta "Siguran grad".
Stefanović je rekao da su do sada uglavnom zamenjene kamere koje su 2009. godine postavljene za potrebe Univerzijade, jer su ta mesta imala potrebnu infrastrukturu.
Ministar je, odgovarajući na pitanja novinara u Beogradu, rekao da građani ne treba da strahuju zbog novih kamera, ističući da je mogućnost pristupa podacima koje prikupe ograničena i da je ima mali broj ljudi, uz šifru.
Govoreći o projektu "Siguran grad", Stefanović kaže da je pokrenut u skladu sa sporazumom o strateškom partnerstvu sa Kinom, što su uradile i neke druge zemlje, među njima i Britanci.
Kaže i da je Srbija tražila da kriptovanje razvije naše sektor i da bude implementiran u rešenje koje nudi Huavei, te da postoje višestruki načini zaštite kako niko spolja ne bi mogao da pristupi mreži.
Stefanović je istakao da za pet godina koliko je na čelu ministarstva nije bilo proboja u baze podataka MUP niti je neko skinuo neki podatak.
Kaže da će sigurnosne kamere biti korišćene za nadzor saobraćajnica, javnih površina, ulaza i izlaza iz Beograda, te da će i samo saznanje da policija ima mogućnost da na lak i brz način identifikuje počinoca nekog krivičnog dela delovati destimulativno.
Kaže i da uporedna analiza u gradovima koji koriste taj sistem, među kojima je i London, pokazuje da upotreba savremenih tehničkih sistema u velikoj meri smanjuje stopu kriminala - od razbojništva i džeparenja do teških krivičnih dela.
Kaže da su srpski stručnjaci razvijali sistem koji je dobijen od kompanije Huavei, da su implementirane i pojedine izmene i razvijeni programi po srpskim potrebama.
Postoji, ističe, i mogucnost prepoznavanja biometrijskih crta lica, što može biti korisno pri upoređivanju sa fotografijama.
Ponavlja da su svi podaci kriptovani i da se nalaze na serverima MUP kojima nije moguće pristupiti sem fizički.
Dodao je i da je prema zakonima o javnom okupljanju i o javnom redu i miru snimanje na javnom mestu dozvoljeno i da svaki građanin može to da radi.
Ministar je rekao da u MUP postoji veliki sektor za informacionu tehnologiju koji vodi računa da podaci ne mogu da iscure i da ne mogu biti predmet prikupljanja mimo volje države.
Objasnio je da su u zgradi MUP postavljeni serveri koji se fizički obezbeđuju i nisu povezani sa internetom, te da im se pristupa uz šifru.
(Kurir.rs/Tanjug)
JAKA PORUKA PREDSEDNIKA VUČIĆA: Znate koja ptica se popne orlu, pa ga kljuca stalno?